Združeno kraljestvo Rusijo obtožuje izvajanja kibernetskih napadov s ciljem "spodkopavanja demokracije in zaupanja v politiko". V sporočilu za javnost, ki so ga objavili v četrtek, so navedli, da ruska obveščevalna služba FSB, naslednica KGB, stoji za "vztrajnimi" poskusi vmešavanja v njihove politične procese. Politiki, javni uslužbenci, novinarji, nevladne in druge organizacije civilne družbe so bili v preteklosti tarče kibernetskih operacij ruskih obveščevalnih služb in drugih z njimi povezanih skupin.
Po informacijah britanske vlade so se napadi na poslance dogajali od najmanj leta 2015. Kibernetske napade je po navodilih FSB opravljala skupina Blizzard, znana tudi kot Callisto Group. Uspelo jim je ukrasti nekatere podatke, ki so jih kasneje spravili v javnost, med drugim v povezavi z volitvami leta 2019. Glavna tarča je bila elektronska pošta politikov, javnih uslužbencev, novinarjev in zaposlenih v nevladnih organizacijah.
Vodja britanskega Nacionalnega centra za kibernetsko varnost (NCSC) Lindy Cameron je opozorila, da Združeno kraljestvo ne stori dovolj, da bi se zaščitilo pred kibernetskimi grožnjami.
Britansko ministrstvo za zunanje zadeve trdi, da so bili napadi večinoma neuspešni, čeprav je priznalo, da so nekateri povzročili "razkritje dokumentov". Poslanci iz različnih političnih strank so bili po njihovih navedbah tarče "spear-pishinga", oblike napada, s katerim hekerji poskušajo ukrasti občutljive podatke ali okužiti napravo prek elektronske pošte.
"Kljub njihovim večkratnim prizadevanjem jim ni uspelo. Še naprej si bomo skupaj z zavezniki prizadevali razkriti ruske prikrite kibernetske dejavnosti in zahtevali, da Rusija odgovarja za svoja dejanja," je dejal britanski zunanji minister David Cameron, ki je dejanja Rusije označil za popolnoma nesprejemljiva.
Tudi državni sekretar na britanskem zunanjem ministrstvu Leo Doherty je včeraj v parlamentu potrdil kibernetske napade FSB na institucije v državi. "Čeprav so nekateri napadi privedli do razkritja dokumentov, so bili poskusi vmešavanja v politiko in demokracijo Združenega kraljestva neuspešni," je poudaril.
"Kot sem opozoril v začetku tega leta, bodo državni akterji in hekerji, ki jih ti uporabljajo za opravljanje svojega umazanega dela, v 'Wagnerjevem slogu' še naprej ciljali na naše javne institucije in demokratične procese," je dejal podpredsednik vlade Oliver Dowden. Kot je dodal, je "splet novo bojišče". "Še naprej bomo opozarjali na to, okrepili svojo obrambo in ukrepali proti storilcem, ki poskušajo spodkopati našo demokracijo," je napovedal.
Premier Rishi Sunak pa je novinarjem dejal, da zaupa zaščitnemu mehanizmu in da je prepričan, da ni bil tarča hekerjev.
Britansko zunanje ministrstvo je zaradi incidenta na pogovor poklicalo ruskega veleposlanika in uvedlo sankcije proti dvema vpletenima, med drugim proti zaposlenemu pri FSB.
Rusija je sicer v preteklosti vztrajno zanikala vpletenost v tovrstne aktivnosti.
Odnosi med Rusijo in Zahodom so dosegli dno, ko je Moskva napadla Ukrajino februarja 2022. Združeno kraljestvo je bilo glavni zaveznik Kijeva v Evropi, sankcioniralo je Rusijo ter Ukrajini zagotavljalo vojaško in tehnično podporo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.