V petek pozno zvečer so kosovski policisti na mejnem prehodu Merdare ustavili osebno vozilo in dve tovorni vozili, so sporočili. Kot so dejali, sta tovornjaka z volilnim materialom ostala zasežena. Volilni material so po navedbah kosovske policije zasegli, ker srbske oblasti niso imele dovoljenja za uvoz v državo, in ga predali kosovski carini.
Poleg tega so pridržali tudi tri voznike in koordinatorja srbske volilne komisije, Marka Jankovića. Odvzeli so jim telefone in jih odpeljali na približno deset kilometrov oddaljeno policijsko postajo. Izpustili so jih danes, četverica pa se je že vrnila v Beograd, je po poročanju RTS povedal direktor srbskega urada za Kosovo, Petar Petković.
"Namesto da bi jih na meji pričakali predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki bi morali prevzeti material in ga razdeliti po 140 voliščih, jih je pričakalo deset vozil kosovske policije," je dejal Petković.
Srbija v nedeljo organizira referendum o spremembi srbske ustave na področju pravosodja. Gre za ustavna dopolnila, ki jih je novembra lani sprejel parlament, zadevajo pa imenovanje sodnikov in tožilcev. Z reformami se želi država približa članstvu v Evropski uniji.
Več kot 100.000 etničnih Srbov na Kosovu ima sicer volilno pravico, a jim kosovsko vodstvo dovoljuje zgolj oddajo glasu po pošti ali pa na srbskem uradu na Kosovu. Beograd želi, da bi lahko sodelovala tudi srbska etnična manjšina na Kosovu, zato so hoteli v severnem delu Kosova, kjer živijo kosovski Srbi, vzpostaviti volišča.
Toda kosovske oblasti pravijo, da lahko etnični Srbi na njihovem ozemlju glasujejo le po pošti ali na posebnem uradu, pri čemer ne upoštevajo pretekle prakse postavljanja volilnih mest na območjih, kjer prevladujejo Srbi, poroča Euronews. Kosovske oblasti so namreč dejale, da kosovski zakoni "ne priznavajo pravice, da lahko neka država izvede referendum na suverenem ozemlju druge države". Ob tem so dodali, da so "prakse, ki so se izvajale od leta 2012, protiustavne".
Poteza bo verjetno še dodatno zaostrila odnose med Kosovom in Srbijo. Kosovo je namreč leta 2008 razglasilo neodvisnost od Srbije, česar pa Beograd ni hotel priznati. Država je namreč vztrajala, da ostaja Kosovo del Srbije.
Kosovska skupščina sprejela resolucijo proti organizaciji referenduma na Kosovu
Srbija je ohranila močan vpliv na območjih Kosova, kjer prevladujejo Srbi, čeprav na tem ozemlju formalno nima nobene oblasti. Spor med Srbijo in Kosovom tako ostaja vzrok za napetosti na Balkanskem polotoku. Pogajanja s posredovanjem EU, katerih cilj je normalizacija odnosov, so prinesla le malo napredka, čeprav je bilo tako Kosovu kot Srbiji naloženo, naj razrešita spore, saj bosta le tako napredovala v svojih prizadevanjih za pridružitev EU.
Kosovska skupščina je nato danes sprejela tudi resolucijo proti organizaciji referenduma na Kosovu. Za je glasovalo 76 poslancev, proti nihče, eden pa se je glasovanja vzdržal. Člani stranke Srbska lista so pred glasovanjem zapustili sejo.
"Kosovska skupščina, ki predstavlja državljane, je izrazila skupno stališče, da se z organizacijo referenduma Republike Srbije na Kosovu kršita njegova ustava in suverenost," je ob tem povedal kosovski premier Albin Kurti po poročanju portala Kosovo Online.
Poslanci so z resolucijo zahtevali, da vlada in pristojne institucije sprejmejo vse ukrepe, da preprečijo spodkopavanje "suverenosti in ustavne ureditve".
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.