Za voditelje trojice največjih članic Evropske unije, Emmanuel Macron, Olaf Scholz in Mario Draghi, je to prvi obisk v Ukrajini po začetku ruske agresije 24. februarja. Na obisku je tudi romunski predsednik Klaus Iohannis, ki je v Kijev prispel ločeno.
Na skupni tiskovni konferenci po srečanju voditeljev z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim je Macron v imenu vseh štirih dejal, da "podpirajo takojšnjo podelitev statusa kandidatke Ukrajini". Scholz je ob tem sporočil, da Nemčija podpira podelitev statusa kandidatke tako Ukrajini kot Moldaviji. "Ukrajina spada v evropsko družino," je dodal nemški kancler.
Spomnil je tudi na zaveze EU do držav Zahodnega Balkana, ki so že več let v procesu približevanja uniji, pri čemer pa je poudaril, da obstajajo "jasni kriteriji za pristopanje Evropski uniji, ki jih morajo izpolniti vse kandidatke".
Podobno sporočilo je gostitelju prenesel tudi Draghi, ki je dejal, da je pot od kandidatke do članice dolga. Zelenski je ob tem izrazil prepričanje, da "so si Ukrajinci že prislužili pravico, da gredo po tej poti, in da Ukrajina pridobi status kandidatke". Iohannis pa je v svojem nagovoru omenil tudi Gruzijo, ki bi po njegovem mnenju prav tako morala dobiti status kandidatke, za katerega je zaprosila istočasno kot Ukrajina in Moldavija.
Evropska komisija bo v petek predvidoma predstavila svoje mnenje o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU vsem trem državam, ki so za to zaprosile. Pričakovati je, da bo mnenje o podelitvi statusa Ukrajini pozitivno. Dokončno odločitev morajo nato sprejeti še voditelji članic EU.
Scholz in Macron obljubila pomoč Ukrajini pri oborožitvi
Na tiskovni konferenci v Kijevu so se voditelji dotaknili tudi tem, ki so bolj neposredno povezane z vojno v Ukrajini. Glede dobav orožja je Scholz jasno dejal, da bo Nemčija Ukrajini pomagala z oborožitvijo, kolikor dolgo bo treba, Macron pa je oznanil, da bo Francija Ukrajini dobavila še šest havbic tipa caesar.
Zelenski je glede pošiljk orožja s strani zahodnih zaveznic poudaril, da rešujejo življenja Ukrajincev. "Vsak dan zadržanih ali odloženih odločitev je nova priložnost za rusko vojsko, da ubija Ukrajince ali uničuje naša mesta," je še dodal ukrajinski predsednik.
Draghi pa je dodal, da je nujno treba oblikovati varne koridorje za izvoz ukrajinskega žita, saj "humanitarna kriza v Ukrajini ne sme prerasti v globalno katastrofo". Iohannis je ob tem Rusijo obtožil, da blokade izvoza žita uporablja kot orožje v vojni.
Obisk v kijevskem predmestju Irpin
Že pred tiskovno konferenco je Macron v Irpinu dejal, da so v tem mestu uspeli Ukrajinci zaustaviti rusko vojsko, ki se je spuščala proti Kijevu. Obrambo pred rusko agresijo je označil za junaštvo vojske, pa tudi ukrajinskega prebivalstva. Ponovil je, da Francija stoji ob strani Ukrajine in dodal, da se le ta mora upirati ruski agresiji in vojno tudi zmagati.
Italijanski premier je Irpin opisal kot kraj uničenja, a tudi upanja. Verjame, da bo Ukrajina po vojni uspešno obnovila svoje ozemlje in dodaja, da je vojna ljudi združila in zdaj lahko ustvarjajo stvari, ki pred vojno niso bile mogoče.
Tudi Scholz je v kijevskem predmestju obsodil brutalnost ruskih sil in dejal, da so bili prizadeti nedolžni civilisti in uničeno celotno mesto, v katerem ni bilo nobene vojaške infrastrukture. "To veliko pove o ruski vojski, ki je usmerjena v uničevanje in osvajanje, ne da bi upoštevala človeška življenja," je dodal. Uničenje v Irpinu pa je označil za "zelo pomemben opomin", da je nujno treba nekaj storiti.
Predsednik Francije, ki je do 30. junija na čelu Sveta EU, je ob pojasnil, da so prišli predat "sporočilo evropske enotnosti" in podpore Kijevu "tako v tem trenutku kot v prihodnje". Podobno je nadaljnjo podporo napovedal tudi Scholz. "Želimo izkazati ne le solidarnost, temveč tudi zagotoviti, da se bo pomoč, ki jo organiziramo - finančna, humanitarna, pa tudi v orožju - nadaljevala," je dejal nemški kancler. "In da se bo nadaljevala, dokler bo to potrebno za boj Ukrajine," je dodal.
Macron, Scholz in Draghi so na obisk v Kijev prispeli z nočnim vlakom z jugovzhoda Poljske. Nemški in italijanski mediji so prav tako objavili fotografije trojice na poti v ukrajinsko prestolnico.
Zelenski s prošnjo Nemčiji, naj Ukrajini pošljejo tudi težko orožje
Zlasti za Scholza je obisk Kijeva prelomni dogodek, saj v Berlinu več tednov poteka razprava o tem, ali bi moral Ukrajino obiskati že prej. Zelenski pa medtem še naprej vrši pritisk na nemške voditelje, naj storijo več za pomoč v boju proti Rusiji, vključno s pošiljanjem težkega orožja. Tudi ukrajinski veleposlanik v Nemčiji Andrij Melnik je pred obiskom dejal, da Ukrajinci upajo, da kancler ne bo prišel praznih rok.
Nemčija je sicer Ukrajini obljubila vrsto vojaške opreme od samovoznih havbic do raketnih sistemov za večkratno izstrelitev. Toda počasnost pri dejanski dobavi težkega orožja je sprožila vprašanja, ali so bile obljube Scholza iskrene.
Voditelji EU bodo sicer čez en teden razpravljali o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini. Evropska komisija naj bi svoje mnenje o tem podala že v petek.
"Evropski ljubitelji žab, jetrnih klobas in špagetov radi obiskujejo Kijev."
"Upajmo, da se trojica evropskih voditeljev ter predsednik Romunije ne bodo osredotočili le na to, da Ukrajino še bolj napolnijo z orožjem," je v zvezi z obiskom dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dodal je, da upa, da bodo evropski voditelji spodbudili ukrajinskega predsednika Volodmirja Zelenskega, da na zadeve pogleda bolj realno.
Da je obisk evropskih voditeljev v Kijevu nepotreben, je sporočil tudi nekdanji ruski predsednik, zdaj namestnik predsednika sveta za nacionalno varnost Dmitrij Medvedjev.
"Evropski ljubitelji žab, jetrnih klobas in špagetov radi obiskujejo Kijev. Povsem nepotrebno," je Medvedjev tvitnil v angleščini. "Obljubili članstvo v EU ter stare havbice Ukrajini, popili gorilko ter se z vlakom vrnili domov," je dodal, pri čemer je z gorilko mislil na ukrajinsko vodko.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.