Izbruh sarsa pred 17 leti je povzročil okužbo 5327 ljudi, umrlo je 349 ljudi. Bolezen je sicer do maja 2005, ko je Svetovna zdravstvena organizacija potrdila njeno iztrebljenje, zahtevala skupaj 774 smrtnih žrtev.
Vsi novi smrtni primeri zaradi novega koronavirusa so bili zabeleženi v provinci Hubej. Skupno naj bi bilo sumov na okužbo več kot 20 tisoč. 11-milijonsko mesto Vuhan, ki je znano tudi kot mesto češnjevega cveta in motor gospodarstva osrednje Kitajske, ima že več dni podobo mesta duhov.
Kitajski strokovnjaki ob tem predvidevajo, da bo novi koronavirus na Kitajskem vrhunec dosegel kasneje, kot so sprva pričakovali. "Pričakujemo, da bo vrhunec epidemije v desetih dneh do dveh tednih," je dejal vodja nacionalne strokovne skupine za boj proti koronavirusu Džong Nanšan.
Odprli prvo od dveh na novo zgrajenih bolnišnic
Medtem so kitajske oblasti sporočile, da so v Vuhan na ukaz predsednika Ši Džinpinga napotili več kot 1400 članov vojaškega zdravniškega osebja. Ti so z današnjim dnem začeli z delom v eni od dveh bolnišnic, ki so jo zgradili v vsega nekaj dneh in v kateri je prostora za tisoč bolnikov. Drugo bolnišnico naj bi dokončali še ta teden.
Prevoz zdravniškega osebja v provinco Hubej je največja transportna operacija kitajske vojske po potresu leta 2010 v mestu Jušu.
Okužbo s koronavirusom so sicer poleg Kitajske potrdili v več kot 24 državah. Prvi primer okužbe so danes zabeležili na Kanarskih otokih – gre za nemškega turista.
Za najboljši ogled zemljevida s svežimi podatki priporočamo uporabo celozaslonskega načina:
Države še naprej evakuirajo svoje državljane
Medtem se v domovine še naprej vračajo tisti, ki jih države evakuirajo iz Kitajske. V Franciji je v nedeljo pristalo drugo letalo z 254 ljudmi, evakuiranimi iz Kitajske. Šlo je za državljane 30 različnih držav, med njimi je bilo 65 Francozov.
36 potnikov je imelo simptome okužbe s koronavirusom, je povedala francoska ministrica za zdravje Agnes Buzyn. Od tega jih je 16 poletelo naprej v svoje domovine. 20 Francozov in državljanov neevropskih držav pa so testirali na letališču Istres. "Vsi ti testi so bili negativni, tako da so vse te osebe odšle v centra" na jugu Francije, kjer bodo 14 dni preživele v karanteni, so pojasnili na ministrstvu.
Prvo letalo evakuiranih iz Kitajske je v Francijo prispelo že v petek. Tedaj so testirali dva potnika, pri katerih so sumili okužbo z virusom, a sta bila na testiranjih negativna. Na Kitajskem tako ni več francoskih državljanov, ki bi zaprosili za repatriacijo.
Letalo z okoli 60 Italijani pa je danes pristalo na vojaškem letališču Pratica di Mare v bližini Rima. Ti bodo 14 dni v karanteni v rimski vojašnici Cecchignola.
V Avstralijo se je vrnilo letalo z 243 Avstralci, ki jih bodo z manjšimi letali prepeljali na Božični otok, avstralsko ozemlje v Indijskem oceanu, kjer bodo prav tako dva tedna v karanteni. Med njimi ni nikogar s sumom okužbe.
Moskva pa je danes napovedala, da bo deportirala tujce, pri katerih so odkrili novi koronavirus.
Borze strmoglavile
Posledice izbruha virusa se kažejo tudi na borzah. Indeksi so ob začetku prvega dne trgovanja na borzi, po koncu praznovanja kitajskega novega leta, zabeležili hude padce. Šanghajska borza in šenzenska borza sta namreč izgubili osem odstotkov. Gre za najhujši dan po ’črnem ponedeljku’ avgusta 2015, ki je vplival tudi na razpoloženje svetovnih borz. Na vrednosti je izgubil tudi kitajski juan, in sicer za poldrugi odstotek.
"Vuhanska virusna pandemija še dodatno povečuje negativne učinke na kitajsko gospodarstvo, ki trpi zaradi trgovinske vojne z ZDA. Proizvodnja številnih podjetij je omejena, številna pa so morala v stečaj, posledice česar je že moč zaznati v nekaterih kitajskih regijah, še posebej v Hubeju," ocenjuje ekonomist Rajiv Bisaw.
Kitajska potrebuje zaščitne maske, obleke in očala
Na zunanjem ministrstvu so ob tem navedli, da so jim Južna Koreja, Japonska, Kazahstan in Madžarska že darovali zaščitno opremo. Na ministrstvu za industrijo so pojasnili, da potekajo postopki za dobavo dodatnih mask iz Evrope, Japonske in ZDA.
Ponudba in povpraševanje po maskah sta po navedbah ministrstva uravnotežena, saj so jih začele kitajske tovarne po praznikih ob kitajskem novem letu znova proizvajati. Trenutno delujejo na od 60 do 70 odstotkih zmogljivosti. Pri polni zmogljivosti jih sicer lahko proizvedejo okoli 20 milijonov na dan, navaja STA.
Maske mora nositi že približno 300 milijonov Kitajcev. Poleg province Hubej, tudi v provincah Sečuan Guangdong, Džangši, Lianoning ter v mestu Nandžing.
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je sicer že pred dnevi povedal, da je Center za usklajevanje nujnega odziva (ERCC) v stalnem kontaktu s kitajskimi oblastmi, ki so že izrazile željo za nakup zaščitnih oblek, mask in očal.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.