"Vedno sem govoril, da če želijo iz več razlogov dopolniti proračun, je to odlična priložnost za Madžarsko, da jasno pove, da mora prejeti, kar si zasluži," je madžarski premier Viktor Orban povedal v pogovoru za madžarski nacionalni radio.
Bruselj je v sredo odmrznil okoli deset milijard evrov evropskih sredstev, namenjenih Madžarski, saj je sprejela potrebno zakonodajo na področju neodvisnosti sodstva. Ji je pa še naprej onemogočen dostop do približno 21 milijard evrov.
Madžarski premier je že ponoči sporočil, da je blokiral revizijo večletnega finančnega okvirja EU in s tem tudi makrofinančno pomoč Kijevu v višini 50 milijard evrov za prihodnja štiri leta.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je pojasnil, da je vseh 26 preostalih voditeljev podprlo njegov predlog revizije dolgoročnega proračuna, vrednega 1216 milijard evrov. Predlog predvideva skupno povečanje za 64,6 milijarde evrov za prihodnja štiri leta.
V to je vštetih 50 milijard evrov za makrofinančno pomoč Ukrajini, od tega je 33 milijard posojil in 17 milijard nepovratnih sredstev. Poleg tega predvideva dodatnih 9,6 milijarde evrov za soočanje z migracijami in sodelovanje s tretjimi državami ter 1,5 milijarde evrov za solidarnostni sklad. 1,5 milijarde bi glede na zadnje pogajalsko izhodišče namenili tudi za spodbujanje konkurenčnosti gospodarstva.
Potrebovali bi 21 milijard evrov dodatnih prispevkov članic, 10,6 milijarde evrov pa bi pridobili s prerazporeditvami obstoječih sredstev. Za 33 milijard evrov posojil niso potrebni dodatni prispevki članic niti prerazporeditev obstoječih sredstev.
Michel je poudaril, da je ta pogajalski okvir v rekordno kratkem času prejel zelo široko podporo. Pri tem je spomnil na pogajanja o celotnem MFF 2021–2027 in skladu za okrevanje in odpornost po pandemiji covida-19, ki so trajala štiri dni.
"Zdaj pa smo potrebovali le nekaj ur, da smo pripravili uravnotežen predlog s široko politično podporo. To kaže, da smo resni, verodostojni in da želimo storiti vse za zaščito naših temeljnih interesov," je pojasnil po prvem dnevu vrha EU. Pogajanja bodo nadaljevali na zasedanju Evropskega sveta v začetku prihodnjega leta.
Pred tem so sicer voditelji ob odsotnosti madžarskega premierja Orbana podprli začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo. Orban je v pogovoru za madžarski radio ponovil, da je bila to "slaba odločitev". Poudaril je, da lahko Budimpešta ta proces zaustavi kasneje, saj bo moral pridružitev Ukrajine uniji dokončno potrditi tudi madžarski parlament.
Orban je po Golobovem mnenju v svojih stališčih glede Ukrajine osamljen
Na zasedanju se je pokazalo, da je Orban v svojih stališčih glede Ukrajine osamljen, je po koncu vrha v Bruslju povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovem mnenju se je sicer Orban pri odločanju o začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino znal umakniti v pravem trenutku.
"Včeraj se je jasno pokazalo, da je madžarski premier v svojih stališčih osamljen. Mislim, da je to glavno sporočilo, ki ga je dobil od vseh nas," je povedal glede Orbanovih stališč o podpori Ukrajini.
Na vprašanje, kakšno sporočilo EU pošilja s tem, da se je eden od ključnih članov pri odločanju o začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino umaknil iz dvorane, je Golob odgovoril, da gre za pozitivno sporočilo. "Včasih se je treba umakniti zato, da se sprejmejo pomembne odločitve. Jaz mislim, da je to pozitivno sporočilo, ker se je znal umakniti v pravem trenutku," je povedal.
Glede finančnega dogovora pa je Golob poudaril, da so po 13 urah proračunskih pogajanj dosegli kompromis, s katerim se je strinjalo 26 držav članic. Dogovorili so se, da dajo Madžarski do konca januarja oziroma začetka februarja čas, da znova premisli, ali se bo pridružila drugim ali ne. "Če se ne bo pridružila, bomo sprožili načrt B," je povedal Golob, pri čemer pa ni želel razkriti podrobnosti tega rezervnega načrta.
KOMENTARJI (1268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.