Družine so izgubile vse, od svojih domov in spominov, pa do najhujšega - svoje najbližje. V požarih je umrlo 25 oseb, uničenih pa je več kot 12 tisoč objektov.
Gasilci se še vedno borijo z dvema večjima požaroma, na mestih, kjer je ogenj že pustošil, pa se je začela obsežna sanacija sosesk, ki so prekrite s pepelom.
Na novo bodo morali postaviti domove, restavracije, šole, banke, verske objekte in trgovine. Eni najgrozljivejših prizorov prihajajo iz ikonične soseske Pacific Palisades. Nad njo je poletela tudi kalifornijska nacionalna garda. Od slikovite soseska ni ostalo skoraj nič.
Vprašanje je, kdaj bodo prebivalci sploh lahko obiskali mesto, kjer so dober teden dni nazaj stali njihovi domovi, saj je ogenj požgal tudi vso rastje, pobočja so postala izjemno nestabilna. Ta teden se je že sprožil zemeljski plaz, ki je s seboj odnesel ruševine.
Sanacija predstavlja tudi zdravstveno tveganje, zato so na požganih območjih ta teden prepovedali čiščenje na lastno pest. Območje mora najprej preveriti inšpekcija, nato sledi odstranjevanje barv, čistil, azbesta in drugih nevarnih odpadkov.
Kakšna bo škoda, trenutno še ni znano. Omenjajo se številke, ki presegajo več deset milijard dolarjev (več milijard evrov) in posledice tokratnih požarov bi lahko bile najdražje v zgodovini ZDA, poroča AP.
Vprašanje ostaja tudi, kdo vse bo obnovo financiral. Velik del pogače bo zagotovo padel na proračun zvezne države, ki trenutno ogromno vlaga tudi v načrtovanje in organizacijo poletnih olimpijskih iger, ki jih bo 2028 gostil prav Los Angeles.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.