Malezijska ministrica za energijo, znanost, tehnologijo, okolje in podnebne spremembe Jeo Bi Jin je dejala, da bo država do sredine leta 2020 poslala še 110 zabojnikov smeti v države izvora. V ZDA so do zdaj vrnili 4120 ton plastičnih odpadkov. "To je poteza Malezije brez primere," je zapisala ministrica na Facebooku. "Nočemo biti svetovni smetnjak."
Bogate države, večinoma z zahoda, so začele, odkar je Kitajska leta 2017 prepovedala uvoz nekaterih plastičnih odpadkov, pošiljati neželene smeti v jugovzhodno Azijo. Zdaj so začele tudi te države, med drugim Malezija, pošiljati odpadke nazaj. Jinova je dejala, da imajo ključna malezijska pristanišča stroga navodila, da preprečijo nedovoljen uvoz odpadkov. Poleg tega je bilo zaprtih več kot 200 nelegalnih tovarn za "recikliranje" plastike, piše CCTV.

Do zdaj je bilo v Francijo vrnjenih 43 ladijskih zabojnikov, 42 v Združeno kraljestvo, 17 v Združene države Amerike, 11 v Kanado, 10 v Španijo in ostalo v Hongkong, Japonsko, Singapur, Portugalsko, Kitajsko, Bangladeš, Šrilanko in Litvo, je ministrstvo sporočilo v ponedeljek. Malezija z vračanjem ni izgubila denarja – vse stroške so krili ladijski prevozniki in podjetja, ki se ukvarjajo z uvozom in izvozom odpadkov. "Ne gre za denar, temveč za dostojanstvo," je dejala Jinova.
Pod pogojem, da ZDA sodelujejo, naj bi jim letos vrnili še 60 zabojnikov. Kanadi morajo vrniti 15, Japonski 14, Združenemu kraljestvu devet in Belgiji osem, je dejala ministrica novinarjem na tiskovni konferenci. Malezijske oblasti nameravajo februarja izvesti akcijski načrt za nezakonit uvoz plastike, da bi pospešili postopke vračanja. Jinova je pojasnila, da je cilj načrta "okrepiti in standardizirati" postopke za boj proti nezakonitemu uvozu plastičnih odpadkov.

Kitajska uvoz začela omejevati leta 2017
Odkar je Kitajska leta 2017 prepovedala uvoz nekaterih vrst odpadkov, so se pošiljke iz tujine zmanjšale za 71 odstotkov, so sporočili kitajski birokrati. Kitajska je leta 2019 sprejela skoraj 13,5 milijona ton smeti in pričakuje, da bo pošiljke v naslednjih dvanajstih mesecih povsem ustavila, je povedal Liu Jubin, predstavnik ministrstva za ekologijo in okolje.
Medtem ko so ZDA leta 2016 na Kitajsko odposlale 760 milijonov ton plastičnih odpadkov, je ta količina po uvedbi predpisov na Kitajskem upadla za 95 %. ZDA so nato preusmerile izvoz v jugovzhodno Azijo, a poplava novih smeti je pripeljala do tega, da so številne države uvedle svoje plastične prepovedi in ZDA poslale v manjšo krizo z odpadki.

Kanada je lani podpisala, da bo s Filipinov odpeljala več deset zabojnikov, napolnjenih s smetmi, ki so v Manili gnili že šest let. Končal se je majhen boj med državama, predstavljal pa je le začetek vsestranskega boja za vračanje smeti med bogatimi in razvijajočimi se narodi.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.