Tujina

Koronakriza orožarskih podjetij ni prizadela

Stockholm, 06. 12. 2021 11.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, N.S.
Komentarji
6

Največji svetovni proizvajalci orožja so se lani v veliki meri izognili posledicam gospodarske krize, ki jo je povzročil covid-19. Iz poročila inštituta Sipri je razvidno, da so lani že šesto leto zapored zabeležili rast prihodkov od prodaje.

Po podatkih iz poročila, ki ga je danes objavil Stockholmski mednarodni inštitut za mirovne raziskave (Sipri), so vlade po vsem svetu med pandemijo še naprej pospešeno kupovale orožje, nekatere pa so sprejele tudi ukrepe za pomoč svojim velikim orožarskim podjetjem. 

Prihodki od prodaje 100 največjih orožarskih podjetij v letu 2020 so se na letni ravni povečali za 1,3 odstotka in dosegli rekordnih 531 milijard ameriških dolarjev, čeprav se je svetovno gospodarstvo skrčilo za več kot tri odstotke. "Proizvajalce orožja je v veliki meri rešilo stalno vladno povpraševanje po vojaškem blagu in storitvah," je dejala raziskovalka Alexandra Marksteiner v oceni orožarskih podjetij, ki jo vsako leto pripravi inštitut Sipri.

Pet orožarskih podjetij z največjimi prihodki prihaja iz ZDA, na prvem mestu pa se je s prodajo v višini 58,2 milijarde dolarjev (cca. 51,5 milijarde evrov) utrdila družba Lockheed-Martin, ki med svoje največje prodajne uspešnice uvršča bojna letala F-35 in različne vrste raket. Za pet največjih iz ZDA, na šesto mesto, se je uvrstilo britansko podjetje BAE Systems, ki mu sledijo tri kitajske orožarske družbe. "Vzpon Kitajske kot velike proizvajalke orožja je posledica njenega prizadevanja za večjo samozadostnost pri proizvodnji orožja," je navedeno v poročilu.

Bojna letala F-35
Bojna letala F-35 FOTO: Shutterstock

Čeprav se je kitajska prodaja orožja lani povečala, še vedno zaostaja za ameriškimi in britanskimi podjetji, saj so kitajski proizvajalci v letu 2020 skupaj predstavljali le 13 odstotkov prodaje orožja med stotimi najpomembnejšimi. Prihodki od prodaje petih kitajskih podjetij, ki so se uvrstila med prvih sto, je skupaj znašala približno 66,8 milijarde dolarjev (cca. 59 milijard evrov), kar je 1,5 odstotka več kot leta 2019. "Postali so eni od najnaprednejših proizvajalcev vojaške tehnologije na svetu," je dejal Nan Tian, višji raziskovalec na inštitutu Sipri.

Na inštitutu so navedli še, da so imela orožarska podjetja veliko koristi od obsežnih finančnih injekcij v državna gospodarstva, pa tudi od posebnih ukrepov za pomoč orožarskim podjetjem, kot so pospešena plačila in časovno prerazporejanje naročil. "Kljub vsem naštetim dejavnikom pa svetovna proizvodnja orožja vendarle ni bila popolnoma imuna za vpliv pandemije," je zapisano v poročilu, kot primer pa so navedli francosko podjetje Thales, ki je za 5,8-odstotni upad prodaje orožja okrivilo posledice zapiranja držav zaradi covida-19.

V poročilu je poudarjeno še, da se jestopnja rasti prometa v orožarski industriji med letoma 2019 in 2020 znatno upočasnila in da so ukrepi za zaustavitev širjenja virusa ‒ enako kot v celotnem gospodarstvu ‒ dobavne verige prekinili tudi v orožarski industriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
07. 12. 2021 10.46
Pa ne samo njim, nekateri pač niso del plana Agende, kot cilj rušenja, ker so na nasprotni strani.
zavetnik
06. 12. 2021 18.25
+1
Dokler bo Sds orbana in vučića ne bo pomanjkanja naaroćil
rajko povše
06. 12. 2021 17.45
Vse vec bo tega ,vse več ograj in kamer okrog naših domov...
Debely
06. 12. 2021 13.17
+1
A to koga čudi? Vse orožje je treba uničiti!!!!!
jutri_pa_res
06. 12. 2021 18.16
-2
Orožje ni nič krivo. Če bi uničili vse orožje, bi se pa ljudje spopadali s kamni in palicami, kot so se v kameni dobi.
flojdi
06. 12. 2021 19.16
. bilo je pa neprimerljivo boljše . IZ oči v oči . ne pa HOP iz Varnega zavetja