Število smrtnih žrtev po Evropi strmo narašča, teh je že več kot 15.000. V Italiji so v zadnjih 24 urah zabeležili 712 smrtnih žrtev – sprva je italijanska civilna zaščita na tiskovni konferenci sicer poročala o 662 novih smrtnih žrtvah, a se je kasneje izkazalo, da v to število ni bilo vključenih 50 smrti, ki so jih v zadnjem dnevu zabeležili v regiji Piedmont, piše La Republicca. V Italiji je od začetka izbruha umrlo že 8215 oseb. Potrdili so tudi novih 4492 primerov okužbe, skupaj so od začetka izbruha v Italiji zabeležili že 80.539 potrjenih primerov.
Zaskrbljujoče je tako predvsem dejstvo, da je po nekaj dnevnem upadu novih primerov okužbe in smrti, to število danes znova poraslo.
ZDA še včeraj na tretjem mestu, danes na prvem
Statistični podatki kažejo, da so ZDA, ki so bile po številu potrjenih primerov okužb med državami včeraj še na tretjem mestu, danes prehitele tako Italijo kot Kitajsko in se uvrstile na sam vrh seznama.
ZDA so torej zdaj država z največ okužbami z novim koronavirusom na svetu. Danes so potrdili 13.963 novih okužb, skupno pa imajo že 82.174 okuženih. Včeraj so imeli potrjenih 68.211 primerov.
Danes je v ZDA zaradi covid-19 umrlo 150 ljudi, skupaj pa je doslej zaradi posledic okužbe čez lužo umrlo 1177 ljudi. Razlika v številu okuženih med Kitajsko in ZDA pa se zna v naslednjih dneh le še stopnjevati, če se bo v Ameriki nadaljeval trend zadnjih dveh dni, ko so potrdili več kot 13.000 novih primerov na dan.
1696 smrtnih žrtev, a v to niso vštete osebe, ki so umrle doma ali v domovih za ostarele
Iz Francije poročajo o novih 365 smrtnih primerih, med njimi je tudi 16-letna deklica, za katero je znano le, da je iz širšega območja Pariza. "Resne oblike pri mladih so zelo redke," je danes dejal predstavnik ministrstva za zdravje Jerome Salomon.
V Franciji je doslej v bolnišnicah zaradi covida-19 umrlo 1696 ljudi, v to pa niso vštete osebe, ki so umrle bodisi doma bodisi v domovih za ostarele. Zaenkrat so potrdili 29.155 okužb. Salomon je še opozoril, da je verjetno število okuženih precej višje, saj testirajo le bolj ogrožene bolnike.
Francija je do 17. marca v karanteni, da bi tako upočasnili širjenje novega koronavirusa. "Zelo težko je oceniti, kdaj bomo dosegli vrhunec. Tisti, ki so sedaj bolni, so se okužili pred začetkom zaprtja," je pojasnil minister.
Svoj najsmrtonosnejši dan doslej je imela tudi Velika Britanija, kjer je število smrti v enem dnevu prvič preseglo 100. Skupno je od začetka krize umrlo 578 britanskih državljanov.
Na Hrvaškem je umrla 64-letna ženska, ki je bila onkološki bolnik, potrdili pa so tudi okužbo s covid-19. Gre za tretjo smrtno žrtev. V popoldanskih urah so hrvaški mediji poročajo o drugi smrtni žrtvi, gre za 74-letnega moškega iz Zagreba.
Po podatkih Johns Hopkins University je število okuženih na svetovni ravni preseglo pol milijona - potrjenih je namreč že kar 510.108 primerov okužbe.
EU si je dala še dva tedna časa za pripravo fiskalnega odziva na krizo zaradi koronavirusa
Voditelji članic EU so dali danes finančnim ministrom območja evra dva tedna časa, da pripravijo predloge za fiskalno ukrepanje v odziv na krizo zaradi novega koronavirusa, piše v skupni izjavi, ki so jo sprejeli.
Pri teh predlogih je treba upoštevati izjemno naravo šoka zaradi novega koronavirusa in bolezni covid-19, ki je prizadel vse države, so še zapisali. Evropskega reševalnega mehanizma ESM pa v izjavi niso omenili, čeprav je bil v ospredju razprave.
Razlog je očitno italijanski premier Giuseppe Conte, ki je po italijanskih navedbah blokiral skupen odziv voditeljev EU na krizo zaradi novega koronavirusa. Načrtovani ukrepi naj se mu namreč ne bi zdeli dovolj močni, inovativni in prilagojeni vojnim razmeram.
Conte, ki je pred dvema letoma grozil tudi z vetom na skupne rešitve pri soočanju z migracijskimi izzivi, a je na koncu pristal na dogovor, naj ne bi želel pristati na skupno izjavo. Evropi naj bi bil dal deset dni časa, da poišče rešitev, ki bo ustrezala resnosti razmer.
Janša: Še vsaj nekaj časa se bo treba zanesti predvsem nase
Slovenski premier Janez Janša je v prvem odzivu takoj po koncu virtualnega zasedanja po Twitterju zapisal: "S težko muko na koncu vsaj malo pospešili pripravo simetričnega odgovora za celotno EU. Upanje umre zadnje. Koronaobveznica."
Pred tem je Janša med zasedanjem tvitnil, da se zasedanje vleče že od 16. ure in da razprava odraža vso resnost položaja, kakršnega Evropa ni imela vse od leta 1945. "Še vsaj nekaj časa se bo treba zanesti predvsem nase," je še dodal.
Voditelji G20 na pomoč svetovnemu gospodarstvu s 5000 milijardami
Na virtualnem vrhu so se danes zbrali voditelji skupine G20. Govora je bilo o nujnih ukrepih zaradi pandemije koronavirusa. Vrh je gostila Savdska Arabija.
Voditelji so se po poročanju BBC zavezali, da bodo za okrevanje svetovnega gospodarstva namenili pomoč v višini 5000 milijard dolarjev oziroma 4618 milijard evrov. "Svetovnemu gospodarstvu bomo namenili 5000 milijard dolarjev v obliki ciljno usmerjene fiskalne politike, gospodarskih ukrepov ter jamstvenih shem za ublažitev družbenih, gospodarskih in finančnih vplivov pandemije."
"Virus se ne ozira na meje. Boj proti pandemiji zahteva transparenten, robusten, usklajen, obsežen odziv na globalni ravni v duhu solidarnosti, ki bo temeljil na znanstvenih dejstvih. Trdno smo zavezani k enotnemu nastopu proti tej skupni grožnji," se glasi sporočilo G20. V skupni izjavi voditelji poudarjajo tudi, da bodo v prihodnje tesno sodelovali, ter krizo premagali s skupnimi močni. Pomoč so obljubili tudi državam v razvoju.
Kitajski predsednik Ši Džinping je vse države G20 pozval, naj odpravijo trgovinske ovire, da bi olajšale gospodarsko okrevanje po umiritvi razmer - s tem naj bi ciljal predvsem na carine, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump. K odpravi sankcij so že pred začetkom vrha pozvale Rusija, Kitajska, Sirija, Iran, Severna Koreja, Venezuela, Nikaragva in Kuba, saj naj bi te po njihovem mnenju spodkopavale boj proti pandemiji, saj otežujejo nabavo medicinske opreme in zdravil.
V Nemčiji nizko število smrtnih žrtev. Tedensko do pol milijona testiranj
V Nemčiji tedensko opravijo kar do pol milijona testiranj - in prav to je po mnenju virologa Christiana Drostena glavni razlog za nizko število smrtnih žrtev. V Nemčiji so potrdili več kot 36.000 okužb z novim koronavirusom, s čimer je država med bolj prizadetimi po številu okužb. Obenem pa je covidu-19 po podatkih Inštituta Robert Koch podleglo 198 ljudi, kar pomeni, da je stopnja smrtnosti okoli 0,5 odstotka.
"Razlog, zakaj ima Nemčija tako malo smrti v primerjavi s številom okuženih ljudi, je mogoče pojasniti z dejstvom, da izvedeno res veliko število laboratorijsko diagnostičnih testiranj," je na novinarski konferenci dejal vodja inštituta za virologijo pri berlinski bolnišnici Charite Drosten.
V ZDA veliko pomanjkanje zaščitne opreme in rast brezposelnosti
Pandemija koronavirusa je v ZDA povzročila tudi visok rast brezposelnosti. Pretekli teden je namreč za nadomestilo za brezposelnost zaprosilo kar 3,28 milijona Američanov - gre za kar štirikratno povišanje. Ameriški The New York Times poroča, da gre za rekordno visoko število brezposelnih. V številnih zveznih državah se namreč zapirajo restavracije, hoteli, kinematografi, lokali, proizvodnjo so zaustavila številna podjetja. Še pretekli mesec se je brezposelnost v ZDA približevala rekordno nizki ravni.
Medtem se je v ZDA v sredo znova povečalo število okužb in smrti zaradi novega koronavirusa, od tega največ v državi New York, znotraj države pa v mestu New York. Župan Bill de Blasio je zaradi kršenja prepovedi druženja ukazal odstranitev košev na košarkarskih igriščih, ker mladina ne upošteva prepovedi druženja.
V državi New York so zabeležili že 385 smrtnih žrtev, guverner Andrew Cuomo pa višek pandemije pa guverner pričakuje šele čez tri tedne. V bolnišnicah države New York je zaradi koronavirusa 5327 ljudi, od tega 1290 na intenzivni negi. Cuomo je dejal, da umirajo predvsem tisti, ki so dolgo časa priključeni na ventilatorje.
Ponekod se morajo medicinske sestre zaradi pomanjkanja opreme zaščititi z oblekami iz vreč za smeti, pri bolnišnici Bellevue so postavili prvo zasilno mrtvašnico, ker je redna že polna.
Policisti so dobili navodila, naj pazijo na izvajanje ukaza o družbeni distanci, kar devet odstotkov mestnih policistov (3200) pa v sredo ni šlo v službo zaradi raznih bolezni. Med policisti je 180 okuženih.
Novo žarišče New Orleans: je kriv mardi gras?
New Orleans v Louisiani postaja novo veliko žarišče okužb, kar menda izvira iz tradicionalnega velikega praznovanja pusta mardi gras 25. februarja, ko je bilo v mestu 1,4 milijona turistov. Louisiana ima 1800 okužb, od tega 70 odstotkov v mestu New Orleans.
Kriza zaradi koronavirusa je sicer na hitro dramatično povečala ameriška brezposelnost. Če so prej povprečno prejeli okoli četrt milijona prošenj za nadomestila za brezposelnost, so jih prejšnji teden 3,3 milijona.
Španija prehitela Kitajsko po številu smrtnih žrtev
Španija je medtem po številu smrtnih primerov prehitela Kitajsko, kjer se je virus najprej pojavil. Koronavirusna bolezen 19 je tam zahtevala 4089 smrtnih žrtev. V zadnjih 24 urah je umrlo še 655 ljudi, kar je manj kot dan pred tem, ko bilo žrtev 738. Skupaj se je doslej v Španiji z novim koronavirusom okužilo 56.188 ljudi, je danes sporočilo špansko ministrstvo za zdravje. Ob tem so podaljšali izredne razmere do 12. aprila.
Da bi zajezili širjenje okužb, so v Španiji 14. marca razglasili 15-dnevne izredne razmere in omejili gibanje ljudi po državi. Številni ocenjujejo, da so ukrepe uvedli veliko prepozno.
Strah pred boleznijo je sicer iz številnih uspel izvabiti najslabše. V kraju La Linea de la Concepcion so s kamni napadli več reševalnih vozil, v katerih je bilo 28 starejših, ki so okuženi ali pa že kažejo znake bolezni. Prihajajo sicer z drugega območja, oblasti pa so jim tukaj poiskale nastanitve, kjer bodo v karanteni. A prebivalce je odločitev tako razjezila, da so se odločili za protest, vozilom so poskušali tudi blokirati pot, je sporočila španska policija, ki je zaradi tega pridržala vsaj dve osebi.
V Moskvi karantena za starejše in bolne ter 46 evrov nagrade
V ruski prestolnici od danes velja karantena za skoraj 1,9 milijona starejših in bolnih meščanov. Po napovedih moskovskih oblasti bo karantena v veljavi dobre tri tedne.
Karantena velja za prebivalce, ki so starejši od 65 let ali kronični bolniki. Izjemoma bodo lahko svoje domovanje zapustili le, če bodo odšli k zdravniku ali v lekarno. Tudi takrat bodo domovanje lahko zapustili le, če si bodo nadeli zaščitno masko, je pojasnil moskovski župan Sergej Sobjanin.
Karantena bo prizadela številne starejše Moskovčane, ki zaradi premajhnim pokojnin še vedno hodijo na delo. Moskovske oblasti bodo sicer vsem, ki bodo spoštovali karanteno, nakazale dodatnih 4000 rubljev (približno 46 evrov). Moskva je tudi uvedla posebno telefonsko številko, na kateri je mogoče naročiti zdravila, življenjske potrebščine ali pomoč.
Kot ukrep proti širjenju okužb z novim koronavirusom bo v petek v Rusiji obstal mednarodni letalski promet. Izjema bo veljala samo za lete, s katerimi se v domovino vračajo ruski državljani. Ruski predsednik Vladimir Putin je prav tako prihodnji teden razglasil za dela prostega, da bi na tak način omejili širitev okužb.
V Rusiji so do srede potrdili 658 okužb z novim koronavirusom, od tega 410 v Moskvi. Prisotnost virusa so potrdili tudi pri treh umrlih osebah.
Predsednica EK kritična do ukrepov nekaterih držav
Ko bi Evropa morala dokazati, da ni unija le v lepem vremenu, jih vse preveč najprej ni želelo deliti dežnika, je bila danes kritična predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v nastopu na izrednem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta.
Še posebej kritična je bila do vzpostavljanja pregrad. "Krize brez meja ne moremo rešiti z vzpostavljanjem pregrad med nami, a vendar je bil to prvi refleks številnih držav. To preprosto ni smiselno," je dejala. Prav tako po njenih besedah ni smiselno, da so nekatere članice enostransko ustavile izvoz zdravstvene opreme.
Trend se je sicer že obrnil, Evropa je nazaj, je ocenila. Izpostavila je skupna javna naročila zaščitne in zdravstvene opreme ter napovedala, da bi morale prve pošiljke prispeti v prihodnjih tednih.
Ob tem je poudarila, da Evropejci pozorno spremljajo dogajanje in da jih zanima, kaj se bo zgodilo v prihodnje. "Vsi vemo, kaj je na kocki," je posvarila.
KOMENTARJI (869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.