Tujina

Letalu prepovedali le Havaje, potniki pa 'zrli smrti v oči' nad Oregonom

Seattle, 17. 01. 2024 20.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi letala, ki mu je med poletom iz Portlanda odneslo del vrat, se bo morala zagovarjati tudi letalska družba Alaska Air. Skupinska tožba proti proizvajalcu letal Boeing, ki je že prevzel odgovornost za incident z odpadlimi vrati, je bila vložena prejšnji teden, zdaj pa štirje potniki terjajo odgovornost tudi od prevoznika. Ta je namreč ocenil, da letalo ni varno le v primeru letenja nad oceanom. Potniki trdijo, da so morali zato preživeti grozljivo izkušnjo, polno duševnih in fizičnih bolečin, strahu in travme. Svojcem so pošiljali sporočila, za katera so mislili, da bodo njihova zadnja.

Skupina potnikov na letalu družbe Alaska Airlines, ki mu je 5. januarja med poletom iz Portlanda v ameriški zvezni državi Oregon odneslo stranski panel vrat, je danes na sodišču v Seattlu vložila odškodninsko tožbo proti letalski družbi in proizvajalcu letala Boeing 737-9 max.

Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat.
Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat. FOTO: AP

Tožbo so vložili štirje potniki, kmalu pa se jim bodo po pričakovanjih pridružili še drugi. Trdijo, da so preživeli neverjetno grozljivo izkušnjo, polno duševnih in fizičnih bolečin, strahu in travme. Drugi potniki na poletu 1282 družbe Alaska Airlines so že prej vložili skupinsko tožbo proti Boeingu.

Kot piše lokalni časnik The Oregonian, so tožniki stari med 20 in 49 let. Gre za študenta Hansa Meierja in analitičarko Sarah Marrow, ki živita v zvezni državi Washington, ter zakonca Ernesta in Gladys Talley iz Kalifornije, kamor je bilo letalo namenjeno.  

"Tožniki so se bali, da luknja v trupu letala in splošna zmeda predstavlja uvod v uničenje letala in njihovo verjetno smrt," je navedeno v tožbi. Nekateri potniki so pošiljali tudi sporočila, za katera so mislili, da bodo njihova zadnja, je povedal odvetnik iz Seattla Mark Lindquist. Omenjeni časnik je objavil sporočila, ki jih je Ernest Talley nanizal za svojo mater: "Mama, tlak v letalu je padel. Nosimo maske. Rad te imam. 'G' in jaz sva na krovu. Luknja v letalu."

Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat.
Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat. FOTO: AP

 

V tožbi je navedeno, da je Boeing dobavil letalo s pokvarjenim panelom vrat, vodstvo Alaska Air pa da je ocenilo, da letalo ni varno za letenje nad oceanom, medtem ko ga je še naprej uporabljalo za celinske lete.

Incident bi se lahko končal precej bolj tragično

Letalo je nazadnje sicer uspešno zasilno pristalo, vrnilo se je na letališče v Portlandu v zvezni državi Oregon, odkoder je tudi vzletelo. Predsednica Nacionalnega odbora za varnost v transportu (NTSB) Jennifer Homendy je v intervjuju za ABC po incidentu povedala, da so piloti družbe med 7. decembrom in 4. januarjem trikrat opozorili na tlak v poškodovanem letalu. Po njenih besedah je družba opravila vzdrževalne teste in letalo vrnila v uporabo z omejitvijo, da ne sme leteti čez vodo na Havaje. Letalo je bilo v uporabi šele od 31. oktobra lani.

Letalu boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat.
Letalu boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat. FOTO: AP

Alaska Airlines je vsem potnikom poleta, ki bi se lahko končal tragično, ponudila povračilo cene vozovnic in 1500 dolarjev gotovine za kritje vseh nepredvidenih stroškov.

Kmalu po incidentu so prizemljili svojo floto letal 737-9 max, v odgovoru na tožbo pa so sporočili, da ne morejo komentirati tekočih sodnih postopkov. Tudi Boeing, zoper katerega je bila še ena skupinska tožba vložena že prejšnji teden, tožbe ni komentiral.

Zvezna uprava za letalstvo (FAA) je zaradi incidenta prizemljila približno 171 letal Boeing 737 max 9 po vsem svetu. FAA tudi povečuje nadzor nad Boeingom in je prejšnji teden začela pregled proizvodnje.

Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat.
Letalu Boeing 737-9 družbe Alaska Airlines je med poletom odneslo del vrat. FOTO: AP

Po navedbah Homendyjeve bi lahko bila nesreča v drugačnih razmerah katastrofalna. Dva sedeža poleg manjkajočega del vrat sta bila namreč po naključju prazna, incident pa se je zgodil približno deset minut po vzletu, ko so morali biti potniki še vedno pripeti z varnostnim pasom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mario7
18. 01. 2024 08.21
Z kakšnimi polizdelki jenkiji vozijo ljudi po svetu.🤮
P1800
17. 01. 2024 21.44
+2
Mi je čist vseeno, prva izbira Airbus, druga izbira Airbus, ostali niso vredni omembe, amen
Delavec_Slo
17. 01. 2024 20.42
+5
Malo pleha malo žice - vidi boeing ptice!
Monster_cat
17. 01. 2024 20.16
+7
Cestitke za zelo razumljiv naslov!!