"Ko bo Trump postal predsednik in bo uradno izrazil svoje stališče glede Ukrajine, ga bomo seveda preučili," je na novinarski konferenci dejal Lavrov. Ob tem je pozdravil dejstvo, da Trumpova ekipa vse pogosteje govori o "realnih razmerah na terenu".
Pri tem je spomnil na izjave Trumpovega bodočega svetovalca za nacionalno varnost Mika Waltza, ki je v nedeljo povedal, da se mora vojna v Ukrajini končati s pomočjo diplomacije. "Mislim, da ni realistično reči, da bomo vsakega Rusa izgnali z vsakega centimetra ukrajinskih tal, celo s Krima," je dodal Waltz.
Rusija je po besedah Lavrova pripravljena razpravljati o varnostnih jamstvih za Ukrajino, a bo tudi sama potrebovala zagotovila, zlasti glede varnosti njenih zahodnih meja, poroča tiskovna agencija Reuters. "Grožnje na naših zahodnih mejah je treba odpraviti. Verjetno jih je mogoče odpraviti le v okviru širših dogovorov za državo, ki se zdaj imenuje Ukrajina," je dejal.
Ponovil je, da se je ruski predsednik Vladimir Putin pripravljen sestati s Trumpom, a da Moskva predloga za srečanje od Washingtona še ni prejela, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Prav tako je obsodil nedavni napad z droni na infrastrukturo plinovoda Turški tok, po katerem se ruski plin prek Turčije pretaka v Evropo. Za napadom po njegovem mnenju stojita Ukrajina in ZDA. Slednjo je obtožil, da skuša preko ukrajinskih napadov prekiniti pretok ruskega plina prek Turškega toka, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V luči ameriških sankcij proti ruskemu energetskemu sektorju pa je dejal, da je Moskva v stiku s srbskimi partnerji glede usode srbske naftne družbe Naftna industrija Srbije (NIS).
ZDA so namreč v petek uvedle obsežne sankcije proti ruskemu energetskemu sektorju. Tarče sta bili naftni podjetji Gazprom Neft in Surgutneftegas, več njunih hčerinskih družb, tudi NIS, ter 183 ruskih tankerjev.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.