Sestanek med predsednikom, ki je v tranzicijskem obdobju po volitvah še v Ovalni pisarni, ter njegovim naslednikom in podpredsednikom oziroma podpredsednico je dolgoletna tradicija, ki simbolizira miren prenos oblasti. A ekipa CNN iz Bele hiše poroča, da administracija Donalda Trumpa tega nima v načrtih. Spomnimo, da Trump še vedno ne priznava poraza in vztraja, da je zmagal na volitvah.
To pomeni, da novoizvoljeni predsednik Joe Biden nima dostopa do dodatnih sredstev za svojo ekipo, ki skrbi za predajo (okoli 9,9 milijona dolarjev oziroma 8,38 milijona evrov), prav tako pa zato ni dobil dovoljenja, da je lahko dnevno seznanjen s podatki obveščevalnih služb, kar je po navadi osnova za začetek procesa tranzicije.
Ta postopek se lahko začne šele, ko Emily W. Murphy, administratorka za splošne zadeve, podpiše za to potrebni dokument. A s podpisom tega dokumenta bi Trump, ki je Murphyjevo imenoval, seveda priznal, da je na volitvah zmagal Biden.
Leta 2016, ko je zmagal Trump, je Obamova administracija ta dokument podpisala dan pozneje, leta 2008 pa so ga podpisali v noči po volitvah, okoli enih zjutraj.
Pred štirimi leti je Obama v Ovalni pisarni s Trumpom preživel 90 minut, tja pa ga je povabil le dva dni po volitvah. Dejal je, da mu želi veliko uspeha, in mu ponudil vso podporo pri tranziciji. Trump, ki je med kampanjo zatrjeval, da Obama ni bil rojen v ZDA, in ga celo obtožil, da je ustanovil IS, mu je takrat dejal, da je zelo dober moški in da bo upošteval njegove nasvete.
Biden, ki je bil takrat podpredsednik, je tisti dan govoril z Mikom Penceom, ki je postal podpredsednik v Trumpovem mandatu. Tudi on mu je ponudil podporo pri prenosu oblasti. Pozneje sta se sestala tudi v Bidnovi rezidenci, kjer sta se jima pridružili Jill Biden in Karen Pence, novoizvoljeni predsednik pa se je takrat pošalil, da mu bo na voljo kot svetovalec.
V govoru, ki ga je imel novoizvoljeni predsednik Biden na temo zdravstvene oskrbe, je med drugim dejal tudi, da Trumpovo oteževanje prenosa oblasti ne bo imelo resnih posledic in da se veseli, da bo lahko govoril z njim. To, da noče priznati poraza, pa označuje za sramoto.
V negotovosti so tudi ameriški diplomati, ki ne vedo, ali naj Bidna nazivajo z izrazom "novoizvoljeni predsednik", prav tako pa ne vedo, kako naj pojasnijo povolilno dogajanje državam gostiteljicam. Čakajo tudi na uradni odziv zunanjega ministra Mika Pompea, ki rezultatov volitev še ni komentiral.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.