Severnokorejska delegacija, ki jo vodi Jun Džung Ho, minister za zunanje gospodarske odnose, je odletela v Iran, je sporočila uradna korejska tiskovna agencija. Severna Koreja je svojo delegacijo v Iran nazadnje poslala avgusta 2019, ko se je na tedenskem obisku mudila skupina pod vodstvom Pak Čol Mina, podpredsednika pjongjanškega parlamenta.
Državi sta sicer vedno imeli aktivne diplomatske izmenjave, dokler Severna Koreja ni zaprla svojih meja, da bi preprečila pandemijo, odprli pa so jih šele leta 2023, piše AP.

Severna Koreja si vse bolj prizadeva okrepiti vezi z nasprotniki ZDA, najbolj z Rusijo in Kitajsko, s tem pa se želi Kim Džong Un tudi iztrgati iz diplomatske izolacije. Leta 2023 je Kim obiskal tudi ruski Daljni vzhod in se tam srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, poudarila pa sta širjenje vojaškega sodelovanja med državama, vključno z domnevnimi prenosi artilerijskih izstrelkov, raket in drugega streliva v Rusijo.

Tudi vezi s Kitajsko se zdijo vse bolj okrepljene, v začetku meseca je namreč Kim v prestolnici gostil visokega kitajskega uradnika Džao Ledžija, ki vodi parlament in je visoko na lestvici kitajske komunistične partije.
Niso pa odnosi rožnati med Severno in Južno Korejo. Slednja namreč krepi vojaške vaje z ZDA, kar je že ostro obsodila Kim Jo Džong, vplivna sestra severnokorejskega voditelja. Vztrajala je, da državi nikoli ne bosta prekinili odločenosti Severne Koreje, da okrepi "najmočnejšo vojaško silo". Do izjave prihaja le teden dni po tem, ko je veleposlanica ZDA pri Združenih narodih Linda Thomas-Greenfield pozvala mednarodno skupnost, naj bo pozorna na možnost vojaškega sodelovanja med Severno Korejo, Iranom in Rusijo.
"Skrbi nas, da Iranci Rusom zagotavljajo orožje, Rusi pa podpirajo tudi prizadevanja za pomoč Severni Koreji pri širjenju lastnih raziskav za razvoj orožja," je poudarila.
Ameriška obrambna obveščevalna agencija je v poročilu o vojaški moči Irana iz leta 2019 razkrila, da je Iran kupil orožje, tanke in podmornice od Severne Koreje. Tudi palestinsko gibanje Hamas je bilo večkrat obtoženo, da je med čezmejnim napadom na jug Izraela 7. oktobra uporabljalo prav severnokorejsko orožje.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.