Na sodišču v Avignonu sodijo Dominiqueu Pelicotu in še petdeset drugim moškim. Pelicot je svojo danes 71-letno nekdanjo ženo Gisele deset let omamljal in zlorabljal ter organiziral njena množična posilstva, ko je bila nezavestna.
"To sojenje kaže, kako je kultura posilstev ukoreninjena v družbo, enako nasilje nad ženskami," je na novinarski konferenci v sredo v Parizu dejala predstavnica ene od organizacij, ki so pripravile proteste, Amandine Cormier.
"Več ko nas je, bolj smo vidni. To se nas tiče vseh, ne le žensk," je po poročanju France 24 dejala Peggy Plou, lokalna izvoljena uradnica iz regije Indre-et-Loire v zahodni Franciji, ki je opravil potovanje v Pariz.
"Prekinimo zakon molka" in "Ne pomeni ne" so danes vzklikali protestniki v Marseillu, podobno je bilo v več deset drugih mestih, tudi v Parizu.
Ob bok žensk so stopili tudi številni moški ter skupaj z njimi opozarjali na nepravilnosti in nasilje nad ženskami. "To je tudi moj boj. Vsak ima svojo vlogo, zlasti moški," je dejal 38-letni Arnaud Garcette na demonstracijah v Marseillu v turističnem zgodovinskem pristanišču mesta, ki se je protesta udeležil s svojima otrokoma. "Smo del problema, lahko pa smo tudi del rešitve," je dodal
Zbrani protestirajo proti vsem oblikam nasilja nad ženskami, od spolnega in fizičnega do psihičnega in ekonomskega.
Francoski predsednik Emmanuel Mascron je leta 2017, kmalu po začetku prvega mandata, dejal, da je boj proti nasilju nad ženskami ena od njegovih prioritet. Sprejetih je bilo nekaj ukrepov, a po oceni nevladnih organizacij ne dovolj.
Zahtevajo sprejetje krovnega zakona, ki bi nadomestil sedanjo razdrobljeno zakonodajo na tem področju.