Če odprete strani svetovnih medijev, boste težko zgrešili novico o intervjuju, ki ga je v nedeljo z britanskim princem Harryjem in njegovo izbranko, Američanko Meghan Markle, opravila televizijska voditeljica Oprah Winfrey. Jasno je, da to ni bil le pogovor z zvezdnikoma, par je namreč razkril (ne najlepše) ozadje delovanja britanske kraljeve družine, kar bo nanjo zagotovo imelo dolgoročnejši vpliv.
Kot je ušlo z dvora, naj bi že sklicali krizne sestanke, na katerih naj bi bili prisotni starejši pripadniki modre krvi. Del nujnih sestankovanj so zagotovo tudi ukrepi, ki sledijo, čeprav Buckinghamska palača v podajanju uradnih izjav in odzivov ne bo hitela.
"Vedeti morate: eno je družina, drugo pa so ljudje, ki vodijo ustanovo," je med drugim dejala Meghan in postavila jasno ločnico: britanska kraljeva družina ni le družina, je (tudi) institucija, prek katere se obrača na milijone evrov. Nič čudnega torej, da so jo nekateri poimenovali kar "the Firm", Firma. Nenazadnje gre za javno ustanovo oziroma vladno službo, čeprav povsem neodvisno.
Hierarhija je stroga in znana: na vrhu "firme" je kraljica Elizabeta II., sledijo ji princ Charles, princ William, nato njegovi otroci George, Charlotte in Louis, sledi jim princ Harry.
Da je bila kraljica do nje "vedno čudovita", je izpostavila Meghan, na drugi strani pa, da naj bi ji, ko je enega od višjih in dolgoletnih uslužbencev kraljeve palače prosila, da ji priskrbi pomoč terapevta oziroma psihologa, ta hladno odvrnil, da ji kritje teh stroškov ne pripada.
V kraljevi družini, ki jo (večinoma) financirajo davkoplačevalci, je torej natančno določeno, koga in kaj se plačuje. Kot piše CNN, nekateri starejši člani kraljeve družine niso na plačilnem seznamu, a vseeno prejemajo določena sredstva s strani monarhije, saj jih kraljica Elizabeta II. občasno prosi, da jo zastopajo na kakšnem od dogodkov, saj sama ne zmore vsega. Mora pa vsak, ki dobi kakršno koli nakazilo iz javnih sredstev, vedno odgovarjati za ravnanje s tem denarjem, prav tako gre za podatke, ki so javno dostopni. Pravilo je tudi, da se takšne osebe nato ne smejo politično angažirati, skratka jim je v določeni meri kratena osebna svoboda.
To sta na svoji koži seveda izkusila tudi Meghan in Harry, ki jima več kot očitno osebna svoboda zelo veliko pomeni.
Kot je znano, sta se prav iz tega razloga odločila, da ne želita prejemati javnega denarja, konec februarja pa sta se dokončno odločila, da se odpovesta vsem kraljevim dolžnostim. Odprla sta podjetje v ZDA, v poslovanje katerega kraljeva družina nima vpogleda in tako tudi nima nadzora nad projekti, ki se jih lotevata. Ta njuna odločitev je sprožila kup zaenkrat še nerešenih (pravnih) vprašanj, zagotovo pa ni dobro vplivala niti na odnose znotraj družine.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.