Kitajska, kjer se je novi koronavirus konec leta 2019 prvič pojavil, je bila v boju proti širjenju virusa uspešna s strogimi ukrepi, omejitvami potovanj in množičnim testiranjem.
Zadnje tedne pa se znova sooča s porastom okužb, še posebej na severu države, kjer so oblasti zaradi več manjših lokalnih izbruhov znova uvedle stroge karantenske ukrepe in množično testiranje, pripravljajo pa se tudi na selitev vaščanov celotnih vasi v nov velik center za karanteno.
Prizori v predmestju Šidžiažuanga, enajstmilijonske prestolnice province Hebei, so podobni tistim iz začetka lanskega leta, ko so samo v nekaj dneh zgradili veliko začasno bolnišnico v Vuhanu, takratnem žarišču okužb.
Kdo bo nastanjen v centru?
V centru za karanteno v Šidžiažuangu naj bi živelo več kot 4000 ljudi, ki so bili v tesnih stikih z okuženimi s koronavirusom. Državna televizija CCTV je objavila posnetke delavcev, kako ponoči sestavljajo bivalnim kontejnerjem podobne konstrukcije. Kot piše Guardian, naj bi imel vsak bivak svojo kopalnico, wifi in klimo.
Gradnjo so začeli 13. januarja, ko so v Šidžiažuangu uvedli karanteno zaradi več sto okužb v nekaj tednih. Več kot 20.000 vaščanov iz okolice mesta pa so oblasti poslale v poslopja, določena za karanteno. Več milijonov prebivalcev mesta so medtem večkrat testirali na okužbo.
Na Kitajskem so izredno pozorni na naraščanje okužb pred kitajskim novim letom v februarju, ko naj bi milijoni meščanov potovali v svoje domače kraje na podeželju.
Bruselj: Članice EU naj do poletja cepijo najmanj 70 odstotkov odraslih prebivalcev
Članice EU naj do poletja cepijo najmanj 70 odstotkov odraslih prebivalcev, je danes pozvala Evropska komisija v novem svežnju predlogov v boju proti pandemiji novega koronavirusa, ki so osredotočeni na pospešitev cepljenja. Do marca naj bi cepili najmanj 80 odstotkov starejših od 80 let ter zdravstvenih in socialnih delavcev.
Komisija je članice pozvala tudi k nadgradnji strategij za testiranje, upoštevajoč nove seve virusa. Članice naj nujno okrepijo genomsko sekvenciranje, tako da bodo analizirale najmanj pet odstotkov ali raje deset odstotkov pozitivnih testov na covid-19. Sedaj je ta delež pod enim odstotkom, kar ni dovolj za prepoznavanje razvoja sevov virusa ali pojava novih mutacij, poudarjajo v Evropski komisiji.
"Dosegli smo točko, ko lahko vidimo konec pandemije, ne moremo ga pa še doseči," je stanje ponazoril podpredsednik komisije Margaritis Schinas, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja.
"Potrebujemo stalen in hiter proces cepljenja. Cepljenje ni tekma med državami, temveč tekma s časom," je še poudaril ob predstavitvi novih predlogov, o katerih bodo v četrtek na virtualnem zasedanju razpravljali voditelji članic EU.
Poziv, naj EU dogovor o skupnem pristopu glede potrdil o cepljenju doseže do konca meseca
EU naj dogovor o skupnem pristopu glede potrdil o cepljenju doseže do konca meseca, je danes pozvala Evropska komisija v novem svežnju predlogov v boju proti pandemiji novega koronavirusa, ki jih je predstavila danes. Cilj je zagotoviti potrdila, ki se bodo lahko hitro uporabljala po vsej EU in drugod.
"S tem ko je cepljenih vse več ljudi, postajata dokumentacija in vzajemno priznavanje potrdil o cepljenju vse pomembnejša," je poudaril podpredsednik komisije Margaritis Schinas, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja.
Zagotoviti je treba skupen evropski pristop ter zaupanja vredna, zanesljiva in preverljiva potrdila o cepljenju, ki bodo ljudem omogočala, da jih uporabljajo v drugih članicah unije, in ki bodo prispevala k odpravljanju omejitev, je dejal Schinas.
O predlogih komisije bodo v četrtek na virtualnem zasedanju razpravljali voditelji članic EU.
V Nemčiji dogovor o podaljšanju ukrepov do 14. februarja
Nemška kanclerka Angela Merkel se je danes s ministrskimi predsedniki nemških zveznih dežel dogovorila o podaljšanju ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa najmanj do 14. februarja, so sporočili viri, ki sodelujejo na pogovorih.
Nemška vlada je predlagala podaljšanje protikoronskih ukrepov, ki bi se sicer iztekli konec januarja, do sredine februarja, razmišlja pa tudi o uvedbi strožjih ukrepov, saj se število novih okužb ne zmanjšuje bistveno. Predlog naj bi med zveznimi deželami naletel na nekaj neodobravanja.
Glede na vladni predlog, o katerem je Merklova govorila z ministrskimi predsedniki 16 zveznih dežel, naj bi zaostrili pravila glede nošenja zaščitnih mask v javnem prevozu in trgovinah, okrepili naj bi tudi pritisk na delodajalce, da zaposlenim omogočijo delo od doma.
Pripombe na predlog so imele predvsem zvezne dežele, ki jih vodijo socialdemokrati (SPD). Med drugim dvomijo, da so strožji ukrepi sploh nujni.
V Nemčiji strogi ukrepi za zajezitev virusa veljajo od začetka novembra. Zaprti so šole, nenujne trgovine, bari in restavracije.
Strokovnjaki so v ponedeljek zvečer pozvali k zaostritvi ukrepov, največjo nevarnost vidijo v novih sevih novega koronavirusa.
Po podatkih nemškega inštituta Roberta Kocha so v zadnjem dnevu v Nemčiji potrdili 11.369 novih okužb, umrlo je še 989 ljudi. Še pred tednom dni so poročali o 12.802 novih okužbah in 891 smrtnih primerih.
Latvija bo omejitve zaradi pandemije podaljšala do 7. februarja
Latvijska vlada bo ukrepe za zajezitev pandemije covida-19, ki bi se iztekli 25. januarja, podaljšala za dva tedna do 7. februarja. Med drugim naj bi v veljavi ostala policijska ura ob koncih tedna. Dokončno odločitev glede ukrepov naj bi vlada v Rigi sicer sprejela v četrtek, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Latvija z okoli 1,9 milijona prebivalcev se od jeseni bori z naraščanjem števila okužb z novim koronavirusom. Tamkajšnja vlada je zato decembra lani poostrila omejitve in delno ustavila javno življenje. Zaprte so večine trgovin z izjemo tistih z nujnim blagom. Zaprti so tudi gostinski lokali in kulturne ustanove, šolanje poteka na daljavo.
Po besedah premierja Krišjanisa Karinša se je število novih okužb z novim koronavirusom ta teden sicer stabiliziralo, a razmere v bolnišnicah ostajajo kritične. Tudi minister za zdravje Daniels Pavluts ocenjuje, da še ni napočil čas za rahljanje koronskih omejitev.
Od začetka pandemije so v tej baltski državi potrdili več kot 56.000 primerov okužbe, umrlo je več kot tisoč covidnih bolnikov.
V Bolgariji po dveh mesecih strogih ukrepov upad novih okužb z novim koronavirusom
V Bolgariji so po skoraj dveh mesecih strogih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 zabeležili upad števila okužb z novim koronavirusom. Trenutno imajo okoli 39.500 aktivnih okužb, še pred tednom dni jih je bilo okoli 63.000.
V Bolgariji so decembra uvedla delno zaprtje javnega življenju in ga v milejši obliki podaljšali do konca januarja. Med drugim lahko po novem svoja vrata odprejo muzeji, galerije in kinematografi, ki lahko zapolnijo 30 odstotkov svojih kapacitet. Tudi restavracije in hoteli lahko obnovijo svoje poslovanje.
Bolgarski minister za zdravje Kostadin Angelov je medtem danes predstavil tudi bolgarsko potrdilo o cepljenju proti covidu-19. V Bolgariji namreč po cepljenju običajno niso izdajali potrdil.
Od začetka epidemije so v Bolgariji doslej potrdili več kot 212.000 okužb, umrlo je 8565 ljudi. V zadnjem dnevu so potrdili 570 novih okužb in 82 smrti. Doslej so cepili skoraj 20.000 ljudi.
V Veliki Britaniji največji delež smrti zaradi covida-19
V Veliki Britaniji trenutno glede na število prebivalcev beležijo največ smrti v povezavi s covidom-19 na svetu. V sedemdnevnem povprečju so namreč zabeležili 16,7 smrti na milijon ljudi, je razvidno iz izračunov oxfordske univerze.
Velika Britanija je glede na nove izračune, ki temeljijo na podatkih univerze Johnsa Hopkinsa, prehitela Češko, ki je bila dolgo na prvem mestu. Na Češkem sicer na milijon prebivalcev beležijo okoli 15,7 smrti v zadnjem tednu. V Sloveniji glede na te izračune trenutno beležijo 12,6 smrti na milijon prebivalcev.
V Veliki Britaniji bi lahko število smrti še naraslo, saj prihaja med vikendi in ob ponedeljkih do zamud pri poročanju statistike, poroča portal časnika Evening Standard.

Na Češkem potrdili britanski sev novega koronavirusa
Na Češkem so potrdili prisotnost britanskega seva novega koronavirusa, ki je bolj nalezljiv od izvornega, je v ponedeljek sporočilo ministrstvo za zdravje. Minister za zdravje Jan Blatny je povedal, da se zdi, da ta sev vsebuje deset odstotkov vseh vzorcev, ki jih analizirajo.
Vlada je zaradi epidemije covida-19 v ponedeljek podprla podaljšanje izrednih razmer do 21. februarja. Notranji minister Jan Hamaček je po seji vlade dejal, da druge alternative ni. Podaljšanje izrednih razmer mora potrditi še parlament. Izredne razmere vladi omogočajo začasno odpravo temeljnih svoboščin, kot je pravica do zbiranja.
V državi so zaradi epidemije med drugim zaprte vse nenujne trgovine. Danes bodo znova odprli trgovine s pisarniškim materialom in oblačili za otroke.
V ZDA raste število smrti zaradi covida-19
V ZDA se je po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa z novim koronavirusom doslej okužilo več kot 24 milijonov ljudi, umrlo pa je 399.000 bolnikov s covidom-19. Število smrti zaradi covida-19 narašča v 30 ameriških zveznih državah, najbolj pa v Kaliforniji, kjer je doslej zaradi covida-19 umrlo več kot 33.700 ljudi.
Največ bolnikov s covidom-19 je doslej umrlo v zvezni državi New York, in sicer 41.173, kar je posledica rekordnega števila mrtvih med temi bolniki v lanskem aprilu. V New Yorku število smrti namreč trenutno narašča počasneje kot drugod. Guverner države Andrew Cuomo je v ponedeljek poročal o 153 mrtvih.
V New Yorku je bilo doslej s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 903.000 ljudi, z obema odmerkoma pa 104.000. Cuomo je izrazil razočaranje nad zvezno vlado, ki je obljubila, da bo sprostila rezerve cepiva, nato pa ugotovila, da rezerv ni več, saj so bile že razposlane. Cuomo je zato naslovil pisno prošnjo podjetju Pfizer, naj proda cepivo neposredno državi New York.
Po ZDA so doslej razdelili 31,2 milijona odmerkov cepiva, dejansko pa je bilo s prvim odmerkom cepljenih le 10,6 milijona ljudi. Čim hitreje želijo čim več ljudi cepiti v okrožju Los Angeles v Kaliforniji, kjer sedaj vsakih šest minut zaradi covida-19 umre ena oseba. Največ mrtvih na prebivalca je sicer v ZDA v Severni Dakoti, kjer zaradi covida-19 na 100.000 prebivalcev umre 185 ljudi.

KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.