Bosanci in Hercegovci vse od ruskega napada na Ukrajino podoživljajo spomine na dogodke pred več kot 30 leti, ko se je začela vojna v BiH. Tudi zato, ker nebo nad njimi znova preletavajo vojaška letala, po cestah pa se valijo konvoji vojaških vozil.
V državo so namreč že prispele dodatne enote Euforja kot podpora stabilnosti v BiH. 500 vojakov iz Avstrije, Romunije, Slovaške in Bolgarije so namestili v kamp Butmir v bližini Sarajeva. V prihodnjih dneh pa naj bi jih razporedili predvsem v dele BiH, kjer so se v preteklosti pojavljali incidenti. Predsedujoči Predsedništva BiH Željko Komšič je dejal, da gre za dobrodošlo in učinkovito podporo miru ter stabilnosti BiH.
Posnetki konvoja vojaških vozil na avtocesti proti Sarajevu:
"To ne pomeni, da je ogrožen mir, pač pa to, da smo še kako pozorni na dogajanje. To je torej eden od previdnostnih ukrepov, da zagotovimo, da ni kakšnih neželenih dogodkov," je okrepljeno misijo Euforja komentiral Johann Sattler, šef delegacije EU v BiH.
Minister za varnost BiH Selmo Cikotić je dejal, da želi Eufor povečati svojo prisotnost in vidnost. "Z vsemi temi silami, z zdajšnjih 600 ljudi, z dodatnimi 500, je lahko Eufor v najboljšem primeru objektiven opazovalec. Povečuje se števil ljudi, ki lahko na različnih točkah bolj objektivno vidijo in poročajo o tem, kaj se dogaja na prostorih Bosne in Hercegovine, če bo to dogajanje zanimivo za EU in države, ki so poslale te sile," je dejal minister. Sicer pa je v pripravljenosti še 3500 vojakov, ki bi jih lahko angažirali po potrebi.
Nekateri sicer menijo, da bi morali vojaško prisotnost okrepiti predvsem na mejah. "Zgodovina priča, da vprašanje miru in vojne v BiH nikoli ni bilo izključno notranje vprašanje. Mir v BiH je bil vedno prisoten, ko ni bilo zunanjih vplivov, vojna pa je bila vedno posledica zunanjih vplivov. Zato je danes ključnega pomena zaščita države BiH pred nevarnostmi, ki ji grozijo iz sosednjih držav. To pa lahko dosežemo izključno z razporejanjem sil Euforja na državne meje," je za časnik Slobodna Bosna dejal pravnik Sifet Kukuruz.
BiH in druge države Zahodnega Balkana pa bodo v naslednjih tednih preletavala tudi vojaška letala tipa Rafale s francoske letalonosilke "Charles-de-Gaulle", ki ima operativno usposabljanje v Sredozemskem morju.
Eufor sicer ocenjuje, da je stanje v BiH trenutno stabilno in ni neposrednih groženj za mir.
Špekulacije o Dodikovem begu v Rusijo
V BiH je med vikendom veliko zanimanja požela tudi informacija, da se srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik pripravlja na pot iz države. Z njim naj bi potovali tudi njegova soproga Snježana in štirje svetovalci.
Dodik je svoje potovanje napovedal v službenem dopisu, ki ga je naslovil na obmejno policijo BiH, carinski urad ter letališči v Banjaluki in Sarajevu. V njem pa ni navedel, kam potuje, pač pa zgolj, da bo med 10. in 13. marcem na službeni poti.
Informacija brez destinacije potovanja je sprožila ugibanja, da Dodik zapušča državo zaradi dogajanja v Ukrajini. Nekateri so špekulirali, da namerava zbežati v Rusijo. Govorice o tem sicer niso nič novega, že leta 2014 je vodja Srbske Alternative Tihomir Gligorić trdil, da Dodik namerava pobegniti v Rusijo. Oktobra lani je to ponovil tudi novinar in bloger Slobodan Vasković. Predsednik Lige socialdemokratov Vojvodine (LSV) Nenad Čanak pa je novembra dejal, da je prepričan, da si je Dodik "za vsak primer že pripravil kombinacijo, kako bo zbežal v Rusijo".
Po neuradnih informacijah naj bi sicer Dodik s soprogo najverjetneje potoval na Diplomatski forum v Antaliji v Turčiji, ki se bo odvijal med 11. in 13. marcem. Tja naj bi v istem obdobju potovala tudi druga dva člana predsedstva BiH.
Turčija si sicer na forumu v obmorskem letovišču prizadeva tudi, da bi organizirala sestanek ruskega šefa diplomacije Sergeja Lavrova in ministra za zunanje zadeve Ukrajine Dmitra Kulebe. Rusija je pozdravila možnost, da bo sestanke v Turčiji. To pa bo priložnost, da se tudi Dodik sreča z Lavrovom, enem najtesnejših sodelavcev ruskega predsednika Vladimirja Putina.
KOMENTARJI (445)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.