V Evropi je za koronavirusno boleznijo 19 doslej umrlo že več kot 50.000 ljudi, večina med njimi v Italiji, Španiji, Franciji in Veliki Britaniji, je izračunala francoska tiskovna agencija AFP na podlagi podatkov, zbranih danes do 11.45.
Se pa medtem v evropskih državah, ki jih je izbruh koronavirusa najbolj prizadel, na srečo že kažejo znaki umirjanja epidemije.
Na Hrvaškem 40 novih okužb s koronavirusom, umrla še ena oseba
V zadnjih 24 urah so na Hrvaškem do 14. ure potrdili še 40 primerov okužbe z novim koronavirusom, skupno 1222, je sporočil hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš na današnji novinarski konferenci v Zagrebu. Od nedelje je umrla še ena oseba. S tem se je število mrtvih zaradi covida-19 zvišalo na 16.
Na ventilatorjih je 36 bolnikov ali dva manj kot v nedeljo. Okrevalo je 130 okuženih, kar je pet več kot v nedeljo, je izjavil Beroš na redni dnevni novinarski konferenci hrvaškega nacionalnega štaba civilne zaščite. Potrdil je, da je nova smrtna žrtev moški srednjih let, ki ni imel nobene kronične bolezni.
Kot je dodal, so doslej opravili nekaj manj kot 11.500 testov zaradi suma okužbe z novim koronavirusom. Znova je dejal, da beležijo linearno zvišanje števila okužb, a opozoril, da to ne pomeni, da jim ni treba še naprej spoštovati vseh sprejetih epidemioloških ukrepov v boju proti širjenju okužb.
Hrvaški mediji so danes poročali, da je najmlajša okužena oseba na Hrvaškem dvomesečni dojenček, ki se je okužil od matere. Izpostavili pa so, da nimata hujših simptomov bolezni.
Notranji minister Davor Božinović je na novinarski konferenci potrdil, da so do danes izdali več kot 560.000 elektronskih prepustnic za izredno zapuščanje kraja rednega ali začasnega bivališča. Večinoma gre za prepustnice, ki so jih zahtevala podjetja za svoje delavce. Zavrnili pa so skoraj 17.000 prošenj zanje.
Dodal je, da pripravljajo pogoje za odpiranje tržnic na prostem zaradi prodaje domačih kmetijskih izdelkov. Med drugim obravnavajo možnost, da bi na določenih tržnicah ljudje lahko nakupovali kar iz svojih avtomobilov.
V Srbiji 2200 okuženih z novim koronavirusom, 58 smrtnih žrtev
V Srbiji so v zadnjih 24 urah potrdili 292 novih okužb z novim koronavirusom, s čimer se je število potrjenih okužb v tej državi povzpelo na 2200. V zadnjem dnevu je za posledicami koronavirusne bolezni 19 umrlo sedem ljudi, skupaj doslej 58, poročajo tuje tiskovne agencije. Med drugim so zabeležili porast števila okužb med zdravstvenimi delavci.
Kot je na novinarski konferenci povedala epidemiologinja Darija Kisić-Tepavčević, je bilo med 868 zdravstvenimi delavci, ki so jih testirali, doslej okuženih 160.
Največ okuženih zdravnikov in medicinskih sester, 67, so za zdaj zabeležili v beograjski kliniki za srčno-žilne bolezni na Dedinju, je povedal direktor klinike Milovan Bojić. V beograjski ginekološki kliniki Narodni front pa so med zdravstvenim osebjem potrdili 46 okužb.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je pred tem sporočil, da je precej okuženih tudi med vojaki, ki so nadzorovali spoštovanje ukrepov ob pandemiji covida-19 v bolnišnicah in na mejah. Srbsko notranje ministrstvo pa je sporočilo, da so zabeležili prve smrtne žrtve med policisti.
Med okuženimi sta tudi dva državna sekretarja, ki pa se počutita dobro. Nedavno je za covidom-19 umrl srbski državni sekretar Branislav Blažić.
Srbija je uvedla stroge ukrepe za omejitev širjenja virusa. Čez teden je policijska ura v veljavi med 17. in 5. uro, ob koncih tedna pa od sobote od 13. ure do ponedeljka do 5. ure.
V Italiji spet višje število smrtnih žrtev covida-19
V Italiji so v zadnjem dnevu zabeležili 636 smrtnih žrtev koronavirusne bolezni 19, potem ko je njihovo število v nedeljo znašalo 525 - najmanj po 19. marcu. Doslej je v Italiji vsega skupaj umrlo že 16.523 obolelih s covidom-19, je danes v Rimu sporočila civilna zaščita.
Na novo okuženih je bilo v zadnjem dnevu 1941, kar je manjše povišanje kot v preteklih dneh. Skupno število potrjenih okužb v državi se je povzpelo na 132.547. Trenutno je okuženih še 93.187 ljudi, ozdravelo jih je že več kot 39.000.
Zdravljenje na oddelkih intenzivne terapije je danes potrebovalo 3898 ljudi, kar je 79 manj kot v nedeljo. Gre za pomemben faktor v pandemiji, saj so bolnišnice zlasti na severu Italije močno preobremenjene.
Italija sicer želi s testiranjem prebivalcev na prisotnost protiteles ugotoviti razširjenost novega koronavirusa med ljudmi. S tem namenom nameravajo v državi kmalu začeti jemati vzorce krvi med ciljnimi skupinami v vseh deželah.
S testiranjem bi ugotovili, kateri ljudje so razvili odpornost na virus in so bili z njim v stiku, ne da bi to vedeli. Ukrep je pomemben tudi z vidika tako imenovane druge faze, v kateri bo vlada začela s postopnim rahljanjem nekaterih ukrepov, je pojasnil predsednik znanstvenega posvetovalnega organa ministrstva za zdravje Franco Locatelli.
Kot je dodal, bodo v kratkem določili kriterije za določitev ciljne populacije, na kateri bodo izvedli testiranje. Med drugim bodo upoštevali starost, v luči načrtov za vnovični zagon nekaterih panog pa tudi delovna mesta testiranih. Po besedah Locatellija razmišljajo tudi o možnosti uvedbe uradnega potrdila o imunosti, ki bi lahko služilo kot merilo pri vračanju na delo.
Že sedaj pa denimo v Italiji poteka zbiranje krvne plazme ljudi, ki so preboleli okužbo. Z njo po načelu pasivne imunizacije v omejenem obsegu zdravijo obolele. Doslej izvedene študije namreč kažejo pozitivne rezultate, a postopka še niso izpeljali pri večjem številu ljudi.
Španija je medtem zabeležila upad dnevnega števila smrtnih žrtev že četrti dan zapored. Danes so tam potrdili novih 637 umrlih, v nedeljo pa 674 - gre za najnižje število žrtev od 24. marca. Največje dnevno število smrtnih žrtev v Španiji je 950, od začetka epidemije je umrlo 13.055 ljudi. Upočasnjuje se tudi rast števila okuženih.
Španija z množičnim testiranjem in izolacijo asimptomatskih obolelih
Španska vlada pripravlja nove ukrepe, s katerimi želi preprečiti morebitni nov val izbruha koronavirusa, po tem, ko bodo nekateri ukrepi in omejitve gibanja odpravljene.
Osredotoča se na obolele s covid-19, ki ne kažejo znakov okužbe, a koronavirus lahko kljub temu širijo dalje. V ta namen se Španija pripravlja na množična testiranja prebivalstva, s katerimi želijo odkriti obolele brez simptomov. Naslednji korak pa je njihova izolacija, da okužbe ne širijo dalje. Vlada tako pripravlja poseben center, kjer bodo v izolaciji nastanjeni vsi okuženi brez simptomov okužbe, poroča El Pais. Španski premier Pedro Sánchez pa je v nedeljo pozval lokalne oblasti, naj pripravijo sezname lokalne infrastrukture, ki bi bila lahko uporabljena v ta namen. Za zdaj sicer še niso znane podrobnosti izolacije, nekateri vladni viri, ki jih navaja španski časnik, pa pravijo, da v primeru, da mlada oseba s covid-19 živi sama, izolacija v tem primeru ne bi bila potrebna; če pa živi v večjem gospodinjstvu, še posebej s starejšimi osebami, pa bi morala ta oseba v izolacijo. Prav tako še vedno preučujejo pravno podlago - ali je izolacija lahko obvezna ali ne. Zdravstveni minister Salvador Illa je na nedeljski novinarski konferenci dejal, da bo infrastruktura za izolacijo na voljo vsem, ki jo potrebujejo in 'želijo'.
Španski strokovnjaki tako pravijo, da naslednja faza boja proti koronavirusu vključuje predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in izolacijo teh primerov.
Množična testiranja naj bi se osredotočila predvsem na zaposlene, ki delajo v nujnih sektorjih - gre za zdravstvene delavce, zaposlene v domovih za ostarele, policijo, zaposlene v prehrambeni verigi ... To bo po besedah zdravstvenega ministra ključ do vrnitve v normalno stanje.
V Franciji novi koronavirus terjal še 833 življenj
V Franciji je v zadnjih 24 urah zaradi covida-19 umrlo 833 ljudi, kar je največ v enem dnevu od začetka epidemije v državi. Skupno število smrtnih žrtev se je s tem povzpelo na 8911. Kot je ob tem sporočil zdravstveni minister Olivier Veran, še niso dosegli konca vzpona te epidemije.
Izmed smrtnih žrtev zadnjega dneva jih je 605 umrlo v bolnišnicah, preostali pa v domovih za starejše, je pojasnil Veran.
Francija sicer po novem sporoča skupno število umrlih v posameznem dnevu tako v bolnišnicah kot v domovih za starejše, medtem ko so pred tem dnevno navajali le podatke o umrlih v bolnišnicah.
"Ni še konec. Daleč od tega. Pot je še dolga," je opozoril Veran in znova pozval vse, naj ostanejo doma in še naprej sodelujejo v prizadevanjih za ustavitev epidemije.
Kot je še sporočil Veran, se trenutno v bolnišnicah zaradi okužbe zdravi 29.752 ljudi, v zadnjem dnevu je tja prišlo 831 novih.
Na intenzivni negi je 7072 bolnikov. A kot izpostavlja minister, razlika v številu tistih, ki jih tja sprejmejo in odpustijo že več dni pada, kar je pomemben pokazatelj v preobremenjenih bolnišnicah. "Vidimo, da ima karantena otipljiv učinek. V Franciji ga začenjamo čutiti," je dejal.
Izpostavil je še en pozitiven vidik - glede na statistične podatke v državi pada tudi število ljudi, ki jih v povprečju okuži en okužen človek. V Franciji je faktor za to trenutno okrog 1,0, ponekod višji, ponekod pa celo nižji.
Če je faktor pod vrednostjo 1,0, to pomeni, da okuženi v povprečju okuži manj kot eno osebo. Do danes je bilo v državi potrjenih 98.010 primerov okužbe.
V Nemčiji bodo morali vsi prišleki v 14-dnevno karanteno
V Nemčiji bodo morali vsi, ki bodo prišli v državo, v 14-dnevno karanteno, so danes sporočili iz notranjega ministrstva. Ukrep bo stopil v veljavo tik pred veliko nočjo, v petek.
Ker je Evropska unija v boju proti covidu-19 že prepovedala vstop na ozemlje vsem nedržavljanom EU, bo novi ukrep Nemčije prizadel predvsem državljane Nemčije in Evropske unije ter tiste z dovoljenjem za bivanje.
Izjema bo veljala za zdravstvene delavce, ki živijo zunaj Nemčije v obmejnih regijah, ter poslovneže, ki bodo v državo vstopili le za kratek čas.
Vlada nemške kanclerke Angele Merkel se je odločila zaostriti pravilo med današnjim zasedanjem vlade. Med drugim so se danes ministri dogovorili tudi o poroštvu za bančna posojila malim in srednje velikim podjetjem.
V Veliki Britaniji več kot 5000 žrtev covida-19
V Veliki Britaniji je za koronavirusno boleznijo 19 umrlo že več kot 5000 ljudi. V zadnjih 24 urah je bolezni podleglo 439 ljudi, s čimer se je skupno število umrlih povzpelo na 5373. Doslej so na Otoku okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 51.608 ljudeh.
Število smrtnih žrtev covida-19 se je tam tako zmanjšalo drugi dan zapored, potem ko je prejšnji teden vztrajno naraščalo.
Na Otoku so v prizadevanjih za zajezitev širjenja virusa 23. marca razglasili tritedensko karanteno. Mnogi zdravstveni strokovnjaki so vlado kritizirali zaradi prepočasnega odzivanja na zdravstveno krizo.
Britanski premier v bolnišnici
Med okuženimi je tudi britanski premier Boris Johnson, ki je zaradi covida-19 noč preživel v bolnišnici. Tja so ga sprejeli na dodatne preiskave zaradi dolgotrajnih simptomov koronavirusa. Kljub bolezni še naprej vodi vlado. Nekateri britanski mediji pa poročajo, da je njegovo zdravstveno stanje bolj resno, kot sam priznava.
Pred Američani najtežji teden: 'To bo naš Pearl Harbor, naš 11. september'
A medtem ko število novo potrjenih primerov okužbe in smrtnih žrtev na stari celini upada, je situacija v ZDA popolnoma drugačna – zgolj v zadnjih 24 urah je za posledicami okužbe s covidom-19 umrlo več kot 1200 ljudi.
Iz epicentra izbruha bolezni v ZDA, New Yorka, medtem prihajajo vzpodbudne novice – prvič doslej je namreč upadlo tako število novo potrjenih primerov kot število smrtnih žrtev. Skupno so v zvezni državi New York do sedaj zabeležili 4159 smrtnih žrtev, guverner Andrew Cuomo pa je v nedeljo kljub temu opozoril, da je še prezgodaj govoriti o tem, ali so v New Yorku že dosegli vrh epidemije. Ulice mesta, ki nikoli ni spi, so prazne, na znamenitem Time Squareu utripa zgolj napis: "2020. Za tiste, ki se borijo za naša življenja. Hvala vam."
Ameriški predsednik Donald Trump je ob tem dejal, da gre za "dober znak", a opozoril, da bo število umrlih še naraščalo - ZDA se namreč približujejo vrhu epidemije.
Generalni kirurg ZDA Jerome Adams pa opozarja, da se začenja "najtežji in najbolj žalostni teden za življenja Američanov". "To bo naš Pearl Harbor, naš 11. september," je dejal v pogovoru za Fox News. "Ne glede na to, kako težak bo ta teden, želim zagotoviti Američanom, da je luč na koncu tunela, če vsak izmed nas spoštuje ukrepe naslednjih 30 dni," je še izpostavil.
Nekateri verski voditelji pozivali vernike, naj se zbirajo v velikem številu
Število okužb strmo narašča v Washingtonu, Detroitu in New Orleansu. Številne zvezne države opozarjajo na kritično pomanjkanje zaščitne opreme in respiratorjev. Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci pa svari, da novega koronavirusa letos ne bodo uspeli zajeziti po vsem svetu in se bo vrnil z novo sezono. Zato si močno prizadevajo za razvoj cepiva in boljše zdravljenje. Znova je pozval Američane, naj ostanejo doma.
A kljub temu se nekateri republikanski guvernerji še vedno upirajo izdaji navodila za omejitev gibanja – Fauci na to pravi, da s tem ne ogrožajo več drugih delov ZDA, ampak sami sebe.
Nekateri verski voditelji na ameriškem jugu pa poskušajo življenje tam vrniti v 'normalno' stanje. Nemogoče jim je bilo tudi dopovedati, da so maše na cvetno nedeljo nevarne za širitev novega koronavirusa. Pastor Tony Spell iz Louisiane, ki je že bil aretiran zaradi izvajanja bogoslužij v času širjenja virusa, je spet pozval vernike, naj se zbirajo v velikem številu. Louisiana postaja novo veliko žarišče, saj ima skoraj 500 mrtvih, večino v New Orleansu, ki ima od večjih ameriških mest tako največ mrtvih v ZDA glede na število prebivalcev.
V Rusiji v enem dnevu skoraj 1000 novih primerov covida-19
V Rusiji so v zadnjih 24 urah potrdili skoraj 1000 novih primerov okužb s koronavirusom. V zadnjem dnevu je število okuženih naraslo za 954 na 6343 primerov, je razvidno iz danes objavljenih uradnih podatkov. V državi je v povezavi s covidom-19 umrlo 47 ljudi.
Ruski predsednik Vladimir Putin je svetoval državljanom, naj do konca meseca ostanejo doma in hodijo ven le za najnujnejše opravke. "Še nismo dosegli vrha epidemije v svetu in naši državi," je prejšnji teden dejal Putin.
Večina ruskih regij je že prepovedala gibanje na prostem in uvedla karantenske ukrepe, da bi tako omejila širjenje novega koronavirusa. Najhuje je v Moskvi, kjer so prejšnji teden odprli nov oddelek, ki se bo osredotočil na obravnavo obolelih s covidom-19.
Center Pirogov lahko sprejme 250 bolnikov. "Razumemo, da so naši zaposleni v veliki nevarnosti, ko izpolnjujejo svojo osrednjo dolžnost," je povedal generalni direktor Oleg Karpov. Pojasnil je, da zdravstveni delavci dobivajo zdravila za krepitev imunskega sistema, večkrat tedensko pa jih testirajo za novi koronavirus. Da bi preprečili morebitno okužbo pri zaposlenih, ti živijo ločeno od svojih družin.
Guterres opozarja na grozljiv porast nasilja v družini
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je v času pandemije novega koronavirusa pozval h koncu oboroženih spopadov, pa je v nedeljo opozoril na grozljiv porast nasilja v družini. Vlade po vsem svetu je pozval, naj med pandemijo okrepijo prizadevanja za preprečevanje nasilja nad ženskami.
"Za številne ženske in dekleta največja grožnja preži tam, kjer bi se morale počutiti najbolj varne – v njihovih lastnih domovih. Zaradi tega naslavljam nov poziv za mir na domu in vseh domovih po svetu," je v video nagovoru dejal Guterres, ki je 23. marca pozval tudi h koncu vseh spopadov po svetu.
Kot je opozoril, je v zadnjih tednih ob povečevanju gospodarskih in socialnih pritiskov ter strahu grozljivo poraslo nasilje v družini. V nekaterih državah se je število klicev žensk na pomoč podvojilo, je dejal Guterres. Zdravstveni delavci in policisti se ubadajo s pandemijo, lokalne skupine za podporo nimajo sredstev, nekatera zavetišča pa so se zaradi pandemije zaprla.
"Vse vlade pozivam, naj bo preprečevanje in odgovor na nasilje nad ženskami ključni del nacionalnih odgovorov na pandemijo covid-19," je sporočil Guterres.
Po vsem svetu je od izbruha bolezni konec lanskega leta na Kitajskem umrlo 70.009 ljudi, okužbo pa so potrdili pri več kot 1,27 milijona.
KOMENTARJI (256)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.