Francija je mejo za prihode iz Združenega kraljestva zaradi novega seva novega koronavirusa zaprla v nedeljo zvečer. V Francijo lahko tako vozniki tovornjakov od srede vstopijo le z negativnim testom. Testiranja opravljajo na zaprtem letališču Manston, kjer je že štiri dni ujet tudi slovenski voznik tovornjaka.
Po tem, ko smo v četrtek poročali o nepreglednih kolonah tovornjakov v bližini angleškega Doverja, pa slovenski voznik sporoča, da vse kaže na to, da še tri dni ali celo več ne bodo prišli čez mejo. "Ljudem se meša, kričijo, dogajajo se pretepi."
Domačini prevoznikom "hrano mečejo" čez ograjo, "kot da smo živina". Sicer pa je vsaka pomoč dobrodošla, saj voznik doda, da so se tudi sami obrnili na slovensko veleposlaništvo v Veliki Britaniji, ki pa jim pomoči ne more nuditi, "saj pravijo, da so majhna ekipa".
Nekaj hrane in pijače je sicer prejel od angleških oblasti, tudi test za covid-19 je že opravil, še doda voznik. Toda težav še ni konec, saj morajo počakati, da jih bodo po konvojih odpeljali do trajekta ali vlaka. Upa, da bo v soboto zjutraj končno prispel v Francijo. Izpostavi še, da so krivi lastniki tovornih vozil, avtoprevozniki, saj so jih poslali v Veliko Britanijo, čeprav so že vedeli, da so Francozi zaprli meje.
Zato naprošajo vse, ki bi lahko kakor koli ukrepali, naj to tudi storijo, saj umirajo na obroke in si nihče ne more predstavljati, kakšne razmere vladajo tam. "Evropski državljani, šoferji, ki dostavljamo hrano in druge izdelke v največji krizi, smo prepuščeni samim sebi. Žejni, lačni in utrujeni smo."
Angleški minister za promet Grant Shapps je dejal, da vlada za odpravo zastojev uporablja "vse mehanizme, ki jih lahko". Sporočili so še, da si "neutrudno prizadevajo za podporo prevoznikom, ki čakajo v koloni za testiranje v Manstonu in na cesti M20", in jim zagotavljajo brezplačno hrano in vodo. Slovenski tovornjakarji so poročali, da je bila v četrtek kolona vozil dolga že 70 kilometrov, v njej pa je stalo približno 4000 tovornjakov. V enem dnevu so se premaknili le za 15 kilometrov. Božični dan so že prisiljeni preživeti v svojih kabinah tovornjaka, upajo pa, da bodo vsaj za novo lahko objeli svoje ljubljene.
MZZ: Razmere so kritične v Kentu
Za pojasnila smo se obrnili na Veleposlaništvo RS v Veliki Britaniji, kjer so nas preusmerili na slovensko ministrstvo za zunanje zadeve. "Prekinitev cestnih, železniških in letalskih povezav med Združenim kraljestvom in državami članicami Evropske unije je povzročila dolge vrste čakajočih pred trajektnimi lukami. Posebej kritične so razmere v Kentu/Dovru, kjer je obstalo veliko število slovenskih voznikov tovornjakov. Večina jih je v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Londonu, ki skuša posredovati v njihov prid, hkrati pa jih obvešča o ažurnih informacijah," so zapisali v odgovoru na zunanjem ministrstvu.
Ker med čakajočimi za prehod meje prihaja do nestrpnosti in nasilnih izpadov, britanske oblasti svetujejo, da vsi vozniki počakajo, da bodo izpolnjevali pogoje in prišli na vrsto za odhod. "Slovenska konzularna služba se skuša dogovoriti z letalskimi prevozniki za okrepljene letalske zmogljivosti, ki bi lahko ta zamik skrajšale na minimum. Svojce in znance oseb, ki se vračajo domov, bomo sproti seznanjali z razvojem dogodkov," so še dodali.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.