Notranji ministri EU so v četrtek poskušali doseči dogovor o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Dogovor bi lahko privedel tudi do nadaljevanja pogajanj o celotnem paktu, a v četrtek to še ni uspelo.
Glede na poročanje italijanskih medijev so ministri zavrnili italijansko dopolnilo k paktu na to temo, ki jo je nato danes novinarjem na Malti predstavila Melonijeva. Rim je po njenih besedah predlagal, da je "za sprejem migrantov na ladji nevladnih organizacij odgovorna država, pod zastavo katere pluje ladja".
Italija naj bi predlog podala po tem, ko je svojega na temo statusa nevladnih organizacij podala Nemčija. Podrobnosti o vsebini predloga Berlina sicer niso znani, vendar pa mu je Italija nasprotovala. Melonijeva je danes nemški predlog označila za "korak nazaj". "Ne da se igrati solidarnosti z mejami drugih držav," je dodala.
Pogovori so v četrtek potekali za zaprtimi vrati, a Italija naj bi po drugi strani na četrtkovem srečanju želela, da ladje za reševanje migrantov obravnavajo kot tihotapce ljudi, pri čemer pa naj ne bi uspela. V Rimu sedaj pravijo, da Italija potrebuje več časa za preučitev zadnjega predloga besedila, čeprav je komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson napovedala, da za dogovor potrebujejo le še nekaj dni.
Migracije zaposlujejo tudi voditelje deveterice sredozemskih držav na današnjem srečanju na Malti, ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Robert Golob.
Kot je vlada ob njegovem obisku zapisala na omrežju X, nekdanjem Twitterju, so migracije "vseevropski problem in terjajo celovit evropski pristop". "Nobena država ga ne bo mogla rešiti sama. Pomemben je tudi dialog s tretjimi tranzitnimi državami in južnim sosedstvom ter boj proti tihotapcem," so dodali.
Zaradi okrepljenega vala, s katerim se v zadnjem letu spopada zlasti Italija, je Meloni že pred današnjim vrhom voditeljem poslala pismo s pozivom k oblikovanju skupnega stališča za učinkovitejše spoprijemanje z migracijami.
Po podatkih notranjega ministrstva v Rimu je od začetka letošnjega leta v Italijo prispelo več kot 130.000 ljudi, v enakem obdobju lani pa približno 68.200.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.