Z novim koronavirusom, ki je izbruhnil decembra, se je okužilo že 67.000 ljudi, umrlo pa jih je več kot 1500, večina na celinski Kitajski. Francija je potrdila tudi prvo žrtev virusa v Evropi, saj je umrla 80-letna kitajska turistka.
Okoli 60 milijonov ljudi na Kitajskem je medtem že od januarja priklenjenih na dom, saj je vlada sprejela ukrepe, da bi omejila širjenje virusa. Kljub temu se že pojavlja pritisk na podjetja, češ da se mora življenje počasi vrniti v stare tirnice. Kitajski predsednik Ši Džinping je ta teden na primer posvaril, da mora država stabilizirati ekonomijo.
Frustracije in nepričakovane prednosti
Omejitveni ukrepi, ki še vedno veljajo, so sprožili tudi največji ’eksperiment’ dela od doma do zdaj. Za nekatere delavce, recimo učitelje, je delo od doma lahko prava nočna mora, medtem ko v drugih sektorjih ta nepričakovani eksperiment žanje dobre odzive, mnogi pa se zavzemajo, da bi to lahko postala bolj stalna praksa.
Izbruh virusa je na kitajski ekonomiji, ki je zaradi ameriške trgovinske vojne in padca povpraševanja znotraj države že trpela, pustil posledice. Zdaj, ko so številna podjetja zaprta že več tednov, se pojavljajo strahovi pred masovnimi odpuščanji in nezaposlenostjo.
Medtem ko oblasti že pozivajo k temu, da se ljudje vrnejo na delo, so se mnoga podjetja odločila, da bodo prakticirala delo od doma. Po poročanju časopisa China Daily se bo več kot polovica delavcev v Pekingu odločila za to možnost in ne za vrnitev v pisarne. Tehnološka podjetja Tencent, Alibaba in Microsoft so za CNN povedala, da bodo njihovi zaposleni še vsaj teden ali dva delali od doma. Tudi v Singapurju, Hongkongu in Macau so zaposlenim v javni upravi naročili, naj ostanejo doma, k temu pa so pozvali tudi tiste, ki delajo v zasebnem sektorju.
Zaprli so ogromno šol v regiji, tako da učitelji že več tednov predavajo s pomočjo tehnologije, med drugim uporabljajo Google Hangouts. Neka hongkonška šola od učencev zahteva, da opravljajo naloge z enournimi roki, če pa to izpustijo, se zabeleži, kot da bi bili odsotni od pouka. To digitalno poučevanje pa se je izkazalo za neučinkovito in frustrirajoče za mnoge učitelje, še posebej tiste, ki delajo z otroki s posebnimi potrebami ali učnimi težavami. "Zelo zahtevno je delati na takšen način, da nismo fizično skupaj v učilnici," je dejala hongkonška učiteljica Karen za CNN in jih prosila, da ne uporabijo njenega pravega imena, da ne bi identificirali šole. Otroci s posebnimi potrebami se pogosto zanašajo na strukturo in rutino, ki jo nudi šola, pa tudi osebni stik, zato je tovrstno poučevanje na daljavo lahko vznemirjajoče, je še povedala.
Medtem ko v izobraževanju delo od doma ne prinaša pretiranega zadovoljstva, se je v nekaterih drugih sektorjih izkazalo za presenetljivo učinkovito. "Gre za neke vrste poskus, za katerega se sicer nismo odločili sami, ampak smo z rezultati precej zadovoljni," je povedal Brice Lamarque, direktor prodaje v marketinški agenciji v Hongkongu. Skoraj vsi zaposleni v podjetju že ves mesec delajo od doma, s tem pa bodo nadaljevali, dokler to svetuje vlada. "Preden se je izbruh zgodil, nismo bili naklonjeni ideji, da bi naši zaposleni delali od doma, saj zelo cenimo sodelovanje med ekipo. Ampak ta izkušnja je pokazala, da sodelujejo precej dobro, tudi ko niso v isti sobi, zato razmišljamo, da bi to uvedli, morda dva ali tri tedne na leto," je o pozitivni izkušnji še dodal Lamarque. Seveda pa gre za podjetje, ki je precej digitalne narave, priznava – zaposleni za delo potrebujejo le računalnik in internetno povezavo, zato lahko svoje naredijo praktično kjerkoli.
Delo od doma v tem primeru sicer poteka v izrednih okoliščinah – starši, ki so ostali doma, morajo skrbeti tudi za otroke, ki so zaradi zaprtih šol prav tako ostali doma, zato seveda obstaja veliko distrakcij. Mnogi zagovorniki dela od doma pa poudarjajo, da so to posebne razmere in da to ne pomeni, da je tovrstno delo neučinkovito.
Vsi nimajo možnosti dela od doma
Nekateri ljudje se že spopadajo s pritiskom delodajalcev, da se vrnejo na delovna mesta, čeprav oblasti svetujejo drugače, mnogi pa že od samega začetka niso imeli možnosti dela od doma, recimo tisti, zaposleni v tovarnah. Ti delavci so dnevno izpostavljeni strogim zdravstvenim in varnostnim ukrepom, saj jim neprestano preverjajo telesno temperaturo, nadzirajo pa tudi razkuževanje rok. Takšna ureditev jih v primerjavi z drugimi, ki jim zaradi dela ni treba dnevno zapuščati doma, žal že od samega začetka izpostavlja večjemu tveganju.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.