
Poročilo z univerze Cardiff razkriva, kako je v pogonu velika medijska operacija, ki sistematično vpliva, oziroma bolje rečeno, manipulira s preusmerjanjem pozornosti in potvarjanjem javnega mnenja. Namen pa je manipuliranje zahodnih medijev za širjenje propagande in dezinformacij, ki podpirajo interese Kremlja.
Raziskovalci z univerze v Cardiffu so našli dokaze, da je bilo pod napadom kar 32 uglednih medijev v 16 državah. Način pa je bil precej enostaven – v rubrikah s komentarji in na družbenih omrežjih so delili in pisali mnenja, ki niso bila razmišljanja ljudi, ampak Kremlja. Izpostavljali so morali zaton Zahoda, problem LGBT, prednost Rusije in številne druge vidike, ki so koristili Moskvi. Spletne strani, ki so bile večkrat izpostavljene tem dejavnostim, so The Daily Mail; Daily Express in The Times v Združenem kraljestvu; America's Fox News in Washington Post; Le Figaro v Franciji; Der Spiegel in Die Welt v Nemčiji; in italijanska La Stampa.
Raziskovalci so razkrili 242 zgodb, v katerih so bile objavljene provokativne proruske ali protizahodne izjave kot odziv na članke, pomembne za Rusijo. Ti komentarji so bili nato posredovani številnim medijem v ruskem jeziku, ki so jih uporabili kot osnovo za zgodbe o politično kontroverznih dogodkih. O njih so poročali tudi drugi "obrobni mediji" in spletna mesta, ki so znana po širjenju dezinformacij in propagande in tudi nekatere strani, ki so jih zahodne varnostne službe povezovale z ruskimi obveščevalnimi agencijami.
Direktor Inštituta za raziskave kriminala in varnosti, profesor Martin Innes, ki vodi program Open Source Communication Analytics Research Research (OSCAR), je dejal: "Ta kampanja, ki želi vplivati na percepcijo javnega mnenja, je še posebej pomembna zaradi svojega mednarodnega obsega in prefinjene manipulacije s številnimi mediji, spletnimi mesti in družbeni mediji na usklajen način. Z ugrabitvijo komentarjev zahodnih medijskih znamk lahko predstavijo svojo propagando kot znak splošnega mnenja." Te objave in komentarje nato pospešeno širijo po družbenih omrežjih, vse z namenom zavajanja javnega mnenja.
Kot še doda Innes, "mediji, ki smo jih preiskovali, so še posebej občutljivi na tovrstne manipulacije, saj nimajo varnostnih ukrepov za preprečevanje, odvračanje ali odkrivanje tovrstnih dejavnosti. Lažni profili so lahko preprosto preklapljali med osebami in identitetami, kar tehnologija dejansko omogoča".
Nekatere platforme za komentiranje drugim uporabnikom omogočajo glasovanje. Prokremeljski komentarji so v primerjavi s tipičnimi sporočili "običajnih" uporabnikov večkrat prejeli nenavadno veliko število in delež "glasov podpore". Podrobna forenzična vedenjska analiza profilov računov, ki objavljajo prokremeljske komentarje, ugotavlja, da nekateri od teh uporabnikov večkrat spreminjajo svoje profile in lokacije; na enem računu je bilo od junija lani 69 sprememb lokacije in 549 sprememb imena.
Poročilo pravi, da obstajajo tudi dokazi o usklajevanju med ruskimi državnimi mediji in mediji, povezanimi z nedržavno medijsko skupino Patriot, ki so komentarje pridobili in se opirali na te komentarje bralcev pri ustvarjanju zgodb. Naredili so članke, ki so uporabljali naslove, kot sta "Bralci Daily Maila pravijo ..." in "Bralci Der Spiegela mislijo ...". Ti so bili objavljeni, da bi nakazovali, da obstaja velika podpora med zahodnimi državljani za Rusijo ali predsednika Putina. Te zgodbe v ruskem jeziku so se razširile tudi na občinstvo v Srednji in Vzhodni Evropi, najpomembnejše v Bolgariji. A takšni koraki niso vezani samo na državne akterje, ampak tudi na politične prakse.
Politična mreža, ki sistemsko napada nasprotno misleče
Februarja je v Sloveniji odmeval lapsus poslanke SDS Alenke Jeraj. Ko se je vpletla v pogovor o gneči na smučiščih, je namreč del zapisa tvitnila s svojega uporabniškega računa, del pa s profila @Kopriva60918021, pod katerim očitno tudi tvita. Samorazkritje lažnega profila, ki je sprožilo posmeh in norčevanje na družbenih omrežjih, je po oceni strokovnjaka zelo koristen indic o spletnem delovanju vladajoče stranke.
Pripetljaj poslanke, ki je nespretno razkrila, da ima na Twitterju več profilov, je strašno koristen indic, ki povezuje nekaj do zdaj ne povsem jasnih elementov spletnega delovanja vladajoče stranke, meni internetni veteran in strokovnjak za komuniciranje Vuk Ćosić.

"Pri dosedanjih analizah smo opazili, da je šla stranka s pridobitvijo mandata februarja lani skokovito in agresivno v registracijo velikega števila novih profilov, ki jim rečemo številčeni. To so profili, ki so videti točno tako kot Kopriva in skoraj izključno sistemsko retvitajo objave Nove24, poslancev SDS in samega premierja, relativno redko pa objavljajo lastne vsebine. Zdaj smo prvič dobili vpogled, da to morda niso kar tako simpatizerji, aktivisti ali člani stranke, ampak po vsej verjetnosti tudi poslanci. Koincidenca je preveč sugestivna, da bi to bilo slučajno," pojasnjuje.
S kolegi družboslovci smo takšnim profilom začeli slediti že pred časom, dodaja Ćosić – uporabniško ime je vedno sestavljeno iz naključne besede in naključne številke z enakim številom znakov. "Krivulje rasti registriranih trolov od leta 2008 do danes so videti precej spektakularno. Točno vidiš, da je bil velik naval sredi poletja 2009, pa potem med enoletno drugo vlado Janeza Janše, potem premirje brez nekih vrhov, nato pa spet agresiven večkratnik februarja in marca lani, ko je ta vlada spet nastopila. To enostavno ne more biti meteor iz vesolja. To nam daje sum, indic, nič več. Ampak že ta indic je dovolj prodoren." In kakšen je cilj tovrstnih lažnih profilov? Vplivanje na politične percepcije v javnem dialogu pri najširši javnosti, torej proizvajanje t. i. echo chamber (soba odmevov), kjer se vzajemno podpirajo stališča.
Na portalu Pod črto so v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan več mesecev analizirali objave na Twitterju. Odkrili so več deset profilov, ki uporabljajo tehnike astroturfinga. Ti so poobjavljali tvite Bojana Požarja, ki prek svojega spletnega mesta redno napada politične nasprotnike stranke SDS. Med njihovo deljeno vsebino so se tako znašli Jaša Jenull, ki se je javno izpostavil kot neuraden vodja petkovih demonstracij proti Janševi vladi, svetovno znana kuharica Ana Roš, ki je javno kritizirala delo vlade ob obvladovanju epidemije novega koronavirusa, in dr. Rihard Knaflj, ki je javno podvomil o ustreznosti sporno kupljenih ventilatorjev za predihavanje bolnikov s hudo obliko bolezni covid-19.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.