"Ljudje so na poti v Rusijo, ko to govorimo. Upam, da lahko dobimo premirje od Rusije," je dejal Donald Trump. Na vprašanje kaj se bo zgodilo, če bo Rusija prekinitev ognja zavrnila, je Trump omenil možnost finančnih sankcij, ki bi bile za Rusijo uničujoče. "Tega ne želim, ker želim mir," je zagotovil Trump.

Marco Rubio je že prej povedal, da bodo imele ZDA danes stik z Rusijo in da je žogica na strani Moskve. "Zavrnitev načrta bi njihove namene naredila zelo jasne," je dejal ob obisku na Irskem.
Ukrajina je predlog o premirju po pogovorih med Ukrajinci in Američani v Savdski Arabiji sprejela, svet pa zdaj čaka na Moskvo. "Želimo videti ali so ga pripravljeni sprejeti brezpogojno. Z njimi bomo imeli danes stik," je dejal.
"Rekli jim bomo, da je Ukrajina pripravljena ustaviti vse aktivnosti na bojišču in začeti proces pogajanj o trajnem koncu vojne in videli bomo, kaj bodo rekli," je dejal Rubio.

ZDA pričakujejo tudi, da bo Rusija med pogajanji sprožila vprašanje evropskih sankcij in zamrznjenih sredstev, je še dejal in dodal, da bodo verjetno del pogovorov tudi varnostne obljube Evropejcev Ukrajini.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tem poudaril, da bodo ZDA odločno ukrepale proti Rusiji, če bo ta zavrnila ameriški predlog za 30-dnevno prekinitev ognja. Dodal je, da se mora Rusija sedaj odločiti, ali si želi prekinitev ognja ali nadaljevanje spopadov.
Rusija čaka na pojasnila
Rusija pozorno preučuje izjave po pogajanjih med ZDA in Ukrajino, je v prvem odzivu Kremlja dejal njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
"Rusija pri vprašanju predlagane prekinitve ognja ne želi prehitevati, najprej mora prejeti informacije iz Združenih držav." Kremelj ne izključuje, da se lahko odvijejo telefonski pogovori na najvišji ravni. "Telefonski pogovor med Putinom in Trumpom je po potrebi mogoče organizirati zelo hitro," je dejal Peskov in dodal, da o tem sicer še ni dogovorov.
Evropski poslanci naklonjeni predlogu
Evropski poslanci so medtem pozdravili predlog za 30-dnevno premirje. Pričakujejo, da se bo Rusija z njim strinjala in mu sledila z ustavitvijo vseh napadov na ukrajinsko civilno prebivalstvo, infrastrukturo in ozemlje. Evropski parlament je ob tem poudaril, da mora EU prispevati k varnostnim jamstvom za Ukrajino, da bi preprečila nadaljnjo rusko agresijo. Državi je ob tem treba omogočiti, da zavrne prenagljene dogovore, ki srednjeročno in dolgoročno slabijo njeno varnost, menijo.
Parlament je sicer danes sprejel resolucijo, v kateri piše, da je EU glavna strateška zaveznica Ukrajine in da mora državi pomagati pri uveljavljanju njene pravice do samoobrambe. Resolucija tudi navaja, da pogajanj o evropski varnosti ni mogoče izpeljati brez sodelovanja EU. Obenem v resoluciji poslanci izražajo razočaranje nad popuščanjem ameriške administracije Rusiji in nad napadi na njene zaveznike.
Kot so še dodali, prihodnost Ukrajine vidijo v EU. Države članice so pozvali, naj se z novimi sredstvi pripravi na povojno obnovo Ukrajine, in k uvedbi učinkovitejših sankcij proti Rusiji.
Poljska potrdila obnovo dobav ameriškega orožja v Ukrajino
Dobave ameriškega orožja Ukrajini prek Poljske ponovno potekajo, je medtem danes potrdil poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski. "Potrjujem, da se je dobava orožja prek Jasionke vrnila na prejšnjo raven," je dejal, pri čemer je imel v mislih logistično vozlišče na jugovzhodu Poljske, ki se uporablja za predajo zahodne vojaške in humanitarne pomoči Ukrajini.
Potrditev obnove dobav ameriške pomoči je vodja poljske diplomacije podal ob boku ukrajinskega kolega Andrija Sibihe. Ta se je v Varšavi ustavil na poti iz savdske Džede, kjer je v torek sodeloval v pogovorih s predstavniki ZDA.