Newyorške mestne oblasti z županom Ericom Adamsom na čelu so namreč skupaj z največjimi korporacijami namenile kar 20 milijonov ameriških dolarjev (18,5 milijona evrov) za potrebe oglaševalske kampanje "We love NYC" (Radi imamo New York City).

Originalni logotip je v 70. letih prejšnjega stoletja ustvaril legendarni grafični oblikovalec Milton Glaser, ki je oblikoval na stotine celostnih grafičnih podob revij, časopisov, knjig, ovitkov LP-plošč, ustvaril je na tisoče plakatov, med drugim tudi tistega slovitega, na katerem je glasbenika Boba Dylana upodobil s psihedeličnim motivom, v črni silhueti s pisanimi lasmi.
V zgodovino grafičnega oblikovanja pa se je vpisal prav z logotipom I love New York, ki je preprosto sestavljen le iz črnih črk NY in rdečega srca na belem ozadju. Skiciral ga je kar na zadnjem sedežu taksija, uporabil pa je barvice in zadnjo stran ovojnice, piše časnik New York Times. Pisalo se je leto 1977, bil je čas velike finančne krize New Yorka, Glaser pa je želel ustvariti pozitivno sporočilo in slogan za vse prebivalce ter obiskovalce mesta.
Skupnost pred posameznikom
Tako sporočilo pa zdaj želijo poslati tudi newyorške mestne oblasti, ki so ta teden na trgu Times Square predstavile posodobljeno (in spremenjeno) različico Glaserjevega slogana. Njeni zametki segajo v čas pandemije covida-19, ki je leta 2020 ohromila svet. V anketah so prebivalci takrat odgovarjali, da želijo biti del tega, ko se bo mesto pobiralo na noge.
"Upamo, da bomo lahko presegli razdeljenost in negativizem, ki sta spremljala pandemijo," pravi Kathryn Wylde, predsednica Partnerstva za New York, konzorcija korporacij in podjetij, ki stojijo za novo kampanjo. V 20-milijonsko malho so svoje dolarje med drugim prispevali Amazon, Google, Macy's, Madison Square Garden Entertainment, družbeno omrežje TikTok pa bo tisto, ki bo na čelu promocije v javnosti.
Ta je sicer za zdaj povsem odklonilna do spremembe, županu Adamsu očitajo, da po nepotrebnem posega v Glaserjevo klasiko, komentarji na družbenih omrežjih so zelo neprizanesljivi. Oblikovalski tim je želel skupnosti dati prednost pred posameznikom, besedo I (jaz) torej zamenjal z We (mi), dodali pa so še črko C, češ da je New York City bolj "vključujoč". Uporabili so tudi drug font pisave, modernejšega sans-serif namesto prejšnjega sloga typewriter, rdeče srce pa je zdaj videti 3-dimenzionalno.

Wyldova pravi, da želijo ljudi opomniti, da so lahko gonilo sprememb, pa naj gre za eno ulico ali pa mesto kot celoto. Dodaja, da lahko presežejo tudi razlike, ki so nastale med poslovneži in delavci, med bogatimi in revnimi.
'New York je še vedno najboljši'
Vsaj za zdaj pa javnosti niso prepričali, odzivi niso le negativni, pač pa naravnost brutalni, piše New York Times. "To je eden od najslabših dizajnov, kar sem jih kdaj koli videl," je zapisal eden izmed uporabnikov. "Zaradi tega bodo šli ljudje na ulice," je drugi napovedal proteste. Bloger Rafi Schwartz je objavil: "To je zanič na vsaki predstavljivi ravni, pa tudi na ravneh, ki so onkraj človekovega dojemanja."
Nekoliko bolj prizanesljivo lokalpatriotski pa je bil pisatelj Michael Musto, ki je dejal: "Tudi kadar je najslabši, je New York še vedno boljši kot kjer koli drugje".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.