Radikalni islamizem predstavlja nevarnost za Francijo, saj svoje zakone postavlja nad druge, kar ima lahko za rezultat paralelno družbo, je dejal francoski predsednik Emmanuel Macron v težko pričakovanem nagovoru v pariškem predmestju, navaja BBC.
Ta oblika sektaštva se po njegovih besedah pogosto odraža v šolanju na domu, uporabi športnih, kultunih in drugih dejavnosti znotraj skupnosti kot pretvezo za "poučevanje načel, ki niso v skladu z zakoni republike". "Islam je religija, ki je povsod po svetu v krizi, tega ne doživljamo le v naši državi," je dejal.
Sekularizem oziroma ločitev cerkve in države velja za enega glavnih temeljev francoske republike. Sam Macron je v nagovoru danes dejal, da je sekularizem cement Francije.
Ukrepe, ki jih je danes predstavil, bodo združili v zakonodajo, ki naj bi jo poslali v parlament še pred koncem leta. Vključevala naj bi ostrejši nadzor ter omejitve šolanja na domu, povečan nadzor nad športnimi in drugimi združenji, ki so povezana z verskimi skupnostmi, poostreno nadzorovanje nad financiranjem mošej, še posebej iz tujine. Napovedal je tudi konec sistemu, v skladu s katerim imane v Francijo pošiljajo iz tujine, dodaja BBC.
Od prihodnjega leta naj bi bila tako udeležba pri pouku obvezna za vse otroke, z izjemo tistih, pri katerih je to nujno zaradi denimo zdravstvenih razlogov.
Oblasti so večkrat odkrile skrite šole, kjer so med poukom potekale molitve, osebje pa je nosilo nikab. Šole morajo po besedah Macrona "učiti državljane, ne vernikov".
Prepoved verskih znakov, ki v veliki meri zadevajo muslimanke, ki si zakrivajo obraz, bodo razširili na vse uslužbence zasebnega sektorja, ki opravljajo javne storitve, je napovedal.
Država bo po novem lahko tudi posredovala, ko bodo lokalne oblasti preveč popuščale islamistom, je dejal Macron in kot primer navedel "verske menije" v šolskih kuhinjah ali ločene vhode na bazene.
Macron je bil v zadnjem času pod številnimi pritiski, da naslovi skrajni islamizem ter z njim povezane varnostne grožnje. Konec septembra je moški z nožem napadel dve osebi pred sedežem satiričnega tednika Charlie Hebdo. Kasneje je priznal, da so bile razlog karikature preroka Mohameda, ki jih je objavil časnik.
Na Macronov načrt so se že odzvali islamski aktivisti, ki trdijo, da poskuša francoski predsednik zatreti islam v državi. Država ima sicer največjo islamsko skupnost v zahodni Evropi. Macron je sicer danes izpostavil tudi, da mora država nuditi večjo gospodarsko pomoč za priseljenske skupnosti.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.