Kuvajt je v začetku devetdesetih naročil 200 tankov jugoslovanske proizvodnje, na koncu pa jih je, zaradi razpada SFRJ in vojn na Balkanu, prejel le 150. Tanki so sodelovali v bojih med operacijo Puščavska nevihta, kjer sta bila poškodovana dva tanka. V devetdesetih letih je nato država nabavila ameriška abramse M1A2, M-84 pa so skozi leta pristali v skladiščih.
Točnih podatkov o številu tankov, ki so v dovolj dobrem stanju za remont in ponovno uporabo, ni, hrvaški in srbski mediji pa poročajo, da naj bi iz Kuvajta na Hrvaško poslali do 100 vozil. Je pa Hrvaško ministrstvo za obrambo v začetku meseca potrdilo, da so tik pred sklenitvijo dogovora o remontu. Prejšnji emir Kuvajta, šejk Al-Sabah, se je sicer dolgo časa izogibal pošiljanju orožja v Ukrajino, po njegovi smrti pa so, kot kaže, sprejeli drugačno odločitev.
Nedavno se je na spletu pojavila fotografija tankov v transportu med postankom na Ljubljanskem barju. Opazili naj bi jih šest.
Nekaj časa se je sicer ugibalo, da bi tanke M-84 Ukrajini poslala tudi Slovenija. O tem so pisali nemški mediji, v zameno pa bi Nemčija slovensko pošiljko Kijevu nadomestila s tanki ali oklepniki zahodne izdelave. Po osamosvojitvi je Teritorialna obramba oz. Slovenska vojska od JLA prevzela 57 tankov M-84, po navedbah revije Obramba pa naj bi ostala operativna samo ena četa oz. 13 tankov. Na koncu je Slovenija v Ukrajino poslala 28 starejših, a modificiranih M-55S.
Po težavah in zapletih s financiranjem in dobavo vojaške opreme Ukrajini, ki so nastali po neuspešni protiofenzivi in velikih izgubah Ukrajine, zahodne partnerice Kijeva iščejo načine za transfer starejšega orožja sovjetske izdelave. Več kosov opreme, tudi protiletalske baterije S-300, bo v Ukrajino vendarle poslala Grčija, prav tako pa naj bi po napovedih vlade v Quitu več tankov in oklepnikov poslal Ekvador.
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.