Napad se je v zgodnjih jutranjih urah zgodil na eno od osrednjih ulic, Bourbon Street, ki je med turisti zelo priljubljena in tam so številni praznovali vstop v novo leto. Moški je s poltovornjakom z veliko hitrostjo zapeljal v množico ljudi, pri čemer jih je 14 ubil, še 35 pa ranil. Sprva so sicer mediji poročali o 15 smrtnih žrtvah napada, a izkazalo se je, da je zadnja napadalec, ki je umrl med obstreljevanjem s policijo.
Policija je napadalca identificirala kot 42-letnega vojnega veterana Shamsuda-Din Jabbarja, ki je v vojski od leta 2007 do 2015 delal kot strokovnjak za informacijsko tehnologijo. Med letoma 2009 in 2010 je eno leto služboval v Afganistanu. Nazadnje je pred leti v Houstonu delal kot nepremičninski agent.
V njegovem vozilu so našli zastavo skrajne skupine Islamska država (IS) ter dve doma narejeni bombi. Policija napad preiskuje kot dejanje terorizma. Ameriški FBI je po napadu sprva sporočil, da iščejo morebitne sostorilce, saj so menili, da za dejanje "ni bil odgovoren sam". A kasneje so izjavo spremenili.
"Trenutno ne ocenjujemo, da je bil v napad vpleten kdorkoli drug" je na novinarski konferenci povedal namestnik pomočnika direktorja FBI Christopher Raia. "Pridobili smo posnetke nadzornih kamer, ki prikazujejo moškega, kako namešča napravi na mesto, kjer smo ju pozneje našli," je dejal.
Nekdanji pripadnik vojske je pred napadom objavil več posnetkov, v katerih izraža podporo skrajni skupini Islamska država (IS). V enem od posnetkov, ki jih je objavil, ko se je v torek zvečer vozil iz Houstona proti New Orleansu, je dejal, da je naprej "hotel škodovati družini in prijateljem, a ga je skrbelo, da se naslovnice ne bi osredotočile na vojno med verniki in neverniki".
Ameriški predsednik Joe Biden, ki je ostro obsodil napad, je ob sklicevanju na informacije zvezne policije FBI v sredo dejal, da je osumljenec nekaj ur pred napadom na družbenih medijih objavil posnetke, ki pričajo o tem, da ga je navdihnila Islamska država.
New Orleans je ena izmed najbolj obiskanih destinacij v ZDA in mesto bo 9. februarja gostilo super bowl, finalno tekmo lige ameriškega nogometa, ki velja za enega največjih športnih dogodkov leta.
Le nekaj ur po napadu v sredo pa naj bi mesto gostilo t. i. sugar bowl, nogometno tekmo med ekipama dveh univerz, a so dogodek zaenkrat prestavili za 24 ur.
Iz sveta se vrstijo obsodbe napada in izrazi sožalja, ki so jih izrazili številni državni voditelji in visoki predstavniki, med njimi francoski predsednik Emmanuel Macron, nemški kancler Olaf Scholz ter zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.