"Namen tega inštituta za primerjalno pravo bo, da nas ne bodo imeli za norce," je po srečanju povedal Szijjarto. Inštitut bo ocenjeval, ali države članice spoštujejo vladavino prava, da bi se izognile "dvojnim standardom", ki po njegovih besedah veljajo za Poljsko in Madžarsko.
Združeval bo "potrebno pravno gotovost, osnove in znanje proti zatiranju mnenj liberalne ideologije".
Rau je medtem povedal, da bo novi inštitut spodbujal razpravo in transparentnost v EU. "Politična razprava ne more zamenjati pravne razprave," je dejal poljski zunanji minister.
Vzpostavitev novega inštituta sta zunanja ministra Poljske in Madžarske napovedala pred objavo prvega poročila o pregledu vladavine prava v vseh članicah EU, ki je v bistvu odziv Evropske komisije na zastoj v procesu po 7. členu pogodbe EU. Ta proces je Unija zaradi očitanih kršitev vladavine prava sprožila proti Poljski in Madžarski.
Szijjarto je danes v Budimpešti dejal, da bo to poročilo verjetno politična izjava in ne dobro utemeljena ocena stanja na področju vladavine prava, še navajajo tuje agencije.
Vodja madžarske diplomacije je povedal tudi, da Poljska in Madžarska nasprotujeta novemu migracijskemu in azilnemu paktu, ki ga je Evropska komisija predstavila pretekli teden. Szijjarto je poudaril, da bo načrt spodbujal odhode migrantov proti Evropi. Zatrdil je, da pakt še vedno vsebuje obvezne kvote za premeščanje migrantov, kar je zanje "povsem nesprejemljivo".
Poljski zunanji minister pa je dejal, da pakt priseljencem in državam onemogoča svobodo izbire. Načrt je treba po njegovih besedah na novo premisliti in o njem opraviti temeljitejšo razpravo.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.