Kubanski minister za gospodarstvo je ob zaključku leta predstavil nič kaj obetajoče podatke. Kubansko gospodarstvo se je v letu 2023 skrčilo za en oz. dva odstotka, inflacija pa je v povprečju znašala 30 odstotkov. Težave so tudi v turističnem sektorju, ki si po pandemiji še vedno ni opomogel, in kmetijstvu. Proizvodnja sladkorja se je zmanjšala, vlada pa mora uvažati hrano.
Predsednik Miguel Diaz-Canel je zato ob minulem zasedanju skupščine poudaril, da so v težkih časih potrebni težki ukrepi. "To je vprašanje zapletenih ukrepov, tako zapletenih, kot so današnji časi. Odločno zanikam, da je to neoliberalni načrt, uperjen proti ljudem, niti križarski pohod proti malim podjetjem, niti odprava košarice osnovnih živil," je pojasnil.
Premier Manuel Marrero Cruz je ob tem dodal, da bo morala vlada zaradi gospodarske krize zvišati cene bencina, elektrike in plina ali pa zmanjšati količino hrane in drugih osnovnih potrebščin, ki jih Kubanci s kuponi lahko prejmejo od države.
Zaradi slabih razmer so številni Kubanci v iskanju boljšega življenja že zapustili državo, tisti, ki so ostali, pa opozarjajo na težke čase. "Razmere so zelo težke za ljudi na vseh družbenih ravneh, ker plače ne dohajajo, cene pa so šle v nebo," je za AP dejala Mercy Garcia, ki je zaposlena kot tajnica v državnem podjetju.
Dolge vrste na bencinskih črpalkah so se v zadnjem času skrajšale, a bi lahko napoved o zvišanju cen znova povzročila paniko. "Odkar so o tem govorili v kongresu, še nisem uspel dobiti goriva," je za AP povedal 54-letni taksist iz Havane Alberto Corujo.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.