Povprečne junijske temperature v globalnem merilu so skoraj dosegle lanski rekord, razlika je bila v zgolj 0,01 stopinji Celzija. Rekordno vroč junij pa so v programu EU Copernicus za spremljanje podnebnih sprememb (C3S) zabeležili v arktičnem delu Sibirije. V arktični regiji so povprečne temperature od sredine 19. stoletja narasle za več kot dve stopinji Celzija, kar je dvakrat več od globalnega povprečja.
Kar nekaj rekordov so našteli v Rusiji. Vodja ruske agencije za vreme Roman Vilfand je dejal, da je bilo prvih šest mesecev letošnjega leta najtoplejših v zgodovini meritev v tej državi. "Imeli smo ekstremne vremenske anomalije. Prejšnji rekordi so bili zlahka preseženi," je dejal za Newsweek.
Sibirija že tretje leto zapored podira temperaturne rekorde
Čeprav so bile temperature na zahodu Sibirije pod dolgoletnim povprečjem, so bile te v celotni Sibiriji, ki je večja od ZDA in Mehike skupaj, za kar pet stopinj Celzija višje od običajnih junijskih, kažejo satelitski podatki C3S. Dosedanja rekorda so namerili junija lani in predlani, a ju letošnje junijsko povprečje prekaša za več kot stopinjo.
Najbolj vroče je bilo sicer na vzhodu Sibirije, kjer so za Arktiko rekordno tako imenovano srednjo urno temperaturo, 37 stopinj Celzija, izmerili 21. junija v bližini Verhojanska. To je kar 17 stopinj Celzija več kot je dolgoletna povprečna temperatura v tem času. Živo srebro v eni od tamkajšnjih vremenskih postaj je na ta dan poskočilo celo na 38 stopinj Celzija.
Urni rekord – povprečna temperatura v 60 minutah – za eno do dve stopinji presega dosedanja rekorda, ki so jih v Arktiki izmerili v letih 1969 in 1973.
Izredna vročina prispeva k nastanku gozdnih požarov
V C3S so opozorili, da je izredna vročina, ki traja že od januarja, skupaj z nizko vlažnostjo tal prispevala k ponovnemu pojavu gozdnih požarov, ki so to regijo opustošili lani poleti. Lansko poletje je bilo z vidika požarov najhujše za arktični krog doslej, pri Copernicusu pa se bojijo, da gredo razmere letos v isto smer.
Tako število kot jakost požarov v Sibiriji in delih Aljaske se od sredine junija povečujeta, posledica tega pa so najvišje mesečne emisije ogljikovega dioksida, 59 milijonov ton, odkar so jih leta 2003 začeli beležiti. Gre za t. i. zombi požare, ki so tleli preko zime in bi se lahko zdaj znova razširili.
"Zaskrbljujoče je, da se Arktika segreva hitreje od preostalega sveta. To, da zahodna Sibirija beleži najvišje temperature kot kdajkoli prej tako dolgo skozi zimo in pomlad je zelo nenavadno, in izjemno visoke temperature v arktični Sibiriji, ki so jih imeli junija 2020, so enako zaskrbljujoče," je dejal direktor C3S Carlo Buontempo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.