Zaradi pandemije covida-19 je Severna Koreja zaprla svoje meje, zaradi česar se je trgovina s Kitajsko, njeno gospodarsko rešilno bilko, ustavila. Vse to pa se dogaja poleg sedanjih mednarodnih gospodarskih sankcij zaradi jedrskega programa Pjongjanga. Ob redkem priznanju grozeče stiske je avtoritarni vodja v četrtek tako pozval strankarske kadre, naj "vodijo še en težak 'naporen pohod', da bodo naše ljudi vsaj malo razbremenili težav".
'Naporen pohod' je izraz, ki so ga severnokorejski uradniki uporabljali za sklicevanje na boj države v času uničujoče lakote v devetdesetih letih, ko je padec Sovjetske zveze pustil Severno Korejo brez ključne pomoči. Ocenjujejo, da je v tem obdobju umrlo približno tri milijone ljudi.
V začetku tega tedna je Kim Džong Un opozoril, da se država sooča z "najslabšimi razmerami doslej" in "izjemno številnimi izzivi".
Kako slabo je stanje?
Opozorila, da se prebivalci Severne Koreje borijo za preživetje, se vrstijo že več mesecev. Poročila o težavah prihajajo zlasti iz krajev blizu kitajske meje, kjer bi tihotapstvo mnogim pomagalo pri zaslužku. Cena koruze, ki je osnovna prehrana za večino podeželskih prebivalcev Severne Koreje, naj bi izredno nihala in včasih je kilogram koruze stal več kot mesečna plača.
Lina Yoon, raziskovalka iz organizacije Human Rights Watch, je v nedavnem poročilu, ki se sklicuje na neimenovane vire v državi, zapisala, da "iz Kitajske v državo že skoraj dva meseca ne pride skorajda nobena hrana". "Veliko več je beračev, nekateri ljudje so umrli od lakote na obmejnem območju, prav tako so brez mila, zobne paste in baterij."
Posebni poročevalec OZN za severnokorejske človekove pravice Tomás Ojea Quintana je prejšnji mesec v poročilu opozoril na "resno krizo glede hrane", ki že vodi do podhranjenosti in stradanja. "Poročali so o smrtnih primerih zaradi lakote, pa tudi o povečanju števila otrok in starejših, ki so se zatekli k beračenju, saj jih družine ne morejo podpirati."
V teh težkih časih pa si Kim Džong Un prizadeva za podporo v svoji stranki. Govori se, da opozorila prihajajo od njega – morda zato, da bo, ko se bodo stvari poslabšale, lahko obtožil svoje uradnike, da ne ravnajo v skladu z njegovimi ukazi. Za gospodarsko krizo pa lahko krivi tudi pandemijo covida-19 in stroge gospodarske sankcije, namenjene omejevanju njegovega jedrskega orožarskega programa. In vendar njegov režim še naprej načrtuje in preizkuša nove rakete.
Testiranje orožja lahko namreč vidimo na satelitskih posnetkih in fotografijah državnih medijev ter ob tem opazujemo odziv svetovnih voditeljev. Severnokorejski ljudje pa nam ne morejo pokazati fotografij svojega trpljenja, ne da bi tvegali zapor ali usmrtitev. Nevidni in v skladu z opozorili lastnega vodje se zdaj soočajo z lakoto zaradi grozeče humanitarne krize.
Zakaj je Severna Koreja v težavah?
Severnokorejsko gospodarstvo je pod močnim nadzorom vlade in je eno najmanj svobodnih gospodarstev na svetu, bilo pa naj bi zelo neučinkovito. Ogromni stroški vzdrževanja vojaških in varnostnih struktur so navadnemu Severnemu Korejcu pustili zelo malo. Mednarodne gospodarske sankcije, ki so bile uvedene zaradi pritiska na Severno Korejo, naj opusti jedrski program, so gospodarstvo še poslabšale, prav tako pa tudi nenehno zapiranje meja države zaradi zamejevanja okužb s koronavirusom. Trgovina s Kitajsko stoji že od začetka leta 2020, s čimer je bila prekinjena življenjsko pomembna službena in neuradna oskrba države. Severna Koreja sicer trdi, da je zaradi zaprtja meja država brez primerov covida-19, čeprav analitiki o tem dvomijo.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.