Ugandski minister Henry Okello Oryem si je prislužil veliko kritik po zadnji izjavi, s katero se je, kot pravijo njegovi kritiki, norčeval iz ljudi, ki so umrli od lakote. Leta 2022 je namreč v severovzhodni Ugandi zaradi lakote in z njo povezanih bolezni umrlo več kot 2200 ljudi, poročilo uradnega organa za človekove pravice povzema BBC.
Vendar je Oryem prepričan, da bi si ljudje morali znati pridelati hrano, predvsem zaradi ugodnega ugandskega podnebja in rodovitne zemlje. "Če trdo delate, je v Ugandi dovolj zemlje. Če se dovolj potrudiš, da greš ven, obdeluješ zemljo, seješ semena, vzdržuješ svoj nasad, kako naj potem ne bi bilo hrane," je dejal za ugandsko televizijo NTV.
Izjava pa ni bila dobrodošla pri večini Ugandčanov, še posebej ne pri tistih, ki so ta temačen del preteklosti tudi preživeli. Moses Aleper, zakonodajalec okrožja Chekwii, ki živi v eni izmed prizadetih regij, je ocenil, da so stališča ministra "nepravilna".
"Prihajam iz enega najbolj produktivnih delov Karamoje, kjer je dovolj dežja in kjer sami pridelujemo hrano. Toda v razmerah, ko nam vreme odpove, ko nastopijo vremenske muhe, nam ne uspe dobiti hrane. Sčasoma nastopi lakota," je dejal. Poleg tega je lakota v regiji lahko tudi posledica drugih sprememb, na katere človek nima vpliva.
Uradnih podatkov o trenutnih razmerah s hrano v Karamoji sicer ni na voljo, vendar se zaradi polsuhega podnebja v regiji pogosto pojavlja lakota v sušnih obdobjih.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.