Navalni, velik nasprotnik ruskega predsednika Vladimirja Putina, je bil 20. avgusta 2020 na poti z letalom v Rusiji, ko se je začel slabo počutiti in je pristal v bolnišnici. Kasneje se je izkazalo, da je bil zastrupljen z živčnim strupom novičok, za napad pa sta tako on kot Zahod okrivila Kremelj, ki vsakršno odgovornost zanika. Navalni je zdravstveno pomoč poiskal v Berlinu, ko pa se je 17. januarja lani vrnil v Rusijo, so ga na podlagi starih obtožb aretirali in nato obsodili na zaporno kazen v kazenski koloniji.
To je dodatno zaostrilo odnose med Rusijo in zahodnimi državami, zlasti Evropsko unijo, ki je tudi okrepila sankcije proti Rusiji.
Navalni je v četrtek iz zapora sporočil, da bosta mreži CNN in HBO v kratkem predvajali dokumentarec o njegovi zastrupitvi, ki pa da ga bodo drugi zagotovo videli prej kot on. Ruski preiskovalci so lani proti Navalnemu sprožili novo preiskavo s področja ekstremizma, ki bi mu ob prvotnih nekaj več kot dveh letih zapora lahko prinesla še do deset let zaporne kazni.
Zatiranje kritičnih glasov
Vse od njegove aretacije se v Rusiji še krepi zatiranje kritičnih glasov. Z Navalnim povezane organizacije so v državi razglasili za ekstremistične in s tem onemogočili njihovo delovanje.
Skoraj vsi njegovi zavezniki so odtlej zapustili Rusijo. Ravno v petek je Rusija na seznam teroristov in skrajnežev uvrstila njegova ključna zaveznika Leonida Volkova in Ivana Ždanova, ki sta sicer Rusijo zapustila že po lanski aretaciji Navalnega.
Obenem so ruske oblasti odtlej že več deset organizacij, medijev, novinarjev in nasprotnikov Kremlja označile kot tuje agente. Decembra lani je sodišče odredilo zaprtje najvidnejše skupine za človekove pravice Memorial. Evropski parlament je po drugi strani lani Navalnemu podelil nagrado Saharov za svobodo misli.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.