
Dobava raket Taurus Ukrajini ne bo zaostrila nemškega konflikta z Rusijo, vztraja britanski zunanji minister David Cameron. Ponovil je sicer, da o dobavi manevrirnih raket dolgega dosega "na koncu mora odločiti nemška vlada".
Vseeno pa se je Cameron lotil argumentacije nemškega kanclerja Olafa Scholza in drugih nasprotnikov odločitve, piše Politico. "Večkrat je bilo rečeno, da če Ukrajini pošljemo protitankovsko orožje, je to stopnjevanje. Ne, ni bilo," je dejal. "Če Ukrajincem daš tanke, je to eskalacija. Ne, ni bila. Če Ukrajincem daš topništvo ali rakete dolgega dosega, je to eskalacija. Ne, ni," meni Cameron in dodaja: "Mislim, da je razlog za to jasen: če je to, kar počnete, pomoč državi, da se brani pred nezakonito in popolnoma neupravičeno agresijo, potem ne bi smelo biti nič, kar bi vas oviralo, da tej državi pomagate, da se upre in povrne svoje ozemlje,"
Britanski zunanji minister meni, da bi bila eskalacija zgolj situacija, "v kateri bi Nato vojak ubil ruskega vojaka".

Scholzovo stališče glede raket Taurus je znova postalo vroča tema, potem ko so ruski mediji objavili posnetek pogovora višji častnikov nemškega vojnega letalstva, kako razpravljajo o napadu z raketami na krimski most in prikrivanju nemškega sodelovanja. Med drugim so govorili tudi o prisotnosti britanskih vojakov v Ukrajini, ki koordinirajo napade z raketami Storm Shadow. Britanska vlada se je sicer izognila javnemu kritiziranju Nemčije zaradi uhajanja informacij, čeprav je nekdanji obrambni minister te države Ben Wallace za londonski The Times povedal, da to kaže, da Berlin "ni niti varen niti zanesljiv".
Cameron sicer novinarjem ni želel neposredno odgovoriti, ko so ga vprašali za komentar besed Wallacea. Kot je dejal, ne želi sodelovati v Putinovem narativu o neenotnosti Zahoda. "Kar vidim po 115 dneh na tem delovnem mestu, je neverjetna enotnost med zavezniki v Natu. Seveda bomo razpravljali o tem, kaj lahko še naredimo na nekaterih področjih. Gre za vrsto razprav, ki jih imajo dobri prijatelji in zavezniki."
"Mislim, da je to preizkus za politike te generacije, tega časa," meni Cameron. "Ne dvomim, da so Ukrajinci dovolj pogumni. Ne dvomim v njihovo vodstvo. Ne dvomim v njihovo sposobnost, da se borijo in uprejo tej grozljivi ruski agresiji," je dejal Cameron in dodal, da je glavno vprašanje, ali bo Zahod projekt pomoči izpeljal do konca in Ukrajincem dal, kar potrebujejo. "Jim bomo pomagali z vsem, kar imamo?"