Ocena o stanju vladavine prava vključuje nasvete za demokratične izboljšave v vseh 27 državah članicah bloka, od večje transparentnosti s financami do digitalizacije javne uprave. Toda oči so uprte v dve nekdanji komunistični državi, kjer evroskeptični vladi bijeta vse hujše bitke z EU glede migracij, človekovih pravic, okoljskih zadev in demokratičnih vrednot, poroča Reuters.
"Ruska vojna v Ukrajini je še en opomin na pomembnost našega dela pri podpori in spodbujanju vladavine prava v EU in zunaj nje," je ob predstavitvi poročila dejala evropska komisarka za vrednote in preglednost Vera Jourova. "Verodostojni lahko ostanemo le, če je naša hiša urejena." Komisija Budimpešti preprečuje dostop do 15,5 milijarde evrov sredstev, namenjenih pomoči pri okrevanju gospodarstva po epidemiji. Medtem največja država na vzhodnem krilu unije, Poljska, čaka na sprostitev 36 milijard evrov sredstev.
Komisija je sicer že odobrila izplačila 25 državam članicam. Poljska je v tej skupini, vendar še ni prejela nobenega denarja, saj v Bruslju pravijo, da se bodo vzdržali dejanskega bančnega nakazila, dokler se poljsko sodstvo ne uredi. Komisija namreč navaja, da "še vedno obstajajo resni pomisleki v zvezi z neodvisnostjo poljskega pravosodja".
Komisija Poljsko poziva, naj loči vlogi pravosodnega ministra in generalnega državnega tožilca, izboljša dostop civilne družbe do oblikovanja politik in zagotovi pravičen postopek pri odločanju o podelitvi medijskih licenc. Poljska na to odgovarja, da gre za poskus rušenja demokratično izvoljene oblasti. "Ne gre za pravno državo," je dejal poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro, ki je hkrati tudi generalni državni tožilec."Gre za prisvajanje moči in strmoglavljenje vlade, ki ima demokratični mandat na Poljskem," je Ziobro povedal na tiskovni konferenci v odzivu na priporočila Komisije.
Madžarska je v preteklih tednih večkrat povedala, da je pripravljena skleniti dogovor s Komisijo, toda ta poroča o nezadostnem napredku Madžarske. Komisija je priporočila, naj Budimpešta okrepi vlogo svojega nacionalnega pravosodnega sveta, pa tudi neodvisnost medijskega regulativnega organa in sprejme "obsežne reforme glede lobiranja"
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.