Ladja Ever Given je nasedla v torek in ustavila promet skozi kanal, ki predstavlja najkrajšo in najpomembnejšo pomorsko povezavo med Azijo in Evropo. Blokada je povzročila tudi velik zastoj več kot 300 ladij v Rdečem morju. Higaki je na tiskovni konferenci še poudaril, da zaenkrat "nadaljujejo z odstranjevanjem usedlin in poglabljanjem dna".
Kot je pojasnil, na srečo v ladjo ne vdira voda. "S krmili in propelerji ni težav, tako da bi morala, ko jo splovijo, delovati," je poudaril, potem ko je včerajšnji poskus splovitve ladje spodletel. V četrtek je sicer na kraj prispel specializiran sesalni bager, ki lahko vsako uro preusmeri 2000 kubičnih metrov materiala, danes pa je na lokaciji 14 vlačilcev, ki izkoriščajo plimo. Če jim ne uspe danes, bodo znova poskušali jutri s pomočjo še večih vlačilcev.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki pa je dejala, da so ZDA ponudile pomoč za ponovno odprtje Sueškega prekopa in da "zelo natančno spremljajo situacijo". Joe Reynolds, glavni inženir podjetja Maersk Ohio, je včeraj za BBC dejal, da število plovil, ki čakajo na južnem vhodu v kanal, "eksponentno raste". "To bo vplivalo na urnike pošiljanja po vsem svetu," je opozoril.
400-metrska in 200.000 ton težka ladja je v torek zjutraj nasedla ob močnem vetru in peščeni nevihti, ki je vplivala na vidljivost. Svetovalec egiptovskega predsednika je izrazil upanje, da se bodo razmere rešile v od dveh do treh dni. Toda številni strokovnjaki menijo, da bi lahko reševanje trajalo celo tedne, če bo treba ladjo tudi raztovoriti.
Hitra rešitev zapleta je sicer ključna, saj z vsako uro blokade prekopa raste škoda za svetovno trgovino. Logistični velikani imajo zdaj dve možnosti – ali čakajo na ponovno odprtje prekopa ali pa svoje ladje pošljejo mimo južnega dela Afrike. K tej možnosti se med drugim nagibata Maersk in Hapaq-Lloyd. Tudi to sicer ni poceni možnost, saj med drugim pomeni večjo porabo goriva. Nekaj analitikov ocenjuje, da bi to povečalo stroške transporta za od 15 do 20 odstotkov.
Analitiki pa tudi poudarjajo, da okoli 90 odstotkov pošiljk ni zavarovanih za primer zamud. Pravniki bodo imeli tako verjetno polne roke dela z dokazovanjem, kdo je kriv za zamude in bi moral prevzeti stroške. Sicer pa bo že sama splovitev nasedle ladje po nekaterih ocenah stala več milijonov dolarjev.
Razlog za nesrečo bi lahko bila tehnična ali človeška napaka, ne veter
"Močan veter in vremenski dejavniki niso bili glavni razlog, da je ladja nasedla. Lahko bi šlo tudi za tehnično ali človeško napako," je na novinarski konferenci povedal vodja egiptovskega organa, ki upravlja prekop, Osama Rabie. Na vprašanje, kdaj bi lahko ladjo znova splavili, je odgovoril, da je možno "danes ali jutri, odvisno od odzivnosti ladje na plimovanje".
Predstavil je tudi delo vlačilcev in bagrov, da bi osvobodili premec in vijake ladje. V petek ob 22.30 so se vijaki lahko znova zavrteli, a ne s polno hitrostjo. Zaradi plimovanja so se kasneje znova ustavili. Povedal je, da so začeli nato znova z bagri odstranjevati zemljino. "Tip zemljine, s katero imamo opravka, je zelo zahteven," je povedal.
Zagotovil je, da blokada ni povzročila niti škode niti onesnaženja.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.