Svet vstopa v neznano v boju proti novemu koronavirusu, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), in dodaja, da je virus "edinstven", a da je izbruh mogoče zajeziti.
Medtem število primerov na Kitajskem, kjer so prvič zabeležili izbruh, pada, a po drugi strani vztrajno raste drugod po svetu - zunaj Kitajske so včeraj zabeležili kar devetkrat več novih primerov kot na Kitajskem, podatke WHO navaja AFP.
Zaradi izbruha koronavirusa je po vsem svetu umrlo že več kot 3100 ljudi, več kot 91.000 jih je zbolelo. Prve primere okužbe so potrdili v Savdski Arabiji, Ukrajini, Tuniziji, Maroku, Senegalu in Čilu.
V Italiji od včeraj umrlo 27 obolelih
V Italiji je število smrtnih žrtev poskočilo poskočilo z 52 na 79, okuženih je 2263 ljudi, 160 jih je ozdravelo, je zadnje podatke predstavil poveljnik italijanske civilne zaščite Angelo Borelli.
Potem ko so sprva poročali, da se v Bergamu zdravi leto dni stara deklica, italijanski mediji zdaj pišejo, da gre za komaj 20 dni starega dojenčka. V bolnišnico so ga pripeljali zaradi respiratornih težav, testi na koronavirus pa so bili pozitivni. Kot so še sporočili, otrok lahko diha sam. Otroci sicer le redko zbolijo za koronavirusno boleznijo, če pa že, imajo zgolj blage simptome.
Italijanski mediji medtem poročajo, da so za novi koronavirus testirali tudi papeža Frančiška, ki je v zadnjih dneh zaradi slabšega počutja odpovedal več obveznosti - test je bil negativen.
V Španiji prva žrtev virusa umrla že 13. februarja
Število okuženih je sicer vse višje tudi v Španiji, kjer število potrjenih primerov okužbe že presega 160, piše El Pais.
Medtem pa so oblasti v Valencii sporočile, da je očitno tam zaradi koronavirusa že 13. februarja umrl moški. Zanj je bila usodna pljučnica, ki jo je povzročil virus. Star je bil 69 let, preden je zbolel pa je obiskal Nepal.
V Franciji nameravajo zaseči medicinske zaščitne maske
V Franciji je število potrjenih primerov danes preseglo 200, zabeležili pa so tudi četrto smrtno žrtev.
"Zasegli bomo vse zaloge zaščitnih mask in produkcijska sredstva za njihovo izdelavo. Razdelili jih bomo zdravstvenim delavcem in Francozom, ki jih je prizadel koronavirus," je na Twitterju napovedal francoski predsednik Emmanuel Macron.
Že pred tem je francoski minister za zdravje Olivier Veran povedal, da so 10 milijonov medicinskih zaščitnih mask, namenjenih zdravstvenim delavcem, iz skladišč že poslali v lekarne po Franciji, če bo treba, pa bodo sprostili še 15 do 20 milijonov mask.
Odločno pa so se odločili ukrepati tudi proti tistim, ki poskušajo v trenutni zdravstveni krizi zaslužiti in so v zadnjih dneh podvojili ali celo potrojili cene mask in razkužil. "Ne bomo sprejeli niti najmanjšega špekulacije glede epidemije koronavirusa," je dejal minister za gospodarstvo in finance Bruno Le Maire in dodal, da bi vlada lahko nadzirala prodajno ceno, če bi bile ugotovljene nepravilnosti.
Na Hrvaškem devet pozitivnih
Na Hrvaškem so medtem potrdili že deveti primer okužbe. Oboleli po poročanju hrvaških medijev prihaja iz Varaždina, šlo pa naj bi za voznika, ki je hodil tudi v Italijo. Njegovo zdravstveno stanje ni znano.
Hrvaška vlada skrbi za interese hrvaškega turizma in bo sprejela ukrepe, da bi pomagala pri reševanju morebitnih težav v primeru zaostritve problematike, povezane z novim koronavirusom na eni strani in migrantsko krizo na drugi, je po ponedeljkovem srečanju s predstavniki več vodilnih hotelskih družb napovedal hrvaški premier Andrej Plenković.
V norveškem pristanišču Haugesund pa se je zasidrala nemška ladja za križarjenje, na kateri pri dveh potnikih sumijo na okužbo z novim koronavirusom. Ladja Aida Aura z okoli 1200 potniki naj bi v pristanišču ostala do rezultatov testov, domnevno okuženi nemški par pa je v karanteni v svoji kabini.
Iz Ukrajine medtem poročajo o prvem primeru okužbe. Gre za moškega, ki se je nedavno vrnil iz Italije. Za njegovo soprogo so preventivno odredili karanteno.
V Avstriji 24 primerov okužbe z novim koronavirusom
Tudi v Avstriji so medtem potrdili nove primere okužbe, med drugim so več okuženih našteli v odvetniški pisarni, kjer je najprej zbolel 72-letni odvetnik, ki je še naprej na zdravljenju na intenzivni negi. Pristojni so nato preventivno testirali njegove sodelavce. Med drugim so okužbo potrdili pri mlajši odvetnici, ki pa ne kaže znakov bolezni in je v samokaranteni.
V Avstriji so sicer zaradi možnosti, da so se okužili z novim koronavirusom, testirali 2700 ljudi. Zdravstveni minister Rudolf Anschober je na tiskovni konferenci ocenil, da se je avstrijski način identificiranja okuženih in zdravljenja obolelih, izkazal za izjemno učinkovitega in zaenkrat ne obremenjuje sistema avstrijskih bolnišnic.
Ameriška centralna banka znižala ključno obrestno mero
Epidemija koronavirusa grozi tudi ZDA, od koder poročajo o že devetih smrtnih žrtvah. Vse smrtne primere so zabeležili v zvezni državi Washington, večina umrlih je bila stanovalcev doma za ostarele v predmestju Seattla.
V New Yorku so medtem potrdili drugi primer bolezni covid-19, ki jo povzroča koronavirus. Zbolel je odvetnik, ki dela na Manhattnu, njegovo stanje je resno, poroča Guardian.
Medtem na Belo hišo letijo številni očitki o poskusih zmanjševanja nevarnosti, ki bi jo izbruh lahko predstavljal, ter da se uradne izjave Bele hiše ne skladajo s trditvami zdravstvenih strokovnjakov. Podpredsednik Mike Pence je tako na primer oznanil, da bo zdravljenje za koronavirus na voljo že do poletja ali zgodnje jeseni.
Ameriška centralna banka je na izrednem zasedanju zaradi koronavirusa znižala ključno obrestno mero za 0,5 odstotne točke na raven med 1,0 in 1,25 odstotka.
Ameriški tehnološki gigant Twitter je svojim zaposlenim po vsem svetu ponudil možnost dela od doma. S tem želijo preprečiti širjenje koronavirusa. "Močno priporočamo vsem zaposlenim po vsem svetu, da delajo od doma, če je to mogoče," so zapisali. Delo od doma bo obvezno za zaposlene v Hongkongu, na Japonskem in v Južni Koreji. Dan pred tem je podjetje odpovedalo vsa nenujna službena potovanja in prireditve za zaposlene.
Tiskovna predstavnica ameriškega predsednika Donalda Trumpa pa je medtem sporočila, da bo predsednik za boj proti koronavirusu namenil 100.000 dolarjev - oziroma svoje tri plače.
Iran izpustil 54.000 zapornikov
Zunaj Kitajske so najhujši izbruh koronavirusa zabeležili v Iranu, Italiji in Južni Koreji. V Iranu se je število smrtnih žrtev danes povzpelo na 77, kar predstavlja najvišje število žrtev izven Kitajskem. Okužbo s koronavirusom so potrdili pri 23 poslancih, število okuženih pa se je v primerjavi s ponedeljkom povečalo za 835 na 2336.
V prizadevanjih za zajezitev širjenja novega koronavirusa je Iran iz prenatrpanih zaporov začasno izpustil več kot 54.000 zapornikov, in sicer tiste, ki so bili na testu okužbe za virusom sars-cov-2 negativni in so plačali varščino, je sporočilo iransko pravosodno ministrstvo. Izpustili pa ne bodo tistih zapornikov, ki so bili zaradi ogrožanja varnosti obsojeni na več kot pet let zapora.
Južna Koreja "vstopila v vojno s koronavirusom"
Južna Koreja je zabeležila že 5186 potrjenih primerov, umrlo je 31 ljudi. "Celotna država je vstopila v vojno s to nalezljivo boleznijo," je dejal južnokorejski predsednik Moon Jae-in. Večina primerov v Južni Koreji je povezana z zaprto versko skupnostjo, Jezusovo cerkvijo Shincheonji, danes pa so potrdili, da sta vsaj dva člana skupnosti potovala v Vuhan, poroča BBC.
Južnokorejska centralna banka je posvarila, da bo 12. največje gospodarstvo na svetu v prvem četrtletju zabeležilo negativno rast, saj bo epidemija prizadela tako potrošnjo kot izvoz. Moon je napovedal, da bo vlada gospodarstvu pomagala z več kot 30.000 milijardami vonov (23 milijardami evrov). Zaradi epidemije so v zadnjih dneh odpovedali številne prireditve, od koncertov do športnih tekmovanj. Šole in vrtci po vsej državi bodo zaprti še tri tedne.
Severna Koreja bo tujcem dovolila zapustiti državo
Severna Koreja pa bo dovolila tujim diplomatom in predstavnikom mednarodnih organizacij, ki se želijo vrniti domov, da zapustijo državo. V ruski Vladivostok jih bodo iz Pjongjanga prepeljali s posebnim letom, predvidoma v petek. Severnokorejske oblasti so sicer za več sto tujih državljanov odredile karanteno ter zaprle svoje meje, da bi preprečile izbruh bolezni - primera koronavirusa po trditvah uradnega Pjongjanga v državi niso potrdili.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.