Pred dvema letoma je mama takrat 14-letnega Issa Alija svoje stvari zložila v potovalko in odšla, da bi se pridružila skupini karizmatičnega verskega voditelja Paula Mackenzieja Nthengeja. Takrat niti približno ni vedela, da se je podala v smrt. "Voditelj je privržencem povedal, da se bo tam, na jugovzhodu Kenije, zgodil drugi Jezusov prihod. In da se morajo zato izstradati," odhod mame opisuje Isse.
Kljub temu, da se je njegova mati pridružila kultu, se je včasih vrnila na obisk. Zadnjič na začetku letošnjega leta. "Bila je skoraj neprepoznavna," se zadnjega pogleda nanjo spominja sin. Če je na jugovzhod države odšla zdrava, se je domov vrnila pretirano podhranjena. "Rekla je tudi, da se morda vidiva zadnjič, ker je njeno zemeljsko življenje izgubilo vsak smisel in da bo kmalu šla v nebesa. Poskušali smo jo ustaviti, a sploh ni bila več pri sebi," dodaja Isse.
Mama se je nato vrnila h kultu. Naslednja novica o njej je bila neuradna novica o njeni smrti. Truplo njegove mame naj bi kenijska policija našla v gozdu, kjer so privrženci kulta pokopavali do smrti sestradane člane. V zadnjih dveh tednih so policisti v gozdu izkopali že več kot 100 trupel privržencev t. i. kulta stradanja.
Vodja Makenzie Nthenge naj bi množici privržencev zatrjeval, da bodo s stradanjem srečali Jezusa. S postom do smrti naj bi se tudi izognili "apokaliptičnemu prekletstvu". Nthenge je vodja mednarodne cerkve Good News, za katero policija trdi, da je ljudem prala možgane, da so jih lahko umorili s stradanjem, poroča Guardian.
Ko je bil prejšnji mesec obtožen, ker sta zaradi stradanja umrla dva otroka, se je policiji predal sam. Nato so ga izpustili proti varščini v višini 100.000 kenijskih šilingov (670 evrov). Po novi prijavi 14. aprila pa so voditelja znova aretirali, ob tem pa gozd zunaj obalnega mesta Malindi razglasili za aktivno prizorišče zločina.
Pogrešani tudi iz Tanzanije, Ugande in Nigerije
Regionalni vodja Rdečega Križa Hassan Musa se ob tem boji, da bo število trupel, zakopanih v skupni grob, še naraslo, saj da okoliške družine skupaj pogrešajo približno 410 svojcev, od tega jih je 277 mlajših od 18 let.
Med pogrešanimi je tudi mati 30-letnega Rogersa Mwiboma. Tja je priletel iz več sto kilometrov oddaljene kenijske prestolnice, saj so ga novice o privržencih kulta in vedenju, ki so ga ti razvili po pridružitvi fanatični skupini, spomnile na njegovo mamo. "Ko se je mama pridružila cerkvi, je ves čas govorila o Jezusu. Včasih mi je celo rekla, naj pustim službo in ji sledim, ker se bo Jezus kmalu vrnil," opisuje.
Po svojega moža je na jugovzhod države odšla tudi 38-letna Joyce Makori. Čeprav sta se z njegovo pridružitvijo verski skupini neuradno razšla, sta se občasno slišala po telefonu. Ko je slišala novice o najdbi trupel, mož pa je že nekaj časa ni poklical, se je podala na pot. In imela srečo, saj ga je našla živega.
"Vzeli so mi telefon, saj so posumili, da komuniciram z zunanjim svetom," ji je povedal. Zato se je skril v gozd. Tam naj bi se po navedbah policije še vedno nahajalo večje število privržencev. Njihovo zdravstveno stanje je izredno slabo, število smrtnih žrtev vsakodnevno narašča. Ob tem policija opozarja, da člani sekte ne prihajajo le iz Kenije, ampak tudi drugih afriških držav, med drugim Tanzanije, Ugande in Nigerije.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.