"Posebni odposlanec ZN obžaluje, da danes ni bil dosežen dogovor, saj bi podaljšano premirje zagotovilo dodatne koristi za prebivalstvo," so sporočili iz Grundbergovega urada. Grundberg naj bi pozval obe strani - vlado, ki jo podpira Savdska Arabija, in upornike Huti, ki jih podpira Iran, "naj izpolnijo svojo obveznost do jemenskega ljudstva ter naj si prizadevajo za vsakršno pot do miru."
A kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so se strahovi, da se bo v državo vrnila vojna, po neuspešnih pogajanjih že okrepili. Hutijski uporniki, ki jih podpira Iran, so v nedeljo zvečer že tudi znova začeli z grožnjami proti mednarodni koaliciji, ki podpira mednarodno priznano vlado v Sani in na čelu katere so Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.
Jemen krvava vojna pretresa že od leta 2015. V brutalnem nasilju je bilo ubitih več sto tisoč ljudi, milijoni pa so se znašli na robu lakote. Država se po navedbah ZN sooča z najhujšo humanitarno krizo na svetu.
V prekinitev ognja sta sprti strani pristali aprila. Sprva je trajala dva meseca, nato pa so jo za enako obdobje dvakrat podaljšali. Z 2. oktobrom se je iztekla in cilj ZN je bil, da bi jo tokrat podaljšali za pol leta in obenem sporazum o premirju razširili na nova področja, pojasnjuje AFP.
Grundberg je med drugim želel doseči dogovor o plačah za javne uslužbence, odprtju dostopa do mesta Taiz, ki ga blokirajo uporniki, razširitvi komercialnih letov iz prestolnice Sana in povečanju uvoza goriva skozi pristanišče Hodeida, ki je prav tako v rokah Hutijev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.