Evropski parlament se je dobri dve leti po odmevni korupcijski aferi Katargate znašel sredi nove afere, tokrat v povezavi s kitajskim telekomunikacijskim podjetjem Huawei.
Belgijska policija je izvedla racije na 21 naslovih v Bruslju, Flandriji, Valoniji in na Portugalskem, je pojasnil tiskovni predstavnik Evropskega parlamenta. Kot je dodal, sodelujejo s pravosodnimi organi. V parlamentu preiskave sicer niso potekale.
Preiskovalci imajo na radarju okoli 15 nekdanjih in sedanjih poslancev Evropskega parlamenta, ki naj bi jih lobisti kitajskega Huaweija podkupovali v zameno za njihovo podporo v EU, poročajo Politico, belgijski časnik Le Soir in preiskovalni portal Follow the Money. Belgijska policija je davi preiskala pisarne in domove več lobistov kitajskega podjetja. Iskali so dokaze, ki bi potrjevali, da so predstavniki kitajskega podjetja kršili zakon pri lobiranju pri poslancih Evropskega parlamenta.
Pridržali so več oseb, da bi jih zaslišali.

Kot poroča naš dopisnik iz Bruslja Peter Žerjavič, je domnevna korupcija vključevala vrednostna darila (med drugim pametne telefone Huawei), vstopnice za nogometne tekme (Huawei ima zasebno ložo v Lotto Parku, kjer domuje RSC Anderlecht) in nakazila v višini nekaj tisoč evrov.
Odziv podjetja Huawei:
"V družbi Huawei preverjamo zadevo. Družba Huawei se zavezuje, da spoštuje vse veljavne zakone in predpise držav in regij, v katerih deluje. Huawei podpira načela integritete poslovanja, ohranjanja prinicipov poslovne etike in upoštevanja vseh veljavnih zakonov in predpisov. Huawei uporablja pristop "ničelne tolerance" k podkupovanju in korupciji."
Današnje racije so bile sicer del tajne policijske preiskave, ki se je začela pred približno dvema letoma po obvestilu belgijske tajne službe, še poroča Follow the Money.

Bogovič zanika vpletenost
V enem od prispevkov o aferi na spletnem portalu Follow the Money se je pojavilo tudi ime nekdanjega evropskega poslanca iz Slovenije Franca Bogoviča. Ta je namreč leta 2019 sodeloval na dogodku v Evropskem parlamentu, kjer so bili tudi predstavniki Huaweija, leta 2016 pa je obiskal prostore kitajskega podjetja v Ljubljani. Na svoji spletni strani in družbenih omrežjih ima tudi več drugih omemb dogodkov v povezavi s Huaweijem.
V odzivu za STA je Bogovič danes priznal, da je večkrat sodeloval s Huaweijem, prejel je tudi vabila na konference. Ob tem je zanikal vpletenost v domnevno afero. Kot je pojasnil, je bilo sodelovanje povezano s projektom pametnih vasi, podrobneje z iskanjem rešitev za širokopasovne povezave, pa tudi na področju energetike. Razprave pa so takrat vključevale tudi druga podjetja, je še povedal.
Ob tem je Bogovič povedal, da se doslej preiskovalci pri njem niso oglasili niti ne vidi nobenega razloga za to.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.