Po neuradnih informacijah se bo delegacija z Marto Kos na pot podala jutri, prva srečanja pa izpeljala v nedeljo, ko bo Evropska komisija nastopila mandat. S kom se bo nova komisarka za širitev tam srečala in ali bo voditelju prve države kandidatke za priključitev uniji, ki je v vojni, prinesla kakšne konkretne obljube?
"Naša sporočila bodo, ker potuje nas namreč več visokih predstavnikov EU, da seveda stojimo Ukrajini ob strani," pravi Kosova.
Zaradi varnostnih vidikov so podrobnosti misije, kamor se Slovenka odpravlja v družbi visoke politične predstavnice unije Kaje Kallas in predsednika evropskega sveta Antonia Coste, strogo zaupne. S Poljske in po železniških tirih bo ubrala isto pot, kot so jo že štirje predstavniki slovenskega državnega vrha. Nazadnje predsednica države in vodja slovenske diplomacije, še pred tem premierja Robert Golob in Janez Janša, slednji v skupini prvih evropskih voditeljev kmalu po začetku ruske invazije.
"Tu smo tudi zato, da vam povemo, da niste sami, vaš boj je naš boj in skupaj bomo zmagali," je leta 2022 dejal Janša, Golob pa leto kasneje: "Naj rečem jasno in glasno, da ni prav, da je Rusija napadla Ukrajino. Naša obveza je, da vas podpiramo v iskanju pravice".
Kosova komisarsko petletko torej odpira v duhu prioritet celotne komisije. "Naj ne bo dvoma, Ukrajino si želimo v Evropski Uniji," je minuli teden dejala Ursula von der Leyen. Kosova je dodala, da nas čaka veliko dela, da da je dinamika, ki so jo razvili v Ukrajini, izjemna.
Po besedah Kosove je Ukrajina spodbudila tudi tekmovalnost na Zahodnem Balkanu. Njena naslednja pot bo v Bosno in Hercegovino. Naklonjenost državam s tega področja je pokazala takoj po potrditvi na položaj. "Zagotovo je prednost, da poznam to regijo, da poznam tudi jezik. Delali pa bomo seveda na tem, da jih bomo čim bolje pripravili na zaključek pogajanj," je takrat povedala.
Od ustanovitve unije je bilo izvedenih sedem širitev, nazadnje leta 2013, ko se ji je pridružila Hrvaška. Kosova je prepričana, da bi lahko v tem mandatu do zaključka pogajanj pripeljali dve državi. Med ambicioznejšimi omenja Črno goro in Albanijo. Kljub optimizmu novoizvoljene komisarke pa bodo zadnjo besedo v procesu seveda vedno imele države članice.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.