V ponedeljek bomo obeležili svetovni dan malarije, ob čemer je Svetovna zdravstvena organizacija podala nove informacije te starodavne nadloge, ki jo naokoli prenašajo komarji. Na leto tej zahrbtni bolezni podleže več sto tisoč ljudi, večinoma otrok, ki živijo v Afriki, v času svetovne pandemije pa so se te številke le še poslabšale, poroča France 24.
Podatkih WHO kažejo, da je leta 2020 zaradi malarije umrlo kar 12 odstotkov ljudi več kot leto pred tem. Umrlo naj bi jih namreč kar 627 tisoč. Prav tako je bilo tega leta po vsem svetu zabeleženih približno 241 milijonov primerov bolezni malarije oz. kar 14 milijonov več kot leto prej. Približno dve tretjini dodatnih smrti v tem letu je bilo povezanih z motnjami pri zagotavljanju potrebščin za preprečevanje širjenja bolezni, testiranje in zdravljenje.
Prav tako je pandemija vplivala tudi na obisk zdravnikov, kar je še dodatno poslabšalo statistiko na področju malarije.
"Malarija ogroža polovico svetovnega prebivalstva," poudarjajo pri WHO. Za bolj ogrožena področja se štejejo podsaharska Afrika, jugovzhodna Azija, vzhodno Sredozemlje, Amerika in nekatera območja v Pacifiku, kot so Papua Nova Gvineja in Salomonovi otoki. Kot so poudarili, je pred letom 2020 svet dosegel stalen napredek pri zaščiti in zdravljenju malarije, predvsem z uporabo mrež proti komarjem, obdelanih z insekticidi, testiranjem in učinkovitimi zdravili.
Polovico vseh primerov bolezni na svetu so leta 2020 poročali iz štirih afriških držav: Nigerije (31,9 odstotka znanih primerov), DR Kongo (13,2 odstotka), Tanzanije (4,1 odstotka) in Mozambika (3,8 odstotka). Dodatna statistika WHO kaže, da so leta 2020 približno 80 odstotkov vseh smrti zaradi malarije na afriški celini zabeležili pri otrocih, mlajših od pet let.
Letno število primerov se je do leta 2017 v primerjavi z začetkom stoletja zmanjšalo za 27 odstotkov, smrtni primeri pa za več kot 50 odstotkov, so navedli pri organizaciji. Leta 2021 pa je WHO oznanila, da se je Kitajska pridružila državam brez malarije. S tem se je končala dolga bitka proti bolezni, ki se je začela v 40. letih prejšnjega stoletja, ko je država poročala o 30 milijonih primerih letno.
Zoper malarijo je na voljo več preventivnih zdravljenj, ki pomagajo zmanjšati intenzivnost bolezni, preprečijo smrt ter zmanjšajo tudi prenosljivost. Kot navaja WHO, je zlasti za malarijo P. falciparum najboljše kombinirano zdravljenje na osnovi artemisinina (ACT). Preventivno zdravljenje se močno priporoča tudi za nosečnice in dojenčke, ki živijo na ogroženih območjih, ter za popotnike, ki se odpravljajo na ogrožena območja.
Oktobra 2021 je WHO priporočila tudi "široko uporabo" prvega cepiva proti malariji na svetu za otroke v podsaharski Afriki. Ugotovljeno je bilo, da cepivo RTS,S, ki ga izdeluje britanski farmacevtski gigant GlaxoSmithKline, znatno zmanjša umrljivost otrok zaradi parazita P. falciparum. Na obzorju pa so tudi še druga cepiva, vključno s tistim, ki ga je razvila britanska univerza v Oxfordu. Kandidat Matrix-M je postal tudi prvi, ki je presegel prag 75-odstotne učinkovitosti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.