Krsto kraljice Elizabete II. so v katedralo sv. Egidija popoldne v procesiji prepeljali iz palače Holyroodhouse. Na čelu sprevoda so bili prvorojenec pokojne, novi britanski kralj Karel III., ter njegovi sorojenci princesa Anne, princ Andrew in princ Edward. Med njimi princ Andrew edini ni bil v vojaški uniformi.
Krsto so v tišini nosili vojaki, oblečeni v kilte. Ob približno kilometer dolgi poti od palače do katedrale se je zbralo več tisoč ljudi, ki so na ta način pozdravili najdlje vladajočo britansko monarhinjo.
Pri tem se je zgodil tudi varnostni incident. Policija je potrdila, da je med procesijo aretirala moškega. "22-letnik je bil aretiran zaradi kršitve javnega reda in miru na Royal Mile okoli 14.50," so zapisali. Kot poroča Sky news, je moški iz množice za sprevodom zavpil: "Andrew, ti bolan starec!" Policisti so ga odstranili in ga pridržali. Videoposnetek, objavljen na Twitterju, prikazuje, kako ga policist podre na tla. Ko ga s kraja dogodka odpelje policija, še vedno kriči: "Ogabno!"
Ko je hrastova krsta, pokrita s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja, prispela v katedralo, so nanjo položili škotsko krono, izdelano iz zlata, srebra in dragocenih draguljev. Gre za najstarejše kronske dragulje v Veliki Britaniji in dragulje, ki so med najstarejšimi v Evropi.
Duhovnik Calum MacLeod je zbranim vernikom, med katerimi sta tudi britanska premierka Liz Truss in škotska premierka Nicola Sturgeon, dejal, da bo Škotska zadnjič pozdravila pokojno kraljico, katere ljubezen do Škotske je bila legendarna.
V katedrali, kjer bo krsta 24 ur, ima javnost prvič možnost obiskati preminulo kraljico, preden jo bodo v torek odpeljali v London. Krono pa bodo vrnili na edinburški grad, kjer je sicer na ogled.
Kralj Karel III. je po maši v spremstvu kraljice žene Camille obiskal škotski parlament. Kralj, oblečen v škotski kilt, se je tam najprej sešel s škotsko premierko Nicolo Sturgeon in vodji parlamentarnih strank. V govoru pred poslanci pa je poudaril, da je njegova mati tako kot on zelo občudovala škotsko ljudstvo.
Predsednica škotskega parlamenta Alison Johnstone je ob obisku Karla III. poudarila, da je bila Elizabeta II. prava prijateljica in podpornica škotskega parlamenta. Sturgeonova pa je izpostavila, da je bila monarhinja navzoča ob številnih trenutkih, pomembnih za škotsko. Škotski poslanci so se preminuli kraljici tudi poklonili z dvema minutama molka.
Novi britanski kralj se je nato vrnil v katedralo in se udeležil bedenja skupaj z ostalimi člani kraljeve družine.
Karel III. nagovoril britanski parlament
Še pred tem sta kralj Karel III. in njegova soproga Camilla obiskala britanski parlament, kjer sta sprejela izraze sožalja predstavnikov spodnjega in zgornjega doma parlamenta. Karel III. je tudi nagovoril parlament. "Ko danes stojim tu pred vami, ne morem, da ne bi čutil teže zgodovine, ki nas obdaja in nas spominja na ključne parlamentarne tradicije, katerim se posvečate člani obeh domov parlamenta," je v svojem prvem nagovoru parlamenta, odkar je na britanskem prestolu nasledil mater, dejal novi kralj.
Parlament je označil kot "živ instrument naše demokracije", svojo pokojno mamo pa je znova izpostavil kot "zgled nesebične dolžnosti", ki da ji je "z Božjo pomočjo in vašimi nasveti tudi sam odločen zvesto slediti".
Predsednik lordske zbornice John McFall, ki je kraljevemu paru izrekel sožalje v imenu vseh članov zgornjega doma parlamenta, je pokojno kraljico označil kot "voditeljico in hkrati služabnico ljudi", ki je s svojo skromnostjo in integriteto vzbujala spoštovanje in zanimanje ljudi po vsem svetu.
Predsednik spodnjega doma Lindsay Hoyle pa je izpostavil, da smrt kraljice občutijo po vsem svetu. Kot je dodal, so časniki te dni polni kraljičinih fotografij, a najbolj ganljive so tiste, na katerih je skupaj s svojo družino. "Naša žalost je globoka, a vemo, da je vaša še globlja," je dejal.
Kraljevi par se je nato poslovil od zbrane množice, zapustil Westminstrsko palačo in z letalom odpotoval v škotski Edinburg, kjer je kralj med uradno slovesnostjo prejel ključe mesta. Elizabeta II. je nazadnje prejela in predala ključe junija letos, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hrastovo krsto, pokrito s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja, so sicer v nedeljo v spremstvu sedmih vozil s škotskega gradu Balmoral, kjer je Elizabeta II. umrla, odpeljali do škotske prestolnice. Na poti do Edinburga so se preminuli monarhinji poklonile množice, ki so se zbrale ob cesti. Čez noč je počivala v palači Holyroodhouse, ki je uradna rezidenca britanskega monarha na Škotskem.
Evropski parlament z minuto molka
Evropski parlament je popoldne ob začetku plenarnega zasedanja v Strasbourgu z minuto molka počastil spomin na kraljico Elizabeto II. Predsednica Roberta Metsola je pred minuto molka poudarila, da so le redki tako zaznamovali zgodovino kot pokojna kraljica. Kot je dejala, še vedno odmeva govor Elizabete II. v Evropskem parlamentu iz leta 1992, v katerem je monarhinja raznolikost Evrope izpostavila kot njeno močno plat, Evropski parlament pa pohvalila kot simbol okrevanja Evrope po številnih vojnah.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.