Zaradi tega je kraljica domnevno prekršila protokol, nato pa v zvezi s Putinom izrekla pikro opazko, poročajo britanski mediji. David Blunkett, ki je bil takrat notranji minister, je za BBC povedal, da se je njegov pes na Putina odzval obrambno: "Edinkrat, ko sem srečal Vladimirja Putina, to je bilo leta 2003 na uradnem obisku, je moj takratni pes je zelo glasno lajal."
Blunkettu je bilo zaradi tega nerodno, zato se je gostiteljici – kraljici – opravičil. "Rekel sem, oprostite, vaše veličanstvo, za pasji lajež."
In komentar kraljice? "Psi imajo zanimive instinkte, kajne?"
Prav ta pripomba naj bi kršila protokol, saj mora biti kraljica "strogo nevtralna glede političnih zadev".
Leta 2014 je nato prišlo do naslednjega "pripetljaja", saj je kraljica sedela stran od Putina na komemoraciji v Normandiji. To je bilo le nekaj mesecev po tem, ko je princ Charles Putinovo vladavino domnevno primerjal z nacističnim režimom.
Kraljici sta takrat po nekaj stopnicah pomagala takratni ameriški predsednik Barack Obama in novozelandski generalni guverner Jerry Mateparae. Putin, ki je bil v bližini, ji pomoči ni ponudil.
Putin se sicer ne bo udeležil pogreba kraljice Elizabete II., je v petek sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Peskov je dejal, da čeprav Rusi "spoštujejo" kraljico "zaradi njene modrosti", Putinova udeležba na pogrebu ni mogoča. Tiskovni predstavnik je dodal, da bo kmalu sprejeta odločitev o tem, kdo bo zastopal Rusijo na slovesnosti.
Putin je sicer kraljevi družini izrekel sožalje in kralju Karlu III. zaželel "pogum in vzdržljivost". V četrtkovi izjavi je pohvalil kraljico: "Elizabeta II. je dolga desetletja upravičeno uživala ljubezen in spoštovanje svojih podanikov ter avtoriteto na svetovnem prizorišču."
Državni pogreb bo predvidoma 19. septembra v Westminstrski opatiji.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.