Velikansko belo kroglo so v soboto zjutraj opazili prebivalci nad Karolinama, ko se je ta začel približevati Atlantskemu oceanu. Zaradi bližine oceana so se ameriške obrambne sile strinjale z ukazom predsednika, da naj se balon sestreli. Zaprli so zračni prostor, nato pa se je nekaj pred tretjo uro popoldan 'vohunskemu plovilu' približal ameriški lovec F-22 z raketo. Balon, ki naj bi bil velik za približno tri avtobuse, je nato pristal 11 kilometrov stran od plaže Myrtle Beach. Ameriško obrambno ministrstvo je sporočilo, da so s sestrelitvijo odgovorili na "nesprejemljivo kršitev" ameriške suverenosti, piše AP.
Predsednik Joe Biden je sicer domnevni kitajski vohunski balon želel sestreliti že v sredo, a so mu iz Pentagona to odsvetovali, saj bi lahko razstreljeni delci balona ogrozili civilno prebivalstvo. Kot so ameriški obveščevalci dejali po sestrelitvi, so zaradi tega vzroka počakali, da se plovilo premakne nad morje.
"Uspešno so sestrelili balon. Rad bi pohvalil naše letalce, ki so to storili," je v izjavi za medije po dogodku dejal Biden.
Kitajska: Resna kršitev mednarodnih praks, odpustili glavnega vremenoslovca
Odziv Kitajske je pričakovan, država odgovarja, da si "pridržuje pravice do nadaljnjih ukrepov", ZDA pa še vedno kritizira zaradi "pretirane reakcije in resne kršitve mednarodnih praks". Ob tem so tudi poudarili, da se s sestrelitvijo ne strinjajo, piše CNN.
"Kitajska izraža močno nezadovoljstvo in protestira proti uporabi sile s strani ZDA za napad na civilno zračno plovilo brez posadke," so zapisali v izjavi.
Kitajska je sicer sprva Američanom dejala, da 'stvar napihujejo', nato pa ploščo obrnila in v naslednjem odzivu sporočila, da prelet 'obžaluje'. Njihovo notranje ministrstvo je pojasnilo, da gre za balon za opravljanje meteoroloških meritev, ter da je zaradi vetra zašel z ustaljene poti in "povsem naključno".
Po incidentu s kitajskim balonom je bil razrešen vodja državne meteorološke službe Šuang Guotai, so v soboto poročali kitajski mediji. Poznavalci potezo ocenjujejo kot poskus Pekinga, da vztraja pri stališču, da je bil balon, ki so ga v soboto nad svojim ozemljem sestrelile ZDA, civilno plovilo, poroča ameriška mreža CNN.
Prisotnost balona nad ZDA (še enega naj bi sicer Pentagon v soboto opazil nad Latinsko Ameriko) pa je resno ogrozila že tako napete odnose med ZDA in Kitajsko. Ravno v tem vikendu je bil sicer napovedan državniški obisk ameriškega sekretarja Anthonyja Blinkna na Kitajskem.
To bi bil pri visoki ameriški obisk azijske države po letu 2018, ko je državo obiskal takratni ameriški predsednik Donald Trump. Kitajsko zunanje ministrstvo je sicer prav tako v soboto zadevo označilo za 'nedogovorjeno'.
Američani z navdušenjem spremljali spektakel
Zaradi napovedanega spektakla so Američani več dni gledali v nebo, prebivalci Karoline pa so poleg preleta lahko opazovali tudi sestrelitev. 33-letna Ashlyn je dejala, da je sestrelitev opazovala skupaj s sosedi. Najprej je na nebu lebdel le balon, nato so ga začeli obkrožati ameriški lovci.
"Nisem pričakovala, da se bom danes zbudila v filmu 'Top Gun'," je rekla.
Po sestrelitvi so v okolico obale prispele obrambne sile, ki so v morje poslale več ladij, pa tudi reševalno plovilo. Razbitine balona so padle na območje s približno 11-kilometrskim premerom.
Civilno prebivalstvo je sicer balon prvič opazilo v sredo, ko je ta letel nad zvezno državo Montana.
Nad Kolumbijo kitajski balon številka 3?
Kolumbijski sistem zračne obrambe je 3. februarja zjutraj zaznal predmet na višini približno 17.000 metrov, ki je v severnem delu države vstopil v zračni prostor, so sporočile kolumbijske letalske sile. Objekt se je gibal s povprečno hitrostjo 25 vozlov in je imel "podobne lastnosti kot balon", ki je letel nad ZDA, so sporočili. Kolumbijske letalske sile so ga spremljale s svojimi obrambnimi sistemi, dokler ni zapustil zračnega prostora.
Ne predstavlja "nobene nevarnosti za nacionalno varnost in obrambo ter varnost v zračnem prometu", so pri tem dodali. Kot so še sporočili, letalske enote zdaj sodelujejo z drugimi državami, da bi ugotovile izvor predmeta.
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.