Ozemlje Gaze, ki ga obvladuje militantna skupina Hamas, je pod popolnim obleganjem Izraela od začetka vojne s Hamasom, ko je gibanje 7. oktobra napadlo Izrael, v katerem je po navedbah izraelskih oblasti umrlo 1200 ljudi, vsaj 240 pa je bilo ugrabljenih.
Vendar Gaza ne trpi le pod nenehnimi bombnimi napadi in pomanjkanjem vode ter hrane. Trpijo tudi zaradi pomanjkanja nujne zdravstvene pomoči ter medicinskih pripomočkov. Več sto tisoč razseljenih Palestincev se gnete v majhnih prostorih, kjer se skrivajo pred izraelskimi bombami, piše CNN.
Lokalni zdravniki in Združeni narodi pa vse bolj obupano opozarjajo na smrtonosne izbruhe, krizo v Gazi pa so označili za "recept za epidemijo". Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je sporočil, da deluje le še 14 od 36 bolnišnic. Dve bolnišnici na jugu Gaze delujeta z zmanjšanimi zmogljivostmi. Na voljo je le še 1400 bolnišničnih postelj, primanjkuje zalog zdravil, hkrati pa bolnišnici delujeta še kot začasna zatočišča za razseljene osebe.
Obstajajo tudi zares zaskrbljujoči signali epidemičnih bolezni, vključno s krvavo drisko in zlatenico, poročali pa so tudi o okužbah dihal. Poleg tega pa razsajajo tudi ošpice, meningitis, norice in akutni virusni hepatitis. Kot je poudaril predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije na zasedenih palestinskih ozemljih Richard Peeperkorn, je veliko primerov driske med otroci, mlajšimi od pet let. Driska naj bi bila namreč drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih, mlajših od pet let. Nezdravljena driska, ki traja več dni, pomeni, da telo ostane brez vode in soli, potrebnih za preživetje, piše CNN.
Poleg tega palestinsko ministrstvo za zdravje poroča o več kot 133.000 primerih okužb zgornjih dihalnih poti, torej virusnih okužbah, ki lahko prizadenejo nos, grlo in sinuse, o več kot 17.000 primerih uši, o približno 35.000 primerih kožnih izpuščajev in več kot 1900 primerih zastrupitve s hrano.
Zaenkrat ni nobenega znaka, da bi v Gazi pustošila še kolera, vendar organizacija Zdravniki brez meja (MSF) opozarja na možnost izbruha zaradi pomanjkanja čiste vode na prenatrpanih območjih. "Mnogi pijejo slano ali onesnaženo vodo, zaradi česar lahko ljudje zbolijo," so že oktobra sporočili iz organizacije MSF. Zaskrbljenost je povsem razumljiva, saj se je v času nemirov kolera razširila v Jemnu, Siriji in Sudanu.
To pa še ni vse, širijo se tudi druge bolezni, vključno z virusi, ki se prenašajo s krvjo, in tuberkulozo, ki so lahko posledica dolgotrajnega razkrajanja trupel.
Zmanjkalo je cepiv za otroke
Ministrstvo za zdravje v Gazi je danes sporočilo, da je zmanjkalo cepiv za otroke in mednarodno skupnost pozvalo k njihovi dobavi. Pri tem ni pojasnilo, natanko katerih cepiv je zmanjkalo, je pa posvarilo pred katastrofalnimi posledicami za zdravje v enklavi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Koordinatorka ZN za dobavo humanitarne pomoči na palestinska ozemlja Lynn Hastings je dejala, da Sklad ZN za otroke (Unicef) preučuje pomanjkanje cepiv za otroke. "Cepiva so ena od ključnih stvari, ki jih poskušamo pripeljati v Gazo, da bi lahko nadaljevali s kampanjo cepljenja," je dodala.
Tudi vodja agencije ZN ni ostal tiho
Kot je na svetovnem forumu o beguncih v Ženevi opozoril vodja agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) Philippe Lazzarini, se palestinski civilisti na območju Gaze "soočajo z najtemnejšim poglavjem svoje boleče zgodovine od leta 1948".
"Zelo daleč smo od ustreznega humanitarnega odziva," je dejal Lazzarini in dodal, da tudi ko je pomoč dostavljena, pogosto gre le za eno pločevinko tune ali fižola ter eno plastenko vode na številčno družino. Opisal je še, kako so ljudje na ulici ustavljali tovornjake s pomočjo in v obupu goltali hrano, ki so jo našli. Posvaril je tudi pred nadaljnjim razseljevanjem prebivalcev Gaze. "Sedaj so stisnjeni na manj kot tretjino prvotnega ozemlja Gaze. Nerealno je pričakovati, da bodo ljudje vzdržali v takšnih razmerah, še posebej, ko je meja z Egiptom tako blizu," je dejal.
V mestu Rafa na egiptovski meji, kjer se nahaja tudi edini mejni prehod, prek katerega v Gazo prihaja humanitarna pomoč, je število prebivalcev z 280.000 naraslo na več kot milijon, je še povedal Lazzarini. Opozoril je, da je večina pomoči v Gazi odvisna od agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem, ki je na robu svojih zmogljivosti.