Francoski predsednik Emmanuel Macron je obtožil Muska vmešavanja v volitve, potem ko je tehnološki mogotec, ki ima v lasti družbeno omrežje X, v nedavnih objavah med drugim podprl skrajno desno stranko Alternativa za Nemčijo (AfD) pred februarskimi volitvami v Nemčiji.
"Pred desetimi leti, kdo bi si lahko predstavljal, če bi nam povedali, da bo lastnik enega največjih družbenih omrežij na svetu podprl novo mednarodno reakcionarno gibanje in neposredno posredoval v volitvah, tudi v Nemčiji," je dejal Macron v govoru francoskim veleposlanikom, medtem ko je predstavil zunanjo politiko Francije za prihodnje leto.
Elon Musk, sicer tesen zaveznik novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je v nizu objav v zadnjem času povzročil razburjenje zlasti v Nemčiji z odkrito podporo desničarski AfD, kar so v Berlinu označili za poskus vplivanja na prihajajoče volitve. Ob tem je tudi napadel nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja, ki ga je označil za protidemokratičnega tirana.
Najbogatejši človek na svetu je v svojih objavah na omrežju X kritiziral tudi britanskega premierja Starmerja, češ da ta ni bil aktiven v boju proti kriminalnim pedofilskim združbam v času, ko je vodil britansko državno tožilstvo, pozval pa je tudi k predčasnim volitvam na Otoku.
Starmer je v izjavi za novinarje v angleškem Surreyju odločno obsodil vse, ki "širijo laži in dezinformacije". "Tistih, ki širijo laži in dezinformacije čim širše, ne zanimajo žrtve, ampak oni sami," je dejal Starmer, ne da bi pri tem omenil Muska.
Musk je bil že v preteklosti kritičen do Starmerja, med drugim med lanskimi protesti proti priseljevanju v več mestih v Angliji in na Severnem Irskem. Pred dnevi pa je tehnološki mogotec pozval k izpustitvi britanskega skrajno desnega aktivista Tommyja Robinsona, ki prestaja zaporno kazen zaradi nespoštovanja sodišča.
Kot zaskrbljujoče je Muskove nedavne izjave označil tudi norveški premier Jonas Gahr Store. "Zdi se mi zaskrbljujoče, da je človek s precejšnjim dostopom do družbenih omrežij in pomembnimi gospodarskimi viri tako neposredno vpleten v notranje zadeve drugih držav," je za norveški javni radio NRK dejal Store.
V Bruslju pa so v zvezi z Muskovimi izjavami in izrazi podpore AfD pojasnili, da lahko Musk "izraža svoja osebna stališča, svoja politična mnenja v EU na spletu in zunaj njega". "Elon Musk lahko izrazi svoje poglede na evropsko politiko, to je njegova pravica v okviru svobode govora, ki je osnova akta o digitalnih storitvah (DSA)," je povedal pristojni govorec Evropske komisije Thomas Regnier.
V luči napovedanega pogovora v živo Muska z voditeljico AfD Alice Weidel na omrežju X ta teden pa so pri komisiji še pojasnili, da je ta dovoljen v okviru DSA, vendar pa bodo pri komisiji spremljali morebitne kršitve pravil o vmešavanju v volitve, je še pojasnil Regnier.
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.