Vodja Obranovega kabineta Gergely Gulyas je novinarjem v Budimpešti dejal, da bo Viktor Orban skupaj s poljskim kolegom Mateuszom Morawieckim objavila skupno stališče o vprašanju. "Ni sprejemljivo, da kdorkoli povezuje plačilo evropskih sredstev s političnimi kriteriji," je dejal Gulyas in dodal, da Madžarska vztraja pri svojem stališču.
Odzval se je tudi na sredino izjavo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je Budimpešti in Varšavi sporočila, da bi se morali glede pravila o spoštovanju vladavine prava, če dvomita vanj, obrniti na Sodišče EU, ne pa blokirati svežnja na račun milijonov ljudi, ki čakajo na nujno pomoč.
Gulyas je dejal, da se nimajo s čim obrniti na Sodišče EU, saj "ni nobenega sprejetega kriterija o vladavini prava". Predlog o zagotovitvi pravice do pritožbe je označil kot "dobro potezo nemške vlade", a dodal, da ne zadošča.
Tudi poljski premier Morawiecki je bil pred odhodom v Budimpešto odločen glede veta. "Prijatelje opozarjamo, da EU ne bi smela iti po tej poti," je dejal in dodal, da se bo o tem pogovarjal danes z Orbanom.
"V stikih sem s slovenskim premierjem in višegrajsko skupino in se pogovarjamo, kako čim prej prepričati nemško in portugalsko predsedstvo Svetu EU". Dodal je, da bo Slovenija 1. julija 2021 prevzela predsedovanje Svetu EU in da je slovenski premier Janez Janša objavil pismo, "v katerem je zelo jasno pojasnil tveganja, grožnje in napake v zvezi s tem pravilom."
Janša se je v pismu voditeljem EU 17. novembra zavzel za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o finančnem okvirju za spopad z epidemijo. Tega po njegovem mnenju spodkopava dogovor o pogojevanju sredstev s spoštovanjem vladavine prava.
Poljska in Madžarska sta zaradi vprašanja spoštovanja vladavine prava blokirali sprejem prihodnjega večletnega finančnega okvira EU 2021-2027 in sklada za okrevanje po pandemiji covida-19, skupaj vrednih več kot 1800 milijard evrov. Državi nasprotujeta dogovoru, da bi bilo črpanje teh sredstev pogojevano s spoštovanjem vladavine prava.
V EPP nova trenja s Fideszom zaradi primerjave Webra z gestapom
V največji politični skupini v Evropskem parlamentu, Evropski ljudski stranki, so se v sredo zvečer znova razplamtele razprave o članstvu madžarske stranke Fidesz v evropski konservativni politični družini. Evroposlanec in eden od soustanoviteljev Fidezsa Tamas Deutsch je namreč dejal, da ga predsednik skupine EPP Manfred Weber spominja na gestapo.
Kot je dejal poslanec po poročanju spletnega portala Euronews, ga Weber spominja na gestapo, ko v svojih govorih poudarja, da se tistemu, ki nima česa skrivati, ni treba bati mehanizma vladavine prava. Zaradi tega mehanizma Madžarska in Poljska blokirata sveženj za spoprijem Evrope s pandemijo.
Primerjava je po poročanju nemške spletne strani tagesschau.de že sprožila ogorčenje v EPP. "Tisti, ki ga zagovarjanje pravne države in mehanizma pravne države z zavzemanjem za evropske vrednote in naložbe v prihodnost spomni na gestapo in stalinistične obveščevalne službe, se mora javno opravičiti Manfredu Webru ali izstopiti iz skupine," je bil oster avstrijski evroposlanec Othmar Karas.
"Pripombe vodje delegacije Fidesza kažejo le eno stvar, kako obupani in osamljeni so. Preostala Evropa preprosto ne sprejme njihove domišljije, da je vladavina prava bolj nevarna kot koronavirus," pa poudarjajo viri pri EPP.
V EPP sicer že nekaj časa razmišljajo o izključitvi Fidesza madžarskega premierja Viktorja Orbana iz svojih vrst. To je aprila tudi uradno zahtevalo 13 članic EPP, a zaradi tehničnih ovir spričo pandemije covida-19 - v skladu s pravili se bo moralo na tajnem glasovanju v živo zbrati skoraj 400 članov politične skupščine EPP - to zaenkrat ni mogoče.
Članstvo Fidesza v EPP je sicer zamrznjeno zaradi nespoštovanja vladavine prava. Zamrznitev pomeni, da se člani Fidesza ne udeležujejo strankarskih sestankov ter nimajo glasovalnih pravic in pravice kandidirati za položaje.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.