Z ruskega zunanjega ministrstva so sporočili, da bodo darilo – 300 let staro pozlačeno ikono, ki jo je srbski član predsedstva Bosne in Hercegovine Milorad Dodik pred dnevi podaril ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu med njegovim obiskom v BiH – vrnili Bosni in Hercegovini.
"Ikono bomo vrnili darovalcu zaradi nadaljnje razjasnitve njene zgodovine s pomočjo Interpola," so po poročanju ruske tiskovne agencije Tass pojasnili na ministrstvu.
Ikona namreč izvira iz kraja Lugansk v Ukrajini. Na njenem hrbtu je viden pečat z napisom: "URSR. Narodni šolski komite. Ukrznanost. Regionalna komisija Odese".
Dodikovo darilo je tako izzvalo diplomatsko afero. Veleposlaništvo Ukrajine v BiH od ministrstva za zunanje zadeve BiH zahteva pojasnila o tem, kako se je ikona znašla v BiH. Poudarili so, da umetniško delo pripada kulturni dediščini Ukrajine.
Pojavljajo se ugibanja, da bi lahko bila stara ikona ukradena.
Z ukrajinskega veleposlaništva so sporočili, da če vodstvo BiH ne bo podalo takojšnjih in nedvoumnih informacij, bo to razumela kot podporo vodstva BiH "agresivni politiki in vojnim akcijam Ruske Federacije proti Ukrajini, kar je že imelo za posledico več tisoč smrti ukrajinskega naroda", je odziv Ukrajine povzela AJ Balkans.
Ikona je namreč nastala na območju Luganska na vzhodu Ukrajine, ki je sedaj pod nadzorom ruskih separatistov.
Tožilstvo BiH odprlo primer
Zadevo je takoj začelo obravnavati tudi tožilstvo BiH, ki je že odprlo primer. Kot pravijo, je glavni namen preiskave, da ugotovijo, ali je bilo Dodikovo darilo pred tem nezakonito pretihotapljeno z vojnega območja Ukrajine.
"Tožilstvo zahteva, da se pojasni, kako se je ikona znašla tukaj, ker je v vse vključen naš visoki državnik, se pravi predsedujoči Predsedništvu BiH. Normalo je, da raziščemo, kako se je to zgodilo. Imamo pristojne institucije, to je tožilstvo BiH, ki ima na podlagi te note resno podlago za preverjanje, kako se je pri nas pojavila odtujena ukrajinska lastnina," je za AJ Balkans dejala ministrica za zunanje zadeve BiH Bisera Turković.
'Nekdo mora v zapor'
Hrvaški član predsedstva BiH Željko Komšić je dejal, da gre za diplomatski skandal, ki ga je treba preiskati in zaradi katerega "nekdo mora v zapor".
"Če drži, da gre za ikono, ki izvira iz Ukrajine in so jo v Banjaluko prinesli v času vojaških spopadov v Ukrajini, in če je res ukradena, potem, če želimo, da smo vsaj malo država, mora nekdo v zapor," je dejal ter pri tem poudaril, da bi izvor ikone predvsem moral pojasniti sam Dodik.
Deli Luganska so pod okupacijo ruskih paravojaških formacij. Spopadi so se tam začeli leta 2014, na pomoč proruskim vojakom pa naj bi v Ukrajino odšlo več deset bosanskih Srbov, je spomnila agencija Reuters. Sicer pa tudi sam Dodik ne skriva naklonjenosti Rusiji.

Bošnjaški in hrvaški član predsedstva BiH Šefik Džaferović in Željko Komšić se v torek nista želela srečati z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, ker je pokazal nespoštovanje do institucij in ustavne ureditve BiH, ko se je prvi dan obiska v ponedeljek v Vzhodnem Sarajevu najprej na samem srečal s srbskim članom predsedstva Miloradom Dodikom in predstavniki Republike srbske. Ob srečanju z Dodikom pa ni bilo zastave BiH, ampak le zastava srbske entitete Republike srbske. S tem je po oceni Komšića Lavrov pokazal "prezir in zanikanje institucij države, v kateri je na uradnem obisku".
Lavrov je bil na obisku v BiH ob 25. obletnici podpisa daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim se je leta 1995 končala vojna v BiH. V ponedeljek se je v pogovorih zavzel za ohranitev daytonskega sporazuma in za zaprtje urada visokega mednarodnega predstavnika v BiH. V torek pa se je srečal z zunanjo ministrico Turkovićevo, ki ji je zagotovil, da Rusija spoštuje ozemeljsko celovitost BiH.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.