Kot je na Twitterju zapisal urad ameriškega državnega tožilca v New Yorku, so bahamske oblasti aretirale Sama Bankmana-Frieda na zahtevo ameriških oblasti. Ta bo stopil pred sodnika še danes. Ukrepe proti ustanovitelju propadle borze kriptovalut so napovedali tudi regulatorji na Wall Streetu.
"Bankman-Fried je zgradil hišo iz kart na temelju prevare," je dejal predsednik Ameriške komisije za vrednostne papirje (SEC) Gary Gensler. Kot je še dodal, omenjeni primer služi kot opozorilo ostalim platformam, naj upoštevajo zakone ZDA.
SEC je Bankman-Frieda obtožil kršitve določb o boju proti goljufijam iz zakona o vrednostnih papirjih iz leta 1933 in zakona o borzi vrednostnih papirjev iz leta 1934.
Podjetje, nekoč vredno več kot 30 milijard evrov, je novembra šlo v stečaj. Svojim 50 največjim upnikom dolguje več kot tri milijarde evrov.
Menjalnica kriptovalut FTX je bila ustanovljena leta 2019 in kmalu postala druga največja kripto borza na svetu. Bankman-Fried je veljal za mlado različico legendarnega ameriškega vlagatelja Warrena Buffeta, še oktobra pa je bilo njegovo premoženje ocenjeno na več kot 15 milijard.
Novembra je nato FTX vložila zahtevo za zaščito pred bankrotom, Bankman-Fried pa je odstopil z mesta izvršnega direktorja, kar je sprožilo javno debato in zahteve po večji regulaciji industrije kriptovalut. V vrsti intervjujev in javnih nastopov v zadnjih tednih je priznal, da so bile v podjetju storjene napake, a se je distanciral od obtožb o nezakonitih dejavnostih.
"Nikoli nisem poskušal zagrešiti goljufije," je dejal za New York Times konec novembra.
Propad FTX se je zgodil sicer v burnem letu za industrijo kriptovalut. Bitcoin je v letošnjem letu izgubil že več kot 60 odstotkov svoje vrednosti, pocenile so se tudi druge kriptovalute.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.